loader
Kino domowe

Jak wybrać najlepszy system kina domowego


Twoje nowe kino domowe może być najmądrzejszym zakupem, jaki kiedykolwiek dokonałeś. I jesteśmy tu, by pomóc ci to naprawić.

Nic tak nie łączy rodziny jak wspaniały film, program telewizyjny czy gra w playoff w przytulnym kinie domowym. Nagle, twój dom jest fajnym domem, a deszczowa sobotnia noc w domu jest pierwszym wyborem dla każdego.

Dobre wieści? Istnieje niezliczona ilość wariantów - od wysokiej klasy kina domowego godnego hollywoodzkiego reżysera z listy A do bardzo przystępnych cenowo wariantów, które zmieszczą się w zapasowej sypialni, ale i tak powalą Twoje skarpetki. Dodaj wszystkie opcje połączeń (w jaki sposób kino domowe tak łatwo przesyła treści i/lub zamienia każdy pokój w pokój muzyczny), a Twoje kino domowe stanie się inwestycją w szczęście. I DROGA Bardziej niż łódź czy basen.

W tym przewodniku poznasz tajniki kina domowego. A jeśli masz jeszcze pytania na końcu, jesteśmy tu, by pomóc. Więc bez zbędnych ceregieli, zagłębmy się w to.

Przewodnik kupowania systemów kina domowego Arkusz informacyjny
Jeśli coś czytasz, przeczytaj to.

Tylko tu po to, co najważniejsze? Ułatwiliśmy ci to. Oto kluczowe rzeczy do rozważenia przy wyborze systemu kina domowego:

Telewizor. Jeśli nie masz już telewizora do budowy kina domowego, będziesz go potrzebował. Jeśli masz już telewizor, a nie jest to telewizor 4K HDR, zastanów się nad zakupem nowego, ponieważ są one wyjątkowe. Ponadto, biorąc pod uwagę wszystkie wbudowane opcje łączności, będziesz mieć ustawiony na przyszłość. Dzisiejsze nowe inteligentne telewizory są o wiele łatwiejsze do podłączenia do wszystkich innych urządzeń, czy to komponentów, transmisji strumieniowej audio, czy wideo, dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi, Bluetooth itd.
Twój pokój. Niektóre systemy kina domowego mają duże głośniki, inne małe. (Technicznie rzecz biorąc, większe są lepsze, jeśli chodzi o jakość dźwięku, ale niektóre marki oferują małe i średnie głośniki, które mimo swoich rozmiarów kopią poważny derrière). O to chodzi: Biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia, jego wygląd i preferencje stylistyczne, należy pomyśleć o tym, jakiego rozmiaru głośniki chcemy mieć z punktu widzenia wystroju, co również będzie miało wpływ na wybór odbiornika. (P.S. Niektóre większe głośniki są bardzo atrakcyjne, niektóre są bardzo dyskretne, a niektóre są przeznaczone do ukrycia w ścianach i sufitach).
Urządzenia do transmisji strumieniowej. Niesamowita korzyść uboczna z posiadania kina domowego? Odpowiedni odbiornik kina domowego może służyć jako multitalentny koncentrator do przesyłania strumieniowego niemal wszystkiego - dźwięku z komputera, telefonu lub tabletu... oraz z aplikacji internetowych, takich jak TIDAL, Qobuz i Spotify. Co więcej, jeśli w domu znajdują się bezprzewodowe głośniki, odbiornik kina domowego może je także podłączyć, dzięki czemu można odtwarzać muzykę w całym domu.
Łatwość konfiguracji. Jeśli "łatwość" jest najważniejszym kryterium wyboru w odniesieniu do konfiguracji, wybierz kino domowe w pudełku. Zaleta: kino domowe w pudełku nie ma problemu - wszystko jest w zestawie i można je łatwo złożyć. Wada: kino domowe w pudełku jest trochę jak kolacja w telewizji: wszystko jest tam - indyk, ziemniaki, sos i zielona fasolka - zap 5 minut, a kolacja jest gotowa. Ale jeśli masz czas, to nic nie pobije starannie zaplanowanej i dobrze przygotowanej domowej kuchni. (Tłumaczenie: idźcie z osobnymi składnikami, jeśli możecie.)
Albo po prostu pominąć resztę i kupić jeden z nich tutaj w The Best Home Theater Systems of 2020. Następnie podaruj sobie standing-O. Masz teraz to, co nasi eksperci nazywają jedne z najlepszych systemów kina domowego w dowolnym miejscu, za dowolną cenę.
Więc, co to jest system kina domowego?
Oczywiście, dobry telewizor lub projektor i ekran są najważniejsze dla doświadczenia. Ale jeśli myślisz o systemie kina domowego jak sztuka na Broadwayu, to TV = scena, a dźwięk = wszystko inne, od historii i aktorów po muzykę i widowisko. Prawdziwą magią systemów kina domowego jest dźwięk, a dźwięk jest tym, czego potrzebujesz, aby stworzyć prawdziwy system kina domowego w swoim domu. 

