loader
Technologie

Nowości PRO Audio z NAMM 2020

ESI UGM192

Niemiecka firma ESI przywiozła na targi NAMM 2020 superprzenośny interfejs dźwiękowy ESI UGM192. Nowy produkt nagrywa dźwięk z częstotliwością do 192kHz i do 24bit i jest kompatybilny z systemami Windows, macOS, Android oraz iOS.

Pomimo niewielkich rozmiarów (8.5?6.5 cm), ESI UGM192 posiada wejście mikrofonowe TRS z przedwzmacniaczem i zasilaniem phantom. Oprócz głosu, użytkownicy mogą nagrywać instrumenty i sygnały o poziomie liniowym poprzez wejście Hi-Z. Istnieje wyjście słuchawkowe do monitorowania na żywo.

Urządzenie posiada wejścia/wyjścia optyczne i koaksjalne, a także USB-C do podłączenia do komputera lub przenośnych gadżetów i służy do zasilania karty.

Oktava MD-305

Nasi rodacy z Tuli zaprezentowali nowy dynamiczny mikrofon wokalny Oktava MD-305. Model ten pracuje w zakresie częstotliwości od 50 do 16.000 Hz, czułość wynosi 1,6 mV/Pa, mikrofon posiada kardioidalną charakterystykę kierunkową. Waga nowego produktu wynosi około 300 gramów.

Jak podaje producent, dynamiczny MD-305 jest przeznaczony do transmisji i nagrywania mowy, wokalu lub instrumentów muzycznych w środowisku występów na żywo na każdym poziomie obiektu.

Specjalne wykończenie wszystkich elementów eliminuje odbicia dźwięku i zapewnia niezawodną i trwałą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Kapsuła mikrofonu jest mocowana wstrząsowo, co zapobiega przenoszeniu drgań z rąk wykonawcy przez ciało. MD-305 posiada również wbudowaną osłonę przeciwwiatrową.

Inne aktualne modele mikrofonów prezentowane na targach NAMM 2020 to Oktava MK-105, MK-319, MK-519, MK-115, MK-117, MKL-112 oraz Oktava ML-52-02 (często używany przez Marilyn Manson). Zaprezentowano również kilka modyfikacji mikrofonu instrumentalnego Oktava MK-012.

Tascam Model 12

Tascam Model 12 jest 12-kanałowym mikserem zintegrowanym z rejestratorem, interfejsem audio i kontrolerem DAW.

Wraz z ponownym wzrostem zainteresowania syntezatorami sprzętowymi i innym analogowym sprzętem, w ostatnich latach obserwujemy powrót sprzętowych mikserów/rejestratorów. A oto, co Tascam ma dla Ciebie w zanadrzu.

Model 12, opisywany przez jego twórców jako "zintegrowany zestaw produkcyjny", jest pomniejszoną wersją zeszłorocznych modeli Model 16 i Model 24, i charakteryzuje się tym samym wyglądem przypominającym sztuczne drewno i klasycznym układem w stylu studio-port z przeszłości.

Jest to w zasadzie 10-wejściowy mikser z wbudowanym 12-ścieżkowym rejestratorem cyfrowym i interfejsem audio 12-wejść / 10-wyjść. Mikser składa się z sześciu kanałów mono, każdy z przedwzmacniaczem Tascam Ultra-HDDA, oraz dwóch kanałów stereo, z których te ostatnie posiadają zarówno gniazda mini-jack, jak i wejścia Bluetooth do podłączenia smartfonów lub tabletów.

Każdy kanał posiada trzypasmowy korektor, filtr dolnoprzepustowy oraz kompresor z jednym pokrętłem. Jest też cyfrowy procesor efektów oferujący szeroką gamę efektów pogłosowych, opóźniających i modulacyjnych, a także dwa wyjścia pomocnicze z indywidualną regulacją poziomu wysyłania.

Jeśli chodzi o rejestrator, Model 12 może nagrywać 12 ścieżek - dziesięć kanałów plus współdzielone wyjście stereo - w formacie WAV do 48kHz / 24bit, bezpośrednio na kartę SD, SDHC lub SDXC. Interfejs miksera może być również używany jako podstawowy kontroler DAW, wykorzystując protokół MCU/HUI.

PreSonus ioStation 24c

Nowość od PreSonusa - jest to zarówno interfejs audio jak i kontroler DAW. To ma sens - po co kupować dwa pudełka, skoro można nagrywać i miksować za pomocą jednego?

IoStation 24c zawiera dwa analogowe przedwzmacniacze PreSonus XMAX Class A, proste kontrolki transportu i 100mm dotykowy zmotoryzowany fader. Interfejs audio obsługuje 24bit / 192kHz USB-C, a także kontroler USB FaderPort. Urządzenie będzie więc pomocne zarówno w fazie nagrywania, jak i miksowania.

Posiada Session Navigator, który zapewnia łatwy dostęp do ośmiu "krytycznych" funkcji DAW oraz obracany o 360 stopni przycisk do przewijania projektu. Dodatkowe przyciski umożliwiają dostęp do innych funkcji miksowania i edycji, a wejścia na footswitch pozwalają na uruchamianie i zatrzymywanie projektu bez użycia rąk.

Apogee Symphony Desktop

Apogee zaprezentowało desktopową wersję rackowego interfejsu studyjnego Symphony I/O przeznaczonego do domowych studiów. W kompaktowym i pięknie zaprojektowanym Apogee Symphony Desktop firma umieściła wiele funkcji. Posiada 10 wejść, 14 wyjść i pełną kompatybilność z systemami macOS, Windows i iOS.

Do sterowania interfejsem służy fizyczne pokrętło i wyświetlacz dotykowy. Interfejs posiada parę przedwzmacniaczy mikrofonowych Apogee (wzmocnienie 75dB, obsługa zmiennej impedancji). Apogee Symphony Desktop posiada również wejście instrumentalne z transformatorem FET. Do dyspozycji mamy dwa niezależne wyjścia słuchawkowe, MIDI-over-USB, ADAT dla rozszerzonych wejść oraz SPDIF. Połączenie z komputerem odbywa się za pomocą portu USB-C.