loader
Kino domowe

DVDO Edge Video Processor

Wstęp

Wiele lat temu posiadacze projektorów CRT mieli irytujący problem, gdy zwiększali obszar projekcji, linie skanowania stawały się widoczne. Pomysł podwajania linii - powielania liczby linii w celu uniknięcia pustych przestrzeni pomiędzy liniami skanowania stał się pierwszą dostępną techniką przetwarzania obrazu wideo.

Ponieważ wszystkie nasze ówczesne źródła wideo były wideo, ale pierwotnie były filmami - Yvves Faroudja przedstawił światu koncepcję usuwania przeplotu 3:2 pulldown. De-interlacers były w stanie podwoić linie, ale efektywnie zmieniały obraz w progresywny - pojedynczy obraz, który zawierał dane z obu pól przeplotu jednocześnie.

Specyfikacja Projekt: DVDO Edge by Anchor Bay Technologies Wejścia: HDMI, 2 x Component, Composite, S-Video, Optical Audio, Stereo Analogowe Wyjścia: HDMI, cyfrowe audio Standardy wejściowe: PAL, NTSC, 720P, 1080i, 1080p, VGA, SVGA, XGA @24, 50, i 60 Hz Standardy wyjściowe: EDID (Auto), 1080i, 1080p, 720p i inne standardowe rozdzielczości Wymiary: 2,1″ wys. x 16,9″ szer. x 10,3″ gł. Waga: 6,2 funta Sugerowana cena detaliczna: 799 USD Anchor Bay Technologies

Głównym problemem z de-interlacers było to, że były one kosztowne propozycje. Nadeszło DVDO, mała firma, która miała ciekawy pomysł. Stworzyła ona chip, który chciała wprowadzić na rynek dla de-interlacingu, ale potrzebowała też platformy, na której mogłaby go zademonstrować. Ponieważ była to przede wszystkim platforma demonstracyjna, DVDO było w zasadzie pierwszym, które stworzyło samodzielny de-interlacer dla rynku konsumenckiego, jako że inni pretendenci na tym rynku mieli ceny znacznie powyżej przedziału cenowego DVDO. Kilka modeli zostało stworzonych w tym czasie, wszystkie pod marką iScan (iScan plus i iScan ultra były szczególnymi faworytami).

W 2000 roku firma DVDO została sprzedana Silicon Imaging, co oznaczało, że firma skupiła się głównie na produkcji i sprzedaży swojego chipu do usuwania przeplotu: Sil504. Po pewnym czasie, oryginalny zespół DVDO postanowił przeorientować swoje wysiłki i stworzył Anchor Bay Technologies, które później odkupiło nazwy marek iScan i DVDO od Silicon Imaging.

Na początku Anchor Bay Technologies tworzyło procesory. Wśród nich były dwie główne linie produktów: linia iScan (iScan HD, HD+) oraz linia VP (VP20, 30, 50 i 50Pro). Z biegiem czasu ceny rosły i obecnie topowy produkt ABT kosztuje 3499$.

DVDO Edge oznacza kolejną zmianę paradygmatu w historii ABT. Anchor Bay Technologies powróciło do produkcji układów scalonych, tym razem z chipem ABT 2010. Od czasu stworzenia Sil504, zespół ABT dokonał znaczących ulepszeń, co jest wyraźnie widoczne we wszystkich najnowszych produktach ABT. Silnik skalujący został ulepszony, de-interlacing został radykalnie zmieniony i obecnie dorównuje najlepszym algorytmom konsumenckim (główna konkurencja to QDEO firmy Marvel, Silicon optix z HQV i Sigma designs/Genum's VXP). Kolejne algorytmy obejmują usuwanie artefaktów MPEG, algorytmy poprawy krawędzi i detali, genlocking (akt blokowania częstotliwości wyjściowej do częstotliwości źródłowej, dwukrotnej częstotliwości źródłowej lub trzykrotnej częstotliwości źródłowej) oraz PReP (genialny pomysł mistrza przetwarzania wideo Dale'a Adamsa, który jest w stanie cofnąć źle wykonany przeplot obrazu, nawet jeśli źródło przeplotu jest niedostępne).

Te algorytmy, które czyniły VP50-Pro tak atrakcyjnym, zostały teraz umieszczone w układzie ABT2010. Teraz, Anchor Bay chciało innej platformy do zademonstrowania swoich możliwości - wkroczono na Edge.