Zazwyczaj system kina domowego składa się z następujących elementów:

  • Telewizor lub projektor i ekran.
  • Źródło wideo. (Na przykład sygnał od dostawcy kabla, anteny lub odtwarzacza Blu-ray).
  • Odbiornik kina domowego. (Skąd pochodzi moc i mózg. Również to, z czym wszystko się łączy.)
  • Głośniki, w tym (ale nie tylko): głośnik centralny, prawe i lewe głośniki do przodu, prawe i lewe głośniki tylne, głośniki efektów specjalnych dla Dolby Atmos oraz subwoofer lub dwa.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej wszystkim różnym elementom składającym się na system kina domowego, jednocześnie udzielając kilku rad i przedstawiając za i przeciw każdemu z nich.
Budując swój system kina domowego.
Składając te elementy razem.

Telewizor lub projektor i ekran.
Piękny obraz jest kluczem do wspaniałego kina domowego, a my nie możemy powiedzieć wystarczająco dużo: większy jest lepszy. Na dole: Zdecydowanie zalecamy korzystanie z telewizora 4K HDR, a jeśli stać cię na OLED, to jeszcze lepiej. (Nasz przewodnik po zakupach telewizorów wyjaśnia wszystko).


Jeśli dedykujesz dane pomieszczenie wyłącznie na potrzeby kina domowego, to nie tylko jest to naprawdę ekscytujące, ale także oznacza, że możesz mieć naprawdę duży projektor i ekran o przekątnej 8 stóp lub większej, aby uzyskać obraz prawdziwie kinowy. Dzisiejsze najnowsze projektory 4K są ostre jak brzytwa i ciche jak szept. Zazwyczaj projektor jest instalowany w suficie z tyłu pomieszczenia, a ekran pozostaje nieruchomy lub jest robiony tak, aby ukryć się jak zmotoryzowany cień okienny. (Czasami dodajemy do tego automatyczne kurtyny filmowe).

Źródła wideo.
Twoje ulubione programy i filmy mogą pochodzić z dowolnej liczby urządzeń oprócz dekodera. Odtwarzacze Blu-ray i odtwarzacze multimedialne 4K zapewniają wspaniałe wrażenia oglądania i niezwykle bogaty dźwięk kina domowego, podobnie jak urządzenia takie jak Apple TV i Roku, które łączą się z Internetem i przesyłają strumieniowo treści z coraz większej listy dostawców (np. Netflix, HBO GO, Hulu). Ponadto, w przeciwieństwie do niektórych starszych telewizorów, urządzenia takie jak Apple TV i Roku automatycznie aktualizują się za każdym razem, gdy nowe aplikacje, gry i/lub programy stają się dostępne.

Sklep z odtwarzaczami Blu-ray + media playerami 

A teraz do audio...

Głośniki kina domowego.
Jeśli chodzi o dźwięk, sensowne jest, aby najpierw wybrać głośniki, ponieważ wybór głośników pomaga określić wybór odbiornika. Duże głośniki potrzebują dużej mocy, małe głośniki potrzebują mniej mocy, tego typu rzeczy. Ponadto większa liczba głośników oznacza, że potrzebujesz więcej kanałów w odbiorniku. Aby uzyskać jak najbardziej wciągający dźwięk, możesz rozważyć dodanie najnowszych osiągnięć technologii kina domowego: Dolby Atmos. (Wejdziemy do Dolby Atmos za chwilę, ale wspominamy o tym tutaj, ponieważ system Dolby Atmos wymaga kilku dodatkowych głośników).

Ilu mówców będziesz potrzebował?

