loader
Amplitunery

Do czego służy Wi-Fi w amplitunerze? Czy jest potrzebne?

 

Ponieważ coraz więcej różnych urządzeń korzysta z połączenia internetowego i prawie zawsze jest to połączenie bezprzewodowe z siecią, z którego korzystamy, w procesie konfigurowania różnych urządzeń, to coraz częściej spotykamy adaptery Wi-Fi. W tym artykule postaram się opowiedzieć prosto i szczegółowo, dlaczego w ogóle potrzebujesz adaptera Wi-Fi.

Po co nam Wi-Fi?

To bardzo proste - adapter Wi-Fi umożliwia podłączenie urządzenia do sieci Wi-Fi (routera). Z grubsza mówiąc, jest to płytka (wbudowana w urządzenie lub podłączona przez USB, PCI Express), która odpowiada za odbieranie i przesyłanie danych przez bezprzewodową sieć Wi-Fi. Możesz również znaleźć coś takiego jak moduł Wi-Fi. Niemal każdy producent produkujący sprzęt sieciowy ma kilka modeli takich adapterów. Wszystkie oczywiście różnią się właściwościami technicznymi, kształtem korpusu, rozmiarem, obecnością lub brakiem anteny zewnętrznej itp. Większość nowoczesnych urządzeń jak amplituner ma już wbudowane Wi-Fi. Oznacza to, że obsługa Wi-Fi jest już dostępna fabrycznie. To samo dotyczy amplitunerów. Tam z reguły adapter Wi-Fi jest podłączony do płyty głównej lub zintegrowany z samą płytą. Jeśli chodzi o nowoczesne telewizory Smart TV, już bardzo trudno jest znaleźć nowoczesny telewizor z obsługą Smart TV, ale bez wbudowanego modułu Wi-Fi.

W dekoderach DVB-T2 i tunerach satelitarnych

Aby odbierać naziemne kanały cyfrowe lub telewizję satelitarną, często kupuje się oddzielne urządzenia. Najczęściej nazywane są cyfrowymi dekoderami, odbiornikami, tunerami. Tak więc te urządzenia również ewoluują, a wiele z nich obsługuje różne inteligentne funkcje. Mówiąc najprościej, to możliwość przejścia do trybu online, oglądania YouTube za pośrednictwem aplikacji itp. Do tego oczywiście potrzebne jest połączenie z Internetem. Z reguły wszystkie dekodery, które mają możliwość podłączenia do Internetu, są wyposażone w wejście LAN (do podłączenia kablem).

Kilka ważnych punktów

Koniecznie sprawdź, czy twoje urządzenie obsługują połączenie internetowe. Ponieważ portu USB można używać tylko do podłączania urządzeń pamięci masowej USB. Spójrz na cechy, przeczytaj recenzje w Internecie, przestudiuj menu. Z reguły wszystkie odbiorniki telewizyjne działają z określonymi adapterami Wi-Fi. Czyli istnieje ryzyko, że po zakupie adaptera dekoder po prostu go nie zobaczy. Zawsze musisz być bardzo ostrożny przy wyborze odbiornika Wi-Fi. Zwykle określony model dekodera obsługuje adaptery zbudowane na określonym chipsecie. Mogą to być adaptery różnych producentów, ale moduł (chipset) jest instalowany w jednym. Najlepiej poszukać tych informacji w Internecie w zależności od modelu. Przeczytaj recenzje tych, którzy już kupili adapter. Jeśli urządzenie znajduje się daleko od routera i nie ma w jego pobliżu bardzo silnego sygnału Wi-Fi, lepiej jest wziąć adapter z anteną zewnętrzną.

Do czego służy adapter Wi-Fi w komputerze?

Na komputerach PC i laptopach za pomocą adapterów bezprzewodowych można nie tylko odbierać Wi-Fi, ale także je dystrybuować. Na przykład rozpowszechniać Internet za pomocą adaptera Wi-Fi na komputerze z systemem Windows 10. Nawet starsze laptopy mają wbudowany adapter Wi-Fi. Możesz wymienić zarówno samą płytkę (adapter, który jest podłączony do płyty głównej wewnątrz laptopa), jak i po prostu podłączyć odbiornik USB.

Jest oczywiste, że z biegiem czasu moduł Wi-Fi zostanie zintegrowany z każdym urządzeniem (tam, gdzie będzie to konieczne) i nie będziemy musieli szukać tych adapterów jako oddzielnych urządzeń, wybierać ich czy konfigurować itp. W końcu koszt samego modułu bezprzewodowego nie jest zbyt wysoki.