DVDO Edge" firmy Anchor Bay Techologies jest w zasadzie rozwiązaniem zorientowanym na jeden układ scalony, zaprojektowanym w celu zademonstrowania możliwości układu ABT2010 (który jest w stanie zrobić prawie wszystko to, co VP50Pro). Staje się to coraz ważniejsze, jako że coraz więcej producentów projektorów, amplitunerów A/V, odtwarzaczy Blu-ray i płaskich ekranów stara się zdobyć udział w rynku poprzez poprawę jakości obrazu. Jednakże DVDO Edge jest rewolucyjny w innym aspekcie - zmienił drastycznie ceny procesorów wideo. Jest to jeden z pierwszych procesorów wideo, którego sugerowana cena detaliczna wynosi 799 dolarów. Konkurencyjne produkty z podobnym zestawem funkcji (w tym od samego ABT) są wyceniane na ponad 3-5 razy więcej, co jest bardzo interesującym zwrotem akcji.

ABT przewiduje uczynienie z tego produktu domowego, który może być używany przez każdego. Oznacza to nie tylko catering do typowych kanałów sprzedaży procesorów wideo (integratorów, przede wszystkim), ale także sprzedaż jednostki online poprzez Amazon.com , buy.com i tigerdirect.com - coś, co nie zostało jeszcze wypróbowane.

Ten cel oznacza, że urządzenie musiałoby być zaprojektowane tak, aby każdy mógł z niego korzystać, co nie jest prostą sprawą, jeśli chodzi o procesory wideo.

Design

Edge wyposażony jest w praktycznie wszystkie złącza, jakich można potrzebować - 6 wejść HDMI z obsługą HDMI 1.3a (w tym nowe formaty dźwięku BLU-RAY), 2 zestawy wejść komponentowych (które dla europejskich użytkowników są podwójnymi wejściami RGBcvS), jedno wejście S-Video i jedno wejście kompozytowe. Urządzenie posiada nie mniej niż 5 oddzielnych wejść audio - optyczne, koncentryczne i stereo, dodatkowo każde z wejść HDMI może pełnić rolę wejścia audio.

Dla wyjść, urządzenie może wysyłać dźwięk przez dedykowane wyjście audio HDMI 1.3a, które wychodzi do amplitunera AV, lub urządzenie może wysyłać dźwięk przez połączone wyjście HDMI audio/wideo, lub nawet konwertować dźwięk do optycznego wyjścia cyfrowego dla amplitunerów AV, które nie obsługują jeszcze wejścia HDMI.

Przód urządzenia jest radykalnym krokiem projektowym w stosunku do większości procesorów wideo. Urządzenie posiada charakterystyczny przód w kształcie odwróconej litery "u", z widoczną skośną krawędzią, odzwierciedlającą zmianę nazwy. Design jest unikalny, ale nie każdemu kto go widział podoba się nowy design - jest to raczej kwestia gustu. Ja osobiście wolę tego typu wzornictwo od wymarłych już konstrukcji "czarnych skrzynek", od których większość producentów procesorów wideo zaczyna w końcu odchodzić.

W dolnej części prawej nóżki Edge'a znajduje się mała lampka. Ta konstrukcja jest dziwna, ale też w końcu pokazuje, że ktoś zrozumiał, że jasna latarka LED w centrum urządzenia może nie być najlepszą rzeczą dla tych, którzy cenią sobie design. Czysta kątowa krawędź na froncie jest jednak zakłócona przez dwa elementy - mały czujnik IR w kształcie sutka oraz przednie złącze HDMI, używane głównie w nowych kamerach HD. Przednie złącze HDMI jest schludne, ale spodziewałem się, że będzie się otwierać na kliknięcie, a tymczasem wymaga użycia miniaturki, aby je wyciągnąć. Gdy złącze HDMI jest na zewnątrz, zakłóca to czysty wygląd konstrukcji Edge.

Pilot jest kolejnym krokiem na rynku konsumenckim i stanowi ogromny skok w stosunku do poprzednich pilotów DVDO/ABT. Jest to czysto zaprojektowany, uniwersalny pilot, który może pracować w większości sytuacji dla większości użytkowników jako ich główny pilot. Osobiście preferuję inteligentne piloty, ale widzę jak ten może być naprawdę przydatny dla użytkowników.

