loader
Kino domowe

Akustyka jest ważna

Znaczenie akustyki

Znaczenie akustyki

Myślę, że o akustyce jesteśmy prawie całkowicie zapomniani. Akustyka jest częścią naszego codziennego życia i nie da się jej uniknąć. Nie mówię tu tylko o muzyce i filmach. Odnoszę się również do życia codziennego. Głos ludzki jest częścią akustyki. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale wszędzie otaczają nas dźwięki.

Akustyka jest ważna z wielu powodów. Jeśli kiedykolwiek byłeś w głośnym miejscu, takim jak teatr, pub, audytorium lub klub nocny, to wiesz, jakie ma znaczenie.

Akustyka jest ważna

Czy to możliwe, żeby teraz wszyscy byli głusi?

Nie wynika to z tego, że wszyscy na sali są głusi, albo krzyczą, ale raczej z tego, że akustyka jest zła.
W ostatnich latach temat akustyki budynków jest traktowany coraz poważniej, zwłaszcza na etapie projektowania.
Mniej osób przebywało kiedykolwiek w środowisku, które jest tak akustycznie zaprojektowane. Zdziwiłbyś się, jak relaksujące i przyjemne jest przebywanie w takim pomieszczeniu, gdzie głosy brzmią naturalnie, dźwięki z zewnątrz nie ranią uszu i gdzie możesz cieszyć się filmem lub hałasem w tle bez odczuwania skutków. Profesjonalnie zaprojektowane pomieszczenie może mieć znaczący wpływ na nasz komfort z perspektywy akustycznej.

Podejdźmy do tego bardziej naukowo:

Czym jest akustyka?

Dyscyplina, jaką jest akustyka, jest bardzo poważną dziedziną. Zajmuje się drganiami powietrza i materiałów, rozchodzeniem się dźwięku oraz przenoszeniem drgań.

Akustyka pomieszczeń jest jedną z głównych gałęzi akustyki. Zajmuje się ona dźwiękami budynków, korytarzy i wszystkich pomieszczeń wewnętrznych, a także hałasami przenikającymi i wszelkiego rodzaju zniekształceniami. Zniekształcenia te mogą obejmować tłumienie dźwięku, czyli redukcję powstającego echa.

Zarządzaj akustyką pomieszczeń

Istnieje kilka podstawowych technik leczenia akustyki pomieszczeń. Techniki te w dużej mierze zależą od wielkości, przeznaczenia i funkcji pomieszczenia. Każde pomieszczenie wymaga innego dostosowania akustycznego. Na przykład w teatrze ściany i sufity rozszerzają się na zewnątrz jak lejek w kierunku widowni, kierując dźwięk do środka. Chmury akustyczne są dobrym przykładem, ponieważ działają w różnych warunkach. Głównym celem chmury akustycznej jest pochłanianie i rozprowadzanie dźwięku. Zależy to od zastosowanego materiału.

Użyte materiały:

W przypadku chmur akustycznych możemy mówić o szerokiej gamie materiałów. Materiały te mają wiele praktycznych zastosowań. Pochłanianie dźwięku jest takie samo niezależnie od tego, czy w panelu akustycznym zastosujemy miękki materiał, twardy filc czy włókna dźwiękochłonne. Pochłanianie dźwięku zmniejsza echo, oraz czas pogłosu.

Materiały te mogą być stosowane wszędzie:
 • Poniżej przedstawiono kilka przykładów wykorzystania m.in.
 • Gabinet
 • Pokój
 • Kino
 • Akustyka HiFi
Akustyka

Twardsze materiały dla akustyki

W większości miejsc można zastosować na przykład następujące materiały.

 1. Panele akustyczne wykonane z drewna
 2. Dyfuzory akustyczne
 3. Chmury sufitowe z deflektorem dźwięku.
 4. Dyfuzory akustyczne z perforowanego metalu lub tworzywa sztucznego.

Materiały te są odpowiedzialne nie tylko za redukcję echa, ale również

Dźwięk może być używany do rozpraszania, kierowania i kontrolowania dźwięku.

Dlaczego dźwięk musi być rozproszony?

Dyfuzory akustyczne z punktem refleksyjnym

Nie zawsze jest dobrze, gdy panele dźwiękochłonne lub akustyczne pochłaniają dźwięk.