To zależy. I znowu, więcej jest zawsze lepsze, jeśli chodzi o dźwięk, a istnieją dosłownie dziesiątki kombinacji głośników, które mogą stworzyć prawdziwy dźwięk kina domowego. Tradycyjne kino domowe zawiera 5 głośników: głośnik centralny, lewy i prawy, dwa tylne głośniki lewy i prawy oraz, oczywiście, subwoofer. Typowa konfiguracja wygląda tak samo:

Głośnik centralny, z którego pochodzi większość dialogów, powinien być wyśrodkowany tuż pod telewizorem. Lewy głośnik idzie w lewo, a prawy w prawo. Dwa tylne głośniki są umieszczone lub zainstalowane z tyłu pomieszczenia, za widownią. Zazwyczaj lewy i prawy głośnik do przodu są większe niż lewy i prawy głośnik do tyłu.

Głośniki systemowe kina domowego
Co oznaczają te kanały?

Jest 5.1, i 7.1, i 11.2, i 5.1.2 i tak dalej. O co w tym wszystkim chodzi? Jeśli myślisz o kanałach jako głośnikach, pierwsza liczba (np. 7 w systemie 7.1) = liczba głośników, lub siedem w tym przykładzie. Liczba .1 odnosi się do tego, czy system posiada subwoofer, czy nie, więc liczba .1 w systemie 7.1 = jeden subwoofer. Ostatnia liczba, na przykład .2 w systemie 5.1.2 = ile głośników Dolby Atmos jest w zestawie. Tak więc w systemie 5.1.2 kino domowe oznacza 5 głośników, 1 subwoofer i 2 głośniki Dolby Atmos.

Jak powiedzieliśmy powyżej: myślcie o kanałach jako o mówcach. I choć większość formatów muzycznych wymaga tylko dwóch kanałów (lewego i prawego), to niebo stanowi granicę dla prawdziwego dźwięku przestrzennego kina domowego. W skrócie: Im więcej kanałów masz, tym więcej głośników możesz dodać. I im więcej głośników dodasz, tym lepszy i bardziej wciągający będzie dźwięk.

W minimalnym stopniu będziecie chcieli 5 kanałów... ale my wysoko, wysoko (to są dwa wysoko) zalecamy uzyskanie co najmniej 7. Dzięki 7 kanałom doświadczysz - w domu - tego samego, co w dzisiejszych nowoczesnych cyfrowych kinach: dużego, porywającego, wiszącego na ścianie, kinowego dźwięku.

Podzielmy korzyści według kanałów:

 - Stary dobry system stereo jest teraz określany jako 2.0 (dwa kanały, dwa głośniki).

 - Dodaj subwoofer dla uderzającego basu, a teraz masz 2.1. 2" odnosi się do dwóch głośników przednich, a subwoofer to ".1".

 - Dodaj środkowy głośnik kanałowy, dzięki czemu okno dialogowe zawsze wydaje się pochodzić ze środka ekranu (szczególnie ważne, jeśli siedzisz trochę na boku) i mamy "3.1".

 - Dodaj jeszcze dwa głośniki z tyłu pomieszczenia, aby uzyskać dźwięk przestrzenny typu "wrap-around" i jesteśmy na "5.1". (5.1 był standardem dźwięku przestrzennego jeszcze kilka lat temu, kiedy to zaczęło się robić dobrze).

 - Większe pomieszczenia, zwłaszcza te, w których sofa znajduje się w pewnej odległości od tylnej ściany, mogą wymagać zastosowania głośników bocznych i tylnych surround, co prowadzi nas do "7.1".

 - Coup de grâce, i najnowsza rzecz: Dolby Atmos, gdzie umieszczamy 2 lub więcej głośników w suficie. Teraz mówimy o rzeczywistym dźwięku 3D, gdzie każdy dźwięk może zawisnąć w dowolnym miejscu w przestrzeni. Reasumując: system "7.2.1" ma trzy głośniki z przodu, dwa po bokach, dwa z tyłu pomieszczenia i parę w suficie. Dodatkowo subwoofer, który zazwyczaj znajduje się z tyłu, ale może być umieszczony w dowolnym miejscu.

Duże czy małe głośniki?

Dziesięć do 20 lat temu, większość naszych klientów kina domowego kupowała mniejsze głośniki. W dzisiejszych czasach chodzi o jakość dźwięku - duże, autentyczne brzmienie kinowe za pomocą dużych głośników podłogowych, w przeciwieństwie do głośników półkowych czy ściennych. Zazwyczaj mówimy, że większe jest lepsze, ale tak czy inaczej, chodzi o osobiste preferencje i wystrój pomieszczenia.

Caveat: Dwa przednie lewe i prawe głośniki są najważniejsze. Zapewniają one większą część "uderzenia", które pochodzi z muzyki i efektów dźwiękowych. Ważne jest również, ale nie kluczowe, aby wszystkie głośniki były dopasowane tonalnie. W przypadku tego samego producenta i tej samej serii zazwyczaj jest to regułą.

