loader
Kino domowe

Miniwieża czy soundbar – co lepiej sprawdzi się w warunkach domowych?

Wielu miłośników kina i dobrego dźwięku prędzej czy później myśli o wymianie starego sprzętu na nowszy i nowocześniejszy, który w pełni spełni twoje wymagania. W takim przypadku powinieneś zwrócić uwagę na zestaw kina domowego lub soundbar, poznać zalety i wady każdego z nich i dowiedzieć się, która z dwóch opcji jest dla ciebie odpowiednia.

Co to jest soundbar

Soundbar został zaprojektowany w celu zwiększenia głośności i poprawy jakości dźwięku. Został stworzony, aby zastąpić standardowy system kina domowego. Jest dopasowany do konkretnego typu telewizorów LCD , biorąc pod uwagę przekątną ich ekranu i umieszczony tuż przed nim, aby dźwięk był bardziej przestrzenny i głośniejszy. Panele te mają wiele różnych opcji w zależności od konkretnego wariantu systemu i producenta. Tak więc istnieją nawet soundbary z dźwiękiem 3D. Na zewnątrz wyglądają jak oddzielne kolumny, umieszczone ściśle w jednym rzędzie, przy czym należy wziąć pod uwagę odległość między nimi, a także kąt ułożenia, co pomaga uzyskać optymalną reprodukcję.

Plusy i minusy zakupu soundbara

Taki panel będzie doskonałą opcją dla wszystkich właścicieli małych mieszkań, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca w porównaniu do kina domowego. Lista jego zalet jest dość obszerna i obejmuje:

• połączenie doskonałego dźwięku i niewielkich rozmiarów urządzenia;

• reprodukcja dźwięku w dowolnym formacie;

• obecność wygodnego pilota;

• wbudowane odtwarzacze i możliwość podłączenia pendrive'a.

Niektórzy użytkownicy zauważają także drobne wady soundbarów, ich lista nie jest zbyt długa i obejmuje:

• konieczność doboru listwy dźwiękowej z uwzględnieniem przekątnej ekranu telewizora;

• słaba jakość dźwięku w porównaniu do kina.

Charakterystyka kina domowego

Kino domowe to kompleksowy pakiet do wysokiej jakości wielokanałowego odtwarzania dźwięku. Taki kompleks składa się z kilku potężnych głośników, które należy umieścić na obwodzie pomieszczenia, zawiera również urządzenie do uzyskiwania jasnego i realistycznego obrazu, wzmacniacz dźwięku i system głośników. Występuje w kilku dostępnych modyfikacjach, oznaczonych jako 5.1 i 7.1. Szczególne znaczenie ma prawidłowe ustawienie kina, które bezpośrednio wpływa na jego wydajność i jakość dźwięku.

Plusy i minusy zakupu kina domowego

Profesjonalny system jest w stanie dać znacznie lepsze rezultaty podczas oglądania filmów w porównaniu z konwencjonalnymi głośnikami. Jego dźwięk uchodzi za niedościgniony, co potwierdzają liczni posiadacze takiego sprzętu. Jego zalety to:

• dźwięk najwyższej jakości połączony z różnymi efektami, szczególnie w systemach klasy Hi-Fi;

• zdalne sterowanie głośnością i obrazem;

• możliwość dostosowania parametrów w zależności od charakterystyki pomieszczenia.

Warto wcześniej zapoznać się z listą wad nieodłącznie związanych z większością modeli tego typu sprzętu audio, są to:

• złożona konfiguracja, z którą często może sobie poradzić tylko specjalista;

• wiele dodatkowych przewodów;

• wysoki koszt całego kompleksu.

Warto zaznaczyć, że są też kina bezprzewodowe, ale ich koszt jest jeszcze wyższy.

Jak dokonać wyboru

Pomimo wyraźnych zalet obu typów urządzeń, w każdym przypadku musisz dokonać indywidualnego wyboru. Jeśli twoja przestrzeń życiowa nie jest duża i przestronna, a chcesz zaoszczędzić miejsce i nadal cieszyć się dobrym dźwiękiem w dowolnym momencie, najlepszym rozwiązaniem będzie wygodny i wysokiej jakości soundbar. Jednocześnie dla melomana i filmowca z wieloletnim doświadczeniem znacznie przyjemniej będzie mieć w domu ultranowoczesny system z dużą listą ciekawych opcji, które mogą zastąpić chodzenie do kina i dać niezapomniane wrażenia wizualne. Wybór wysokiej jakości urządzenia nie jest wcale trudny dzięki ogromnemu wyborowi sprzętu w sklepach detalicznych i internetowych.