Wiele osób pyta mnie, po co zawracać sobie głowę procesorem wideo, skoro AVR-y stały się tak dobre. Rzecz w tym, że bez względu na to, jak bardzo się staram, nie mogę znaleźć AVR, który wykonywałby choć w połowie przyzwoitą pracę przy połowie rzeczy, w których procesory wideo są dobre. Zazwyczaj starają się ukryć przed tobą jak najwięcej szczegółów, jeśli chodzi o wideo. Często dostajemy około 100 różnych ustawień dla audio, ale prawie nigdy nie widzimy AVR, który ma kontrolę proporcji obrazu, jedną z najprostszych rzeczy do zaimplementowania w procesorze wideo.

Wielu użytkowników posiadających procesory ma tendencję do rozdzielania wideo i audio, tak że ich łańcuch wideo jest przełączany i kontrolowany przez procesor wideo, a ich audio działa w ten sam sposób poprzez amplitunery A/V. Ten rodzaj separacji staje się prawie niemożliwy, teraz, gdy HDMI stało się tak ważnym medium transportowym dla dźwięku. Oznacza to zazwyczaj, że jesteś zmuszony najpierw przepuścić wszystkie swoje źródła przez AVR, a następnie przełączyć je i przekazać do wyświetlacza. Tak właśnie producenci AVR chcą, abyś pracował. Problem w tym, że często uniemożliwia to korzystanie z funkcji przetwarzania i kontroli proporcji obrazu na wyświetlaczu i zwykle daje gorszą jakość obrazu.

Pierwszym produktem, który widziałem, który odchodzi od tej metodologii był Lumagen Radiance i DVDO Edge poszedł w jego ślady. Dwa oddzielne wyjścia HDMI oznaczają, że możesz kierować wszystkie źródła wideo i audio przez DVDO Edge i przekazać wyjście HDMI audio do AVR lub preprocesora audio.

Oznacza to, że nie trzeba prawie żadnych regulacji w AVR, wystarczy jedno wejście HDMI, które będzie działać z wieloma źródłami audio. Testowałem to z wieloma różnymi urządzeniami i nie miałem absolutnie żadnych problemów z poprowadzeniem dźwięku w ten sposób.

Cena urządzenia oznacza również, że wielu użytkowników będzie używać go jako głównego koncentratora wideo lub przełącznika HDMI.

Menu i funkcje

Urządzenie rozpoczyna się od interfejsu w stylu kreatora, który większość użytkowników domowych przyjmie z zadowoleniem. Polega on na automatycznym wykrywaniu (przy użyciu EDID) nazwy i informacji o wyświetlaczu i pozwala na zmianę ustawień audio i wideo.

Niektóre z menu można by uprościć. Wątpię, aby większość użytkowników kupujących to urządzenie jako przełącznik HDMI wiedziała, czy powinna korzystać z sygnału 1080P 59,94Hz czy 1080p 50Hz, ale wiedzieliby, że ich wyświetlacz jest FULL HD (1080p). Chociaż wydaje się to być tylko różnicą w terminologii, jest to jeden z pierwszych produktów procesorów wideo, który jest zorientowany na masowy rynek konsumencki i powinien naprawdę przyjąć te terminy.

EDID działał dla mnie dobrze na wszystkich rozdzielczościach jakie próbowałem, ale ważne jest, aby zauważyć, że urządzenie nie obsługuje niestandardowego taktowania, tak jak procesory z linii VP. Znaczenie tego jednak maleje, jako że wszystkie wyświetlacze standaryzują się obecnie na FULL HD.

Ogólnie rzecz biorąc, interfejs jest intuicyjny, prosty i czysto zaprojektowany. Podczas regulacji czegoś, góra ekranu wskazuje, co regulujesz, a dół daje pomocne wskazówki na ten temat.

Nie wszystkie funkcje są jasno zdefiniowane lub łatwo dostępne. Jedną z moich ulubionych jest 1:1 frame rate, która powinna być, moim zdaniem, włączona w 100% przez cały czas. Większość użytkowników może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jakie usprawnienie wprowadzają aktywując ją, naprawdę powinno to być częścią procesu kreatora, aby przetestować czy ta funkcja działa na ich wyświetlaczu i odpowiednio ją aktywować.

Niektóre z funkcji mogą również zostać pominięte, duża liczba wzorów testowych, które znamy i kochamy w linii produktów VP wydaje się być tutaj trochę nie na miejscu. Większość konsumentów nie odróżniłaby 100IRE od wzorca impulsu igły. Dostęp do tych wzorców, przynajmniej w wersji beta V61, którą testowałem na potrzeby tej recenzji, jest kłopotliwy i nieintuicyjny.

