loader
Kino domowe

Odtwarzacz Blu-ray DVD Samsung BD-P1400 - Reszta historii

Wstęp

Samsung wyróżnił się z grona Blu-ray ostatnim razem w naszym Secrets DVD Player Benchmark™ z BD-P1200. Podczas gdy nie był to najlepszy odtwarzacz Blu-ray, wykonał godną pochwały pracę przy odtwarzaniu DVD dzięki zastosowaniu nowego chipu Silicon Optix Reon. Mieliśmy nadzieję, że stanie się to standardem w nadchodzących odtwarzaczach, ale niestety tak się nie stało. Nowy BD-P1400 wnosi kilka ciekawych funkcji do pakietu odtwarzania Blu-ray, ale cofa się do wydajności wcześniejszych odtwarzaczy z DVD.

Testowałem Samsunga BD-P1400 w tym samym czasie, w którym testowałem nowy odtwarzacz Blu-ray Pioneer Elite BDP-95FD. Byłem zaskoczony jak bardzo zbliżone były ich osiągi przy odtwarzaniu wideo, biorąc pod uwagę różnicę w cenie. Pioneer z pewnością wniósł kilka dodatkowych funkcji do stołu, aby dodać do ceny, ale oczekuję lepszej wydajności wideo, gdy płacę ponad dwa razy więcej niż konkurent. Obydwa odtwarzacze wykorzystują układy dekoderów HD firmy Sigma Designs i nie polegają na drugim układzie przetwarzania wideo do konwersji i/p lub skalowania.

Recenzja ogólnej wydajności BD-P1400 została już opublikowana.

Specyfikacja Kodeki: Blu-ray, DVD-V, DVD-R, DVD-RW, DVD-RAM, CD, CD-R, CD-RW Wbudowane dekodowanie audio dla Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS, i DTS-HD, plus wielokanałowe nieskompresowane PCM Wyjścia: Composite, S-Video, Component Video,HDMI 1.3a 720p/1080i/1080p Skaler wideo dla DVD (tylko przez wyjście HDMI) Wymiary: 16-15/16″W x 3-3/16″H x 14-3/8″D Sugerowana cena detaliczna: $499.99 USA Samsung

Do dziś Samsung BD-P1400 i Panasonic DMP-BD10 (i 10A) są jedynymi odtwarzaczami Blu-ray, które korzystają z wyższej klasy chipsetu do przetwarzania wideo. Wykorzystanie przez 1200 układu Reon z przetwarzaniem HQV zaowocowało spektakularną wydajnością przetwarzania wideo DVD i HD w naszych Benchmarkach i standardowych recenzjach. Nie rozumiem, dlaczego producenci odtwarzaczy HD dają odtwarzaniu DVD całkowicie tylne miejsce pod względem wydajności. Wyobrażam sobie, że większość ludzi wolałaby wymienić swoje standardowe odtwarzacze DVD na odtwarzacze HD, ponieważ obsługują one odtwarzanie DVD i mają nadzieję uzyskać podobną wydajność, jeśli nie lepszą.

Ponieważ odtwarzacze HD są teraz w powijakach, większość kupujących to prawdopodobnie entuzjaści, którzy nie mają nic przeciwko płaceniu trochę więcej, aby uzyskać najnowocześniejsze produkty. Ale nie ma nic nowatorskiego w jakości odtwarzania DVD, którą widziałem w tych odtwarzaczach. W rzeczywistości przypominają mi one bardziej budżetowe, masowe odtwarzacze DVD, które można znaleźć w lokalnym domu towarowym z najniższej półki.

Wyniki

BD-P1400 poradził sobie całkiem dobrze z naszymi głównymi testami wideo. Odtwarzacz nie ma żadnych problemów z opóźnieniem Y/C na wyjściach HDMI i komponentowych, nie zaobserwowałem też żadnego przycinania pikseli. Nie zdał testu chromatycznego z 2-3 naprzemiennymi flagami, ale nie jest jasne, czy jest to wynik niewłaściwej obsługi 2-3 naprzemiennych kadencji, czy rzeczywiście problem dekodera z informacjami chromatycznymi (skłaniałbym się ku kadencji). 1400 zachowuje przestrzeń między głową a palcami w skali szarości i wysyła sygnał wideo 4:2:2 YCbCr.

W naszych testach de-interlacingu 1400 wypada dokładnie tak samo jak wspomniany wcześniej odtwarzacz Pioneer Elite. Przeszedł nasz najbardziej podstawowy test z 2-3 przeplotami, ale nie przeszedł żadnego innego testu opartego na filmach. Nawet mała czkawka we flagach powodowała, że odtwarzacz przełączał się w tryb wideo, poświęcając rozdzielczość i tworząc oczywiste artefakty wizualne w obrazie.

W przypadku materiałów wideo 1400 radził sobie całkiem nieźle. Jest on adaptacyjny do ruchu i przeszedł nasze testy oparte na 2-2 kadencjach. Odtwarzacz ten nie stosuje żadnego przetwarzania linii ukośnych, więc postrzępienia będą dość widoczne w przypadku większości materiałów wideo.

Użyteczność była nieco lepsza niż w przypadku podobnych odtwarzaczy Blu-ray. Czasy ładowania były powolne, ale potem ogólna nawigacja była płynna i stosunkowo szybka. Czas zmiany warstw wynosił 1,25 sekundy, co powoduje wyraźną pauzę podczas zmiany warstw.

Wnioski

BD-P1400 to przyzwoity odtwarzacz Blu-ray w atrakcyjnej cenie, ale mierne urządzenie do odtwarzania płyt SD DVD. Jeśli jakość odtwarzania SD DVD jest dla nich ważna, lepiej będzie skorzystać z wyższej jakości samodzielnego odtwarzacza DVD dla tej biblioteki lub przyjrzeć się modelowi BD-P1200 firmy Samsung.