loader
Technologie

Co to jest impedancja głośników? Jak ją dobrać?

Rezystancja systemów akustycznych jest złożona i obejmuje zarówno składową czynną (niezależną od częstotliwości sygnału), jak i składową bierną (zależną od częstotliwości sygnału). Rzeczywisty elektryczny sygnał dźwiękowy to suma harmonicznych przemiennego prądu elektrycznego, więc impedancja głośnika w dużym stopniu zależy od częstotliwości sygnału wejściowego.

Zakres

Wartości impedancji wskazane w danych znamionowych systemów głośnikowych są zwykle podawane jako średnie nominalne. Innymi słowy, porównanie liczby możliwych rezystancji wskazanych na odbiorniku i podobnych danych na kolumnach jest bardzo warunkowe, dlatego logika doboru elementów oparta na tej zasadzie, może doprowadzić do tego, że twój system nie będzie działał stabilnie, a gama wybranych przez ciebie produktów będzie ograniczona do kilku modeli. Rzeczywista impedancja wielu systemów nie odpowiada zadeklarowanej wartości, a parametr ten musi być znany dla prawidłowego dopasowania do odbiornika (wzmacniacza).

Niska wartość

 Niska wartość impedancji głośników wymaga od wzmacniacza dostarczania dużej ilości prądu elektrycznego do obciążenia, a nie wszystkie modele są do tego zdolne. Odbiorniki w większości mają 2 rodzaje stopni wyjściowych - montowane na elementach i montowane na mikroukładach hybrydowych. Taki mikroukład jest z reguły tym samym analogowym wzmacniaczem wielokanałowym, ale ma wiele ograniczeń, przede wszystkim pod względem zasilania. Obwody i elementy takiego wzmacniacza hybrydowego są dalekie od koncepcji Natural Sound, to przede wszystkim klasa ekonomiczna, z wszystkimi tego konsekwencjami. Większość odbiorników budżetowych wykorzystuje mikroukłady serii STK433 (firmy Sanyo). Ponieważ większość producentów stosuje podobne rozwiązanie, nośność tych odbiorników jest identyczna. Do tych modeli zalecane są głośniki o minimalnej impedancji co najmniej 6 omów.

Praca układu

Z reguły większość odbiorników zamontowanych na elementach może pracować stabilnie przy obciążeniu o niskiej impedancji (4 Ohm). Jednak w przeciwieństwie do uniwersalnych i monotonnych hybryd są podzielone na kilka poziomów. Wynika to z różnorodności samych elementów w branży elektronicznej i względnego braku granic kreatywności programistów.

Impedancja ma kilka charakterystycznych wzrostów, których liczba i nachylenie zależy od liczby pasm w systemie głośnikowym, organizacji filtrów, parametrów głośnika, a nawet od właściwości rezonansowych obudowy. Orientacyjne sekcje charakterystyk, określają minimalne wartości impedancji, a tym samym niebezpieczne odcinki zakresu częstotliwości. W głośnikach NS-F700 impedancja jest redukowana do 3-4 Ohm w zakresie 150-180 Hz. Względnie płaska (stabilna) sekcja impedancji (w granicach 4-11 omów) w kolumnach świadczy o wysokiej jakości systemu, ale jednocześnie dość dużym obciążeniu odbiornika. Te głośniki wyraźnie wymagają odbiornika, który może obsłużyć 4 omy.

Istnieje wiele pośrednich znaków, za pomocą których można z grubsza ocenić wielkość obciążenia. Przede wszystkim cena i poziom głośników z reguły decydują o produkcyjności i złożoności zastosowanych elementów i obwodów. Im droższe i większe kolumny podłogowe, tym bardziej prawdopodobne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych technologicznie kolumn, masywnych obudów, filtrów wyższego rzędu, układów korekcji sygnału. Grupą docelową elektroniki do takich systemów głośnikowych są średnie i drogie modele odbiorników (wzmacniaczy). Harmonia cen, gdy koszt odbiornika jest porównywalny z kosztem pary przednich głośników, to podstawowa zasada wyboru odpowiedniego systemu. Inne kombinacje wymagają co najmniej dodatkowego zbadania produktu, doświadczenia w stosowaniu go przez innych użytkowników.