Niektóre z najlepszych funkcji są ukryte głęboko w menu, których większość użytkowników prawdopodobnie nigdy nie znajdzie (np. pozostaw PReP na automatycznym - nie widzę w tym nic złego...). To tylko czepianie się z mojej strony, uważam, że menu są świetne i całkiem użyteczne takie jakie są, ale można je jeszcze ulepszyć.

Jakość obrazu

Zacznę od tego, że będę musiał ocenić każdą część ścieżki przetwarzania osobno. Myślę, że algorytm DVDO "ABT102" (nazwa kodowa "Ducky Lucky") jest jednym z moich ulubionych. Z pewnością plasuje się w pierwszej trójce konsumenckich de-interlacerów, które poddałem moim testom tortur. Rzadko się zacina i wyciska o wiele więcej szczegółów niż jest dostępne za pomocą innych środków.

ABT1020 poprawia to, ale tylko nieznacznie. Dla moich testów usuwania przeplotu, podłączyłem ten sam sprzęt do mojego wyświetlacza FULL HD LX5090 Pioneer (jest to podobny wyświetlacz do 5020 lub Elite pro dostępnych w USA). Połączenia były wykonywane zarówno bezpośrednio do wyświetlacza, jak również poprzez Edge.

Przetwarzanie na moim oryginalnym wyświetlaczu (zwróć uwagę na schodkowanie podczas ruchu)

DVDO Edge, ten sam program z podobnym ruchem (brak widocznego grzebienia lub schodkowania)

Normalna zawartość wykazała dramatyczną poprawę po uruchomieniu przez Edge'a. Różnice takie jak artefakty usuwania przeplotu, schodkowanie i czesanie występowały regularnie, gdy ekran próbował samodzielnie usuwać przeplot z obrazu. Dzięki wielu poprawkom można je zredukować, ale kosztem znacznie bardziej miękkiego obrazu. Edge zachował maksymalną rozdzielczość, ale podczas moich testów nie grzebie się ani razu.

Skalowanie nie należało jednak do najlepszych w klasie. Niektóre z testowanych przeze mnie wzorów wykazywały pewne dzwonienie i były bardziej miękkie niż bym się tego spodziewał. Nie ma wątpliwości, że jest to wyraźna poprawa w stosunku do oryginalnego procesora Pioneera, ale zdecydowanie można wprowadzić dalsze ulepszenia.

Na jednym z moich analogowych źródeł komponentowych PAL zaobserwowałem również ścinanie bieli powyżej 95IRE, ale to samo wejście działało świetnie z RGBcvS.

Urządzenie radziło sobie również całkiem dobrze z usuwaniem szumu komarów. Efekt jest subtelny i może usuwać niektóre szczegóły obrazu, ale poprawa szczegółów i krawędzi może je przywrócić. Usuwanie artefaktów MPEG jest dość istotne przy przetwarzaniu nadmiernie skompresowanych źródeł, a w szczególności lokalnych kanałów SDTV.

Kiedy porównałem go z panującym mistrzem w tej dziedzinie, Algolith Mosquito, ten ostatni wypadł lepiej i usunął więcej artefaktów zachowując więcej szczegółów. Jednym z algorytmów, które wykonuje Mosquito jest usuwanie artefaktów typu Block i Macroblock. Efekt ten tworzy wirtualne bloki o podobnych, ale nie identycznych odcieniach i jest jednym z głównych powodów, dla których kanał sprawia wrażenie "cyfrowego". Efekt ten jest także częścią powodu, dla którego gradienty tak źle się kompresują - gradient niebieskiego nieba zwykle zamienia się w zestaw kwadratowych bloków o różnych odcieniach niebieskiego. Oczywiście, nowa kompresja H264 redukuje te efekty i może obejść niektóre z tych artefaktów, jeśli ma wystarczające pasmo i czas na drobne korekty bloków, ale ci z nas, którzy potrzebują tych kanałów, utknęli z blokami. Brak algorytmu BAR jest problemem, który mam nadzieję zostanie rozwiązany przez ABT w przyszłości.

