loader
Technologie

JBL L100 i L82 Classic - retro jest znowu w modzie

Oryginalny głośnik JBL L100 został wprowadzony na rynek w 1970 roku i w tamtym czasie zasłużenie zdobył uznanie na fali rosnącego zainteresowania technologią Hi-Fi. Model ten był produkowany przez dziesięć lat, w tym czasie sprzedano ponad sto tysięcy egzemplarzy.

Wiosną ubiegłego roku zaprezentowano model L100 Classic, którego wzornictwo nawiązuje do linii kultowego głośnika firmy. Na szczęście firma JBL zdaje sobie sprawę, że sukces nie jest gwarantowany wyłącznie przez urok retro i romantyzm. Podczas gdy "klasyki" są starannie zaprojektowane, aby naśladować wygląd i rozmiar swoich poprzedników, stanowią one zupełnie nowy projekt wykorzystujący najlepsze nowoczesne technologie i rozwiązania techniczne, jakie firma ma do zaoferowania w swojej cenie.

Głośnik JBL L100 Classic, wielkości małej lodówki i ważący 27 kg, jest wyposażony w 30-centymetrowy głośnik niskotonowy, który pomimo swojego archaicznego wyglądu jest nowoczesnym stożkowym głośnikiem celulozowym. Głośnik średniotonowy jest zdominowany przez 130-milimetrowy, celulozowy przetwornik stożkowy z powłoką polimerową, podczas gdy tytanowa kopułka wysokotonowa obsługuje resztę zakresu częstotliwości od 3,5 kHz do około 40 kHz (górny zakres mieści się w granicach -6 dB).

Obudowa jest fornirowana prawdziwym orzechem włoskim, panele przedni i tylny są pomalowane na czarno, a przednia maskownica z pianki Quadrex jest dostępna w kolorze pomarańczowym, czarnym lub niebieskim.

Osobno dostępny jest stojak JS-120, który podnosi głośnik na wysokość około 20 cm od podłogi i lekko odchyla go do tyłu, nadając mu wygląd retro.

"Touch of beauty" można kupić za 4000 dolarów i około trzystu złotych ekstra za stojak.

Na trwających targach Hi-Fi Show w Bristolu firma JBL zaprezentowała mniejszą wersję głośnika L100 Classic - L82Classic. Prezentowany jako część Harman Luxury Audio Group, w skład której wchodzą firmy Arcam, Lexicon i Mark Levinson, jest produktem prawdziwie premium.

W modelu junior zastosowano ten sam jednocalowy głośnik wysokotonowy z tytanową kopułką i falowodem z soczewką akustyczną, co w modelu L100, oraz ośmiocalowy subwoofer z membraną stożkową, który współpracuje z przednim portem Slipstream w zakresie odbijania basów. Obudowa jest również wykonana z drewna i posiada zdejmowaną piankową maskownicę.