loader
Amplitunery

Jak słuchać radia internetowego przez amplituner?

W dobie wszechobecnego rozprzestrzeniania się Internetu i szybkiego rozwoju technologii cyfrowych, odbiorniki radiowe wydają się archaiczne - mniej więcej jak kamera filmowa czy gramofon. Nic dziwnego, że popularność audycji radiowych w sieci WWW szybko rośnie. A dla tych, którzy uważają, że komputer nie jest najwygodniejszym narzędziem do wprowadzenia w świat radia internetowego, producenci oferują specjalistyczne urządzenia.

Internet

Mieszkając w dużym mieście i mając nawet proste radio lub magnetofon, możesz słuchać kilkudziesięciu stacji radiowych. Większość z nich nadaje w paśmie fal ultrakrótkich (VHF), wykorzystując modulację częstotliwości sygnału (FM), co w obecności mniej lub bardziej przyzwoitego urządzenia pozwala na słuchanie dźwięku stereo o bardzo dobrej jakości. Radia naziemne mają kilka wad, a słaby odbiór sygnału w niektórych obszarach nie jest największą z nich. Znacznie gorszy jest fakt, że przy pozornej różnorodności niezwykle trudno jest znaleźć taką radiostację, która w pełni odpowiadałaby gustom i preferencjom muzycznym. Radio z anteną ma też inne wady: denerwujące reklamy i dość ograniczony repertuar większości stacji. Istnieją oczywiście rzadkie wyjątki, ale potwierdzają one tylko ogólną zasadę.

Nic dziwnego, że obecnie wielu użytkowników z kanałem o dość szybkim dostępie do Internetu woli słuchać stacji radiowych nadających w sieci WWW. Obecnie liczba internetowych stacji radiowych przekroczyła już 10 tysięcy. Kolejną ważną zaletą w porównaniu do naziemnych programów radiowych jest to, że za pośrednictwem Internetu można słuchać programów stacji znajdujących się w niemal każdym kraju na świecie - czy to w Australii, czy w Japonii. I oczywiście nadawanych w różnych językach.

Oprócz ilościowych istnieją również istotne różnice jakościowe. W internetowych programach radiowych jest znacznie mniej reklam. Ponadto większość z nich charakteryzuje się „wąską specjalizacją” w nagraniach muzycznych o ściśle określonym gatunku lub kierunku. Wiele internetowych stacji radiowych ma własne witryny internetowe, na których można sprawdzić tytuł aktualnie odtwarzanego utworu, nazwę wykonawcy i dodatkowe informacje.

Radio przez amplituner

Możesz słuchać stacji radiowych przesyłanych strumieniowo przez Internet, korzystając ze specjalistycznych domowych urządzeń audio. Ogólnie rzecz biorąc, te urządzenia umożliwiają słuchanie strumieniowego dźwięku internetowego i innych dźwięków w domowym zestawie stereo, boomboxie, zestawie zasilanych głośników lub słuchawkach. Większość tego typu urządzeń nazywany jest „radiem Wi-Fi” lub „radiem internetowym”. To urządzenie ma własne wbudowane głośniki i może wyglądać jak standardowe radio AM-FM na stoliku nocnym lub półce na książki. Zamiast odbierać fale radiowe z lokalnych stacji nadawczych, łączy się z Internetem za pośrednictwem dostępnej sieci Wi-Fi (musisz być w stanie się zalogować) i odtwarza internetowe strumienie audio przez własne głośniki mono lub stereo. Niektóre z tych urządzeń mogą wymagać konfiguracji komputera, ale nie wymagają połączenia z komputerem do działania. Z drugiej strony, urządzenia te mogą być ograniczone do odtwarzania dźwięku ze strumieni internetowych; mogą nie być w stanie odtworzyć dźwięku zapisanego na komputerze lub odtwarzaczu MP3.

Adapter radia internetowego

„Adapter radia internetowego” lub „tuner radia internetowego” jest podobny, z tym wyjątkiem, że nie zawiera własnych głośników. Zamiast tego podłączasz istniejący system audio, głośniki aktywne lub słuchawki do tego urządzenia za pomocą kabla. Możesz wybrać tego typu urządzenie od radia WiF-i, jeśli masz już system audio, którego chcesz używać i potrzebujesz tylko sposobu na dostarczenie mu strumieni audio z Internetu. Podobnie jak w przypadku radia Wi-Fi, to urządzenie łączy się z Internetem przez sieć Wi-Fi i nie może odtwarzać dźwięku zapisanego na komputerze lub odtwarzaczu MP3.