loader
Kino domowe

Odtwarzacz DVD Oppo Digital DV-983H

DV-983H firmy Oppo Digital reprezentuje sobą wiele pierwszych kroków. Jest to pierwszy flagowy projekt Oppo, jest to pierwszy odtwarzacz DVD na rynku wykorzystujący układ ABT-102 firmy Anchor Bay Technology (DVDO), i jest to pierwszy odtwarzacz, który uzyskał wynik 100 punktów w Secrets DVD Benchmark™. Oppo nieustannie imponuje nam swoją dbałością o szczegóły i zdolnością do ciągłego przesuwania granicy ceny/wydajności w swoich odtwarzaczach DVD i uniwersalnych transportach.

Model 983H jest pierwszym "flagowym" odtwarzaczem Oppo, ale nie jest to jakaś ogromna bestia, jaką można spotkać u wielu innych producentów. Jest tylko nieco większy niż to, co widzieliśmy wcześniej od Oppo. Konstrukcja jest nieco bardziej solidna niż w przypadku poprzednich odtwarzaczy, a przedni panel ma nieco bardziej wyrafinowany wygląd.

Specyfikacja Kodeki: SD DVD, DVD-A, SACD Upsampling: 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p Dekoder MPEG: Mediatek 1389/S De-interlacer: Anchor Bay Technology ABT-102 Charakterystyka częstotliwościowa dźwięku: 20 Hz - 20 kHz ± 1 dB Wyjścia: HDMI, Component, S-Video, Composite, Digital Coaxial, Digital Toslink, 7.1 Analog Wymiary: 2″ wys. x 16.8″ szer. x 10.5″ gł. Waga: 5 funtów Sugerowana cena detaliczna: 399 USD USA Oppo Digital

The Design

Wnętrze jest miejscem, gdzie zaszły największe zmiany. Oppo badało kilka rozwiązań w zakresie przetwarzania obrazu podczas projektowania tego odtwarzacza i zdecydowało się na jedno z naszych ulubionych, Anchor Bay. Model 983H korzysta z tego samego rozwiązania w zakresie przetwarzania video co DVDO iScan VP30 z opcjonalną płytą ABT 102. Testowaliśmy VP30 jakiś czas temu i bardzo podobała nam się jego wydajność w przypadku zawartości SD. 983 korzysta z większości przetwarzania ABT i ma dość bogaty zestaw funkcji dostępnych do dostrajania w wideo. Obejmuje to konwersję przestrzeni barw, korekcję CUE, konwersję częstotliwości odświeżania (PAL/NTSC) oraz upconversion do 1080p60.

983H to także prawdziwie uniwersalny odtwarzacz DVD, oferujący odtwarzanie płyt DVD-Audio i SACD przez HDMI (v1.2) lub wyjścia analogowe. Model 983 nie oferuje jednak czystego wyjścia DSD dla SACD. Niestandardowy dekoder Mediatek nie oferuje takiego wyjścia. Sygnał DSD jest konwertowany do PCM (nie jest to problem, ponieważ prawie każdy odtwarzacz to robi).

Wyniki benchmarku

Przy wyniku 100 można by pomyśleć, że to oznacza, że odtwarzacz jest absolutnie doskonały. Tak jednak nie jest. Wielokrotnie mówiłem, że wynik wskazuje tylko na to, co nasze kryteria testowe określają dla dekodowania i przetwarzania wideo, ale są też inne czynniki, które czynią odtwarzacz doskonałym. Jedynym obszarem, w którym ten odtwarzacz wypada nieco gorzej jest czas transportu. Niektóre z poprzednich konstrukcji Oppo były nieco szybsze z czasem ładowania i nawigacją. Nie popełniaj błędu, to wciąż bardzo szybki odtwarzacz, ale trochę wolniejszy niż niektóre poprzednie urządzenia. 983H ma również bardzo krótką zmianę warstwy. Choć jest to prawie niewyczuwalne (około ćwierć sekundy), nie jest to płynne działanie oferowane przez kilka innych konstrukcji Oppo. Oppo Digital stwierdza, że jest to ograniczenie chipu Mediatek i coś, czego są świadomi.

Jeśli chodzi o przetwarzanie wideo, ten odtwarzacz nie ma sobie równych. Rozwiązanie ABT-102, w połączeniu z niestandardowym dekoderem Mediatek'a daje 983H poziom wydajności, który widzieliśmy tylko w konstrukcjach kosztujących znacznie więcej niż 983H. Widzieliśmy już wcześniej ten poziom usuwania przeplotu w niektórych odtwarzaczach DVD Denona, ale byliśmy nieco rozczarowani wydajnością ich dekoderów. Nie w tym przypadku. 983 przeszedł każdy test, który mu zleciliśmy (i kilka innych, które nie są częścią naszego Benchmarku) z najlepszymi wynikami. 983 oferuje kilka różnych trybów wideo, ale opcja "Auto" przeszła przez nasze testy bez najmniejszych problemów i dostaje od nas plusa jako ustawienie rekomendowane.

Podstawowa wydajność wideo była znakomita. Odtwarzacz nie przycina żadnego z aktywnych obrazów, zachowuje pełen zakres dynamiki i nie wykazuje żadnych oznak CUE. Posiada nawet filtr CUE, który można włączać i wyłączać dla materiału 4:2:0.

Aktualizacja - 4/15/08: Oto wyniki testu Benchmark w naszym nowym formacie wykresu Benchmark, który został zapoczątkowany przez Adriana Wittenberga w jego pierwszej recenzji Benchmark w kwietniu 2008 roku. Kliknij na mały wykres, aby zobaczyć dużą wersję, a następnie kliknij na mały kwadrat w prawym dolnym rogu, jeśli trzeba, aby przynieść go do pełnego rozmiaru.

Wnioski

Wstępna data premiery Oppo DV-983H to 10 marca 2008, i jeśli szukasz referencyjnej wydajności odtwarzania wideo, to jest to właśnie to. Oppo wyprodukowało naprawdę niezłą maszynę. Jego wydajność dorównuje każdej konstrukcji jaką do tej pory testowałem, a jego wydajność przez HDMI zarówno z obrazem jak i dźwiękiem jest wybitna. Moja najwyższa rekomendacja.

Uwaga: John Johnson przygotowuje recenzję obejmującą resztę osiągów, w tym wyniki testów audio, która zostanie opublikowana wkrótce.