loader
Kino domowe

Akustyka w biurze dla spokojnej pracy

Akustyka biurowa

Akustyka biurowa jest często pomijana.

Pierwszą rzeczą, która przychodzi mi do głowy, gdy myślę o ergonomii w miejscu pracy, jest dobrze wyregulowany fotel, odpowiednia wysokość monitora, optymalne warunki oświetleniowe i temperatura. Kolejnym ważnym aspektem jest niesłusznie zaniedbywana redukcja hałasu. Rozwiązaniem jest akustyka biurowa.

Mniej zwolnień lekarskich, lepsza wydajność.

Eksperyment naukowców wykazał, że środowisko wolne od echa, pogłosu i nadmiernego hałasu jest warunkiem koniecznym do efektywnej pracy.

To skargi pracowników, którzy wzięli udział w badaniu opublikowanym przez Ergonomics. Twierdzili oni, że ich koncentrację zakłóca dzwoniący telefon i odgłosy rozmawiających za nimi osób.

Czy otwarte biura lub otwarte przestrzenie zmniejszają efektywność?

W praktyce jednak, pierwotnym celem biura typu open space (otwarta przestrzeń), było zachęcenie do interakcji i współpracy pomiędzy współpracownikami w nadziei, że zwiększy to efektywność i produktywność.

Inne badanie wskazało na niebezpieczeństwa związane z otwartymi biurami z punktu widzenia zanieczyszczenia hałasem: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26366940
Cornell University potwierdził to odkrycie, wymagając od 40 pracowników biurowych pracy przez trzy godziny przy poziomie hałasu równym temu w otwartym biurze. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11055149 W rezultacie poziom adrenaliny uczestników badania spadł, wykonali oni mniej zadań i byli znacznie mniej zmotywowani niż w cichym, akustycznie zaaranżowanym środowisku biurowym.

Akustyka w biurze

Biuro typu open-plan to duża przestrzeń, w której znajduje się wiele różnych rodzajów biurek i krzeseł. Nie ma też prawie żadnych mebli.

W tym dużym pomieszczeniu ludzie mogą rozmawiać, dzwonią telefony, pracują drukarki, korzysta się z kserokopiarek.

Przepisy akustyczne w biurze

Pod względem akustycznym budynki biurowe wykonane są głównie z betonu i szkła. Materiały te mają doskonałe właściwości odbijające, co wzmacnia niepożądane dźwięki.

Przepisy dotyczące akustyki biurowej mówią, że poziom hałasu przy normalnych czynnościach biurowych wynosi od 45 do 55 dB. Wartość ta jest wyższa, co oznacza, że pracownicy są mniej wydajni.

Średnio poziom hałasu w biurze otwartym oscyluje w granicach 60-65dB. Poziom hałasu wynosi 60 dB, gdy dwie osoby rozmawiają z odległości 1 metra. Stosowane są normalne poziomy głosu.

Może to nie tylko utrudniać komunikację, ale także powodować zmęczenie wśród współpracowników.

Ergonomia miejsca pracy - akustyka jest kluczowym elementem redukcji hałasu

Oczywistym jest, że zarówno pracownik, jak i pracodawca nie odnoszą korzyści z pracy w głośnym środowisku.

Coraz większy nacisk kładzie się na izolację akustyczną, pochłanianie dźwięku i inne elementy ergonomii biura.

Możesz zaoszczędzić czas, skutecznie traktując akustykę pomieszczeń.


Akcesoria akustyczne są niezbędne do efektywnej współpracy w biurach otwartych. Najważniejszym zadaniem jest prawidłowa obróbka akustyczna zgrupowanych stanowisk pracy, sal konferencyjnych i strefy komunikacyjnej.


Jest to możliwe dzięki zastosowaniu elementów dźwiękochłonnych w otoczeniu biura. Panele dźwiękochłonne odfiltrowują z miejsca pracy niepożądane dźwięki, takie jak łoskot czy echo.

Akustyka w poczekalniach i restauracjach również wpływa na atmosferę.

Obróbka akustyczna może poprawić wydajność w wielu środowiskach pracy i zapewnić dobre samopoczucie pracownikom, klientom i gościom.

Redukcja hałasu i rozumienie mowy są ważne w poczekalniach i pracowniach, a także w biurach i salach konferencyjnych. Zabiegi akustyczne mogą poprawić komunikację, koncentrację, produktywność i zredukować stres.


Perfect Acoustic to właściwe rozwiązanie dla Twojej firmy

Specjalnością Perfect Acoustic jest akustyka pomieszczeń lub redukcja hałasu w miejscu pracy.

 • Dokładne parametry można określić poprzez wykonanie pomiarów akustycznych na miejscu.
 • W ramach planu akustycznego, na podstawie zmierzonych parametrów i wartości pomieszczenia, tworzymy listę narzędzi do eliminacji niedoskonałości i problemów akustycznych.
 • Panele akustyczne zapewniają poprawę akustyki pomieszczenia. Możemy zmierzyć powierzchnię, aby określić najlepszą lokalizację dla panelu, aby osiągnąć pożądany efekt.
 • Panele akustyczne mogą występować w wielu kolorach i wzorach. Można nawet dodać do nich logo lub unikalne zdjęcie. Mogą być montowane na ścianach lub umieszczane na podłodze, w zależności od rodzaju panelu.
 • Panele wykonane są z wysokiej jakości materiałów i pokryte są imitacją skóry lub audio velvetem. Są pięknie wykończone i można je dopasować do otoczenia.

Biura na planie otwartym mają wiele zalet. Zachęcają one do kreatywności i współpracy między współpracownikami. Jednak hałas w tle może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Na pamięć może wpływać również praca maszyn biurowych, rozmowy między współpracownikami oraz dzwonienie lub wibracje telefonów. Trudniej jest przechowywać informacje w pamięci. Bez względu na to, jak bardzo jesteśmy skupieni na naszych zadaniach, nie możemy ignorować dźwięków i wydarzeń wokół nas. Problem redukcji hałasu można rozwiązać poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o akustyce. Są to wysokiej jakości, wydajne absorbery akustyczne, które są elastyczne w projektowaniu i mają wysoką gęstość. Dzięki temu są idealnym rozwiązaniem do poprawy akustyki w biurze.

Porady dotyczące redukcji hałasu w biurach
 1. Ważne jest, aby nie ignorować powierzchni sufitu. Obszary te powinny być chronione przed elementami dźwięku.
 2. Na ścianach bardzo skuteczne są pionowe panele dźwiękochłonne.
 3. Można również zmniejszyć hałas za pomocą ścianek działowych.
 4. Dobrym pomysłem jest umieszczenie zasłon akustycznych tuż przed oknami.
 5. Mata podłogowa może zmniejszyć hałas pochodzący od krzeseł biurowych.
 6. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się hałasu, można zastosować dźwiękochłonne przegrody sufitowe.
 7. Dywany mogą wyeliminować odgłos kroków.
 8. Stoły robocze i kabiny powinny być w miarę możliwości oddalone od siebie.
 9. Ważne spotkania wymagają pomieszczeń dźwiękoszczelnych.
 10. Wygłuszenie drzwi i okien może być również pomocne w redukcji hałasu.

Robert Polgar

IA