Wspomniałem już o funkcjach poprawy szczegółów i krawędzi. Obie są podobne w działaniu i efektach. Detal to przede wszystkim algorytm, który uwypukla obszar w obrębie granic obiektu, natomiast krawędź ma za zadanie sprawić, że krawędzie będą ostrzejsze. Oba algorytmy mogą wprowadzać aureolę i dodawać do obiektów obwódki, ale w niewielkich ilościach mogą one również przeciwdziałać efektowi zmiękczenia w algorytmie komara i poprawiać szczegóły. Algorytmy te działają całkiem nieźle, a co ciekawe mogą być również ustawione na wartości ujemne, aby zdemaskować te właśnie artefakty, gdy pochodzą ze źródła (wiele płyt DVD jest notorycznie nękanych nadmiernym użyciem algorytmów poprawy krawędzi).

Kontrola proporcji obrazu jest dość ograniczona w porównaniu do serii produktów VP. Poza kontrolą underscanu i zoomu, na samym pilocie mamy tylko 16:9, 4:3 i 4:3 LB (letterbox). Do tego dochodzi nowy algorytm Panorama, który jest wyraźnie dużym krokiem naprzód w stosunku do wszystkich innych procesorów Anchor Bay. Nadal nie jest idealny, ale jest całkiem użyteczny i jest na równi lub nawet lepszy w porównaniu do tego co oferuje większość wyświetlaczy. Ponieważ wiele wyświetlaczy blokuje kontrolę proporcji obrazu, gdy wysyłany jest do nich sygnał HD, jest to krytyczne, jeśli planujemy używać tego urządzenia ze źródłami, które nie są w formacie 16:9.

HD jest przetwarzane bardzo dobrze, ale nie jest to znaczący skok w stosunku do możliwości mojego własnego wyświetlacza

Wiele osób pyta o przetwarzanie HD. Jeśli posiadasz wyświetlacz full-hd, a przypuszczam, że wielu z czytających to robi, możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że Twój wyświetlacz prawdopodobnie nie radzi sobie źle z treścią 1080i... Większość wyświetlaczy jest w stanie uzyskać całkiem dobre rezultaty. Nie zaobserwowałem dramatycznej poprawy pomiędzy natywnym 1080i po przetworzeniu go przez ten procesor (lub wiele innych), choć zmiana może być bardziej widoczna na większym wyświetlaczu (100" lub więcej z dobrym projektorem). Treści takie jak blu-ray zazwyczaj i tak przechodzą przez 1080P, więc głównym problemem byłaby obsługa 720P i 1080i ze źródeł takich jak OTA, kanały satelitarne i kablowe. PReP działa także w przypadku tych źródeł (w tym 720P) i wyłapuje każdą znalezioną kadencję 3:2. Podczas moich testów, działał również dobrze z treścią 2:2 dla treści 50 Hz dla tłumów europejskich.

Urządzenie nie posiada regulacji CMS i Gamma, nie jest też zorientowane na ISF (brak trybów nocnych i dziennych). Wątpię, aby większość użytkowników tego wymagała, nawet ci z wyższej półki, ponieważ te funkcje wymagałyby poważnego szkolenia lub przeszkolonego przez ISF instalatora lub kalibratora, aby skutecznie je wdrożyć.

W miarę upływu czasu, publiczna beta DVDO Edge obejmowała dwutygodniowe aktualizacje, które często rozwiązywały problemy i popychały produkt dalej. Aktualizacja firmware'u jest jedną z najłatwiejszych, jakie widziałem do tej pory. Włącz urządzenie z przyciskiem "reset" wciśniętym za pomocą igły lub długopisu i podłącz kabel USB. Urządzenie pojawia się jako przenośna pamięć masowa lub pendrive i można po prostu usunąć stary firmware i włożyć nowy.

Wnioski

Jest to dobrze przemyślany produkt i świetny nowy okręt flagowy dla ABT. Jako produkt dla masowego odbiorcy wymaga jednak jeszcze kilku uproszczeń.

Jako procesor wideo, ustanawia nowy punkt cenowy dla tego poziomu przetwarzania wideo, ale wymaga więcej pracy w odniesieniu do niektórych kontroli proporcji (w szczególności panoramy) i skalowania.

Eksperci z łatwością dostosują się do urządzenia, ale mogą mieć wrażenie, że kilka z ich ulubionych funkcji zniknęło lub są nieco osłabione.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to solidny produkt, który wielu osobom przypadnie do gustu jako ich pierwszy lub podstawowy procesor wideo.