loader
Technologie

DTS – system dźwięku przestrzennego

Wraz z ewolucją systemów kina domowego pojawiły się nowe formaty surround, które dodają szczegółowości i realizmu.

DTS i Dolby

Zarówno DTS, jak i Dolby Digital to technologie kompresji dźwięku, które umożliwiają filmowcom nagrywanie dźwięku wielokanałowego, który można odtwarzać w kinach, a także w systemach domowych. Oba zapewniają niesamowitą jakość dźwięku. Jaka jest różnica między nimi i który jest lepszy? Diabeł, jak zawsze, tkwi w szczegółach. A dokładniej, w metodach kodowania dźwięku używanych przez obie technologie. Kodowanie DTS jest wykonywane przy większej przepływności i dlatego niektórzy eksperci uważają je za lepsze. Inni twierdzą, że Dolby Digital ma lepszą technologię do generowania lepszego dźwięku przy niższej przepływności.

W swojej podstawowej formie zarówno DTS, jak i Dolby Digital kodują dźwięk 5.1-kanałowy (to znaczy są zaprojektowane dla typowego domowego systemu audio z pięcioma głośnikami i jednym subwooferem). Bardziej zaawansowane technologie, DTS: X i Dolby Atmos, obsługują 7.1-kanałowy dźwięk przestrzenny HD i głośniki górne. DTS i Dolby Digital można znaleźć w odtwarzaczach Blu-ray, kinach domowych, konsolach do gier, komputerach, dekoderach, a nawet smartfonach.

Co to jest DTS?

Firma DTS (pierwotnie nazywana Digital Theater Systems) została założona w 1993 roku, aby konkurować z Dolby Labs w wielokanałowym dźwięku. Jej godzina nadeszła, gdy Steven Spielberg wybrał DTS do swojego hitu Jurassic Park. W 1996 roku technologia DTS zaczęła przenikać na rynek sprzętu konsumenckiego. Chociaż firma była mniej znana niż jej główny konkurent, wielu uważało, że jakość dźwięku w DTS była lepsza ze względu na kodowanie sygnału audio przy większej przepływności. Podobnie jak Dolby Digital, DTS od tego czasu wypuściło wiele bardziej zaawansowanych formatów dźwięku przestrzennego, w tym DTS-HD High Resolution obsługujący do 7.1 kanałów, DTS-HD Master Audio i DTS: X.

Jaka jest różnica między DTS a Dolby Digital?

Zarówno Dolby Digital, jak i DTS zapewniają oszałamiające wrażenia z dźwięku przestrzennego - ale obie te koncepcje są nieco inne. Główne różnice dotyczą stopnia kompresji i wartości szybkości transmisji. Dolby Digital kompresuje 5.1-kanałowy dźwięk cyfrowy do 640 kb / s dla płyt Blu-ray i 448 kb / s dla płyt DVD. DTS ma niższą kompresję i wyższe szybkości transmisji - do 1,5 Mb / s dla dysków Blu-ray i do 768 kb / s dla dysków DVD. Różnica w kompresji staje się jeszcze większa w przypadku formatów HD. Dolby Digital Plus obsługuje do 1,7 Mb / s, a DTS-HD o wysokiej rozdzielczości do 6 Mb / s. Teoretycznie mniejsza kompresja podczas kodowania zapewnia lepszą jakość, dzięki czemu ścieżka dźwiękowa jest bardziej podobna do zamierzonej.

DTS: X i Dolby Atmos

Ta najnowocześniejsza technologia audio pod każdym względem przewyższa tradycyjny dźwięk wielokanałowy. Odtwarza efekty obiektowe, takie jak przelatujący nad głową samolot lub kule śmigające po pokoju, dzięki wielu wskazówkom dźwiękowym wytwarzanym przez rozszerzony zestaw głośników. Dolby Atmos tworzy dźwięk „kopuły” z głośnikami zamontowanymi na suficie. Jeśli nie chcesz wiercić w nim otworów, istnieje kilka uproszczonych opcji, w tym soundbary Dolby Atmos z głośnikami skierowanymi w górę, które odbijają się od sufitu, tworząc podobny efekt, a także moduły dodatkowe skierowane do góry dla tradycyjnych głośników.

DTS: X jest bardziej elastyczny. Działa ze standardowymi zestawami wielokanałowymi i nie wymaga dodatkowych głośników sufitowych. Ponadto pozwala na ręczną regulację obiektów dźwiękowych - na przykład zwiększenie głośności głosów w ścieżce dźwiękowej, aby dialog był lepiej słyszalny na tle głośnych efektów. Około 90% komponentów kina domowego jest kompatybilnych z DTS: X; wielu producentów oferuje oprogramowanie wewnętrzne dla istniejących amplitunerów AV lub wydaje nowe modele. Jest tylko jedna wada - mniejsze rozpowszechnienie treści. Ani Amazon Prime Video, ani Netflix nie obsługują obecnie DTS: X.