Na przykład w teatrze tylko kilka osób mogłoby zrozumieć przedstawienie, gdyby wszystkie dźwięki były już pochłonięte. Zamiast pochłaniać dźwięk, należy go skierować na widownię. Gdy dźwięk jest skierowany w dal, można go dodatkowo ukierunkować za pomocą dyfuzorów akustycznych, które są wbudowane w sufit lub ściany boczne.

Jeśli mówimy o akustyce, innym przykładem jest studio nagrań, w którym dźwięki są bardziej pochłaniane. Główną rolą studia jest wytworzenie bardziej spójnego dźwięku. Można to osiągnąć tylko dzięki połączeniu materiałów!

Jak nazywają się te materiały?

 • Pułapki basowe (do pochłaniania dźwięków basowych)
 • Szerokopasmowy panel akustyczny do pochłaniania wysokich średnich i niskich częstotliwości.
 • Membrany akustyczne, które tłumią tylko częstotliwości basowe. To już zależy od częstotliwości.
 • Dyfuzory akustyczne będą dostępne, jeśli uzyskaliśmy już płynną transmisję dźwięku.

Dyfuzory są niezbędne w akustyce studyjnej. Zakrywają punkty odbicia, a w tym przypadku rozpraszają dźwięki.

Punkty odbicia dla dyfuzora akustycznego

Co by się stało, gdyby te punkty nie były zasłonięte?

Opóźnienie fazy spowodowałoby nierównomierny dźwięk. W efekcie nasz dźwięk byłby zniekształcony!

Nieprzyjemne echo może być spowodowane wielokrotnym odbijaniem się dźwięku w jedną chwilę. Nawet wtedy, gdy pomieszczenie osiągnęło referencyjny pogłos.

Oto kolejny przykład:

Panele akustyczne.
Akustyka pomieszczenia Hi-Fi!

Główną rolą pokoju Hi-Fi jest zapewnienie wysokiej jakości dźwięku. Ma to na celu osiągnięcie dźwięku, który został przewidziany przez autora i nagrany, i do którego dąży każdy fan Hi-Fi. Jest to bardzo trudne zadanie. Akustyka już nie wystarcza. Aby uzyskać odpowiedni dźwięk, potrzebne są:

 1. W poniższych przykładach można wykorzystać:
 2. Speakers
 3. Kolumny głośnikowe
 4. Kable
 5. Aplikacje muzyczne
 6. Regały
 7. płyty kompaktowe
 8. Źródła sygnału
 9. itp.

Często nie da się uzyskać dobrego brzmienia.

Dlaczego.

W prawie wszystkich przypadkach pojawia się problem z akustyką. Ludzie wymieniają podzespoły, a potem czekają na zbawienie. Po początkowym entuzjazmie ludzie szukają kolejnej ofiary.

Gdyby zaczęli od akustyki nie mieliby takiego problemu.

Akustyka w pokoju HiFi jest więc inna niż w innych pomieszczeniach. Najważniejsze jest odwzorowanie i trójwymiarowość dźwięków. Jest to niemożliwe bez dyfuzji akustycznej. Akustyka Hifi w dużym stopniu zależy od umiejscowienia paneli akustycznych. Jeśli umieścisz panele akustyczne w złym miejscu, np. między głośnikami, obraz na scenie zostanie zniszczony. Przestrzeń za głośnikiem również zniknie. Jeśli nie uwzględnisz punktów odbicia, muzyka będzie odtwarzana w jednej płaszczyźnie wzdłuż głośników. Dlatego ważne jest, aby zainstalować dyfuzor akustyczny i gładki akustyczny panel ścienny. Zawsze zaczynaj od rogu, gdy próbujesz pochłonąć basy. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń, ale jest szczególnie ważne w przestrzeni hi-fi! Korektor pokojowy ma wiele zastosowań, ale nie są one wystarczające.

Czy istnieje idealny pokój akustyczny dla systemu hi-fi?

Mógłbym powiedzieć, że nic takiego nie istnieje.

Dlaczego?

Każde pomieszczenie jest wyjątkowe i każde składa się z innych materiałów.

Jeśli nie myślimy o tym w ten sposób, to istnieje pewna ogólna zasada:

W pierwszej kolejności należy ułożyć drewniane membrany w narożnikach pomieszczenia, pokrywając powierzchnię aż do sufitu.

Życzymy wspaniałej niedzieli!
Autor: Robert Polgar

IA