Najbardziej podstawowa konfiguracja głośników.

Wszystko zaczyna się od pary głośników: lewego i prawego, po obu stronach telewizora. Jest to system 2.0 lub 2-kanałowy; to, co wszyscy nazywamy "stereo". To jest standard słuchania muzyki od lat. Mogą to być głośniki półkowe, podłogowe lub ścienne i sufitowe, w zależności od dostępnej przestrzeni i wysiłku, jaki chcesz włożyć w instalację.

Żeby było jasne: system 2.0 z dwoma półprzyzwoitymi głośnikami to wciąż ogromna poprawa w stosunku do głośnika, który został dostarczony z telewizorem. (Dzisiejsze niezwykle cienkie telewizory mają bardzo cienkie głośniki w środku, a cienkie głośniki są cieniutkie i łatwo je zniekształcać). Ale system 2.0 nie jest, technicznie rzecz biorąc, kinem domowym. Aby uzyskać prawdziwy dźwięk kina domowego, potrzebne są co najmniej 3 głośniki (lewy, prawy i centralny). Aby uzyskać prawdziwy dźwięk przestrzenny, potrzeba minimum pięciu (lewy, prawy, środkowy i dwa tylne).

2-kanałowa konfiguracja

Dodaj głośnik kanału środkowego.

Po dodaniu głośnika kanału centralnego otrzymujemy konfigurację 3.0. Głośniki centralne znajdują się między lewym a prawym głośnikiem, najlepiej tuż pod lub nad telewizorem, a dodanie głośnika centralnego oznacza, że jesteś w drodze do konfiguracji kina domowego. Co więcej, dialogi są znacznie łatwiejsze do usłyszenia i zrozumienia po dodaniu głośnika centralnego.

Głośniki kanałowe w centrum handlowym

3-kanałowa konfiguracja
Gdzie mieszczą się belki dźwiękowe?

Jeśli masz naprawdę mało miejsca, pasek dźwiękowy to bardzo łatwy sposób na unowocześnienie dźwięku kina domowego przy niewielkim wysiłku. Jest on dostarczany z lewym, prawym i centralnym głośnikiem już w środku, zapewniając schludne, łatwe do dopasowania rozwiązanie 3.0. A w zależności od budżetu i wielkości pomieszczenia zawsze można dodać stamtąd głośniki surround. (Sprawdź nasz przewodnik po zakupie naszych ulubionych Top Sound Bars of 2020).

Subwoofer, część 1: gęsią skórkę.

Subwoofer jest środkowym linebackerem w kinie domowym... i to jest to, co czujesz - jak w dosłownym odczuciu - akcja. Jak ciężki jest ten dudniący głaz w "Indianie Jonesie"? Włącz subwoofer, a nie tylko usłyszysz jego nadejście, ale poczujesz, jak nadchodzi przez drżenie w klatce piersiowej. (Albo wibrujący stolik do kawy, pies nurkujący dla przykrycia, itp.) I nie - dwa subwoofery lub więcej to nie przesada! (Patrz część 2.)

Dobry subwoofer nie tylko ma lwią część w zaokrąglaniu basu, ale także wyjaśnia i wzmacnia niskie częstotliwości - a niektóre tak niskie, że my ludzie ich nie słyszymy. Ale czujemy je, i stąd właśnie bierze się gęsią skórka.

Subwoofery sklepowe

3.1 konfiguracja kanałów
Subwoofer, część 2: Dawanie gęsiej skórki, gęsiej skórki.

Widzimy to coraz częściej: miłośnicy kina domowego idą z dwoma lub więcej subwooferami zamiast jednego. Wszystkie pomieszczenia mają obszar, w którym bas gwałtownie spada, a drugi subwoofer pomaga rozwiązać ten problem. (Niektóre z naszych sklepowych kin domowych - i dom Boba - zawierają pięć subwooferów. Jeśli potrafisz je zamontować, zrób to.) 

Oczywiście, potrzebujesz miejsca, aby zmieścić więcej subwooferów (i budżet, aby go kupić), ale wynik netto z dwoma lub więcej = lepsza reakcja basu i znacznie większe słodkie miejsce dla optymalnego efektu dźwięku przestrzennego. (Jeśli szukasz dodatkowych subwooferów, prześlij nam kilka zdjęć swojego pokoju, a nasi eksperci doradzą Ci najlepszy scenariusz, gdzie każdy z nich powinien się znaleźć).