loader
Kino domowe

Procesor wideo Lumagen Radiance XD

Wprowadzenie

Chociaż wszystkie telewizory HDTV (płaskie i projektory) mają wbudowany procesor wideo, często nie jest on wysokiej jakości. W takich okolicznościach zakup zewnętrznego procesora może rozwiązać niektóre problemy. Kilka lat temu, po wielu lekturach, zaopatrzyłem się w pierwszą generację procesorów Lumagen. To był mój trzeci procesor wideo i zdecydowanie najbardziej wpłynął na moje zrozumienie tego, jak przetwarzanie wideo powinno być wykonane poprawnie.

To co wyróżniało procesory Lumagen to ich oddanie doskonałości - ciągłe udoskonalanie produktu, aż osiągnął 150% swojej pierwotnej listy specyfikacji.

Firma nieustannie aktualizuje swoje produkty, miesiące, a nawet lata po wyprodukowaniu, wymagając od Ciebie po prostu posiadania komputera i kabla RS232 oraz oczywiście głodu posiadania jeszcze jednej zabójczej funkcji.

Problem polegał na tym, że z każdą iteracją produkty stawały się coraz bardziej skomplikowane. Lumagen wypuścił produkt Radiance XD już jakiś czas temu do beta testerów, ale ja zdecydowałem się poczekać z recenzją aż osiągnie on pewien poziom dojrzałości. Podczas gdy inni czekają z wypuszczeniem produktu do momentu, gdy dostępna jest duża liczba funkcji, Lumagen wyczuł, że wielu jego klientów lubi eksperymentować i dlatego stworzył dość unikalny system testów beta: wypuszcza finalny sprzęt i pozwala każdemu, kto chce go kupić, kupić produkt beta i dodać swój wkład w pracę nad produktem finalnym.

Służy to obu stronom, Lumagen otrzymuje stały strumień zgłoszeń od klientów i list błędów, a użytkownicy mają możliwość zapoznania się ze wspaniałym produktem na długo przed jego oficjalnym wejściem na rynek.

Projekt

Ideą stojącą za Radiance XD było rozdzielenie części składających się na urządzenie na kilka płytek, które można rozbudowywać. Podczas gdy większość części w procesorze pozostaje niezmienna (np. skalowanie, GUI, większość wejść), niektóre części muszą być rozszerzalne, aby móc konkurować na tym szybko rozwijającym się rynku. Radiance może zostać rozebrany i przebudowany w oparciu o różne specyfikacje. Można na przykład przełączyć się na HDMI 1.3, wymieniając płytkę HDMI. Można przełączyć na inną kartę z funkcją usuwania przeplotu itp.

Specyfikacja Konstrukcja: Zewnętrzny cyfrowy procesor wideo HD Wejścia: 18 wejść Video, 18 wejść Audio Wyjścia: 2 Video, 2 Coax Audio Wyjście Rozdzielczość: 480p, 1080i, 1080p 10-bitowe przetwarzanie, No Ring Scaling, Per-pixel De-interlacing Primary and Secondary Gamut Correction Adaptive Diagonal Filtering MPEG Mosquito, Block Artifact Reduction, Temporal Noise Reduction 2:2,3:2,3:3 Pulldown for SD/HD Film Sources Dimensions: 2″ H x 14″ W x 10″ D Waga: 6 funtów MSRP: $4,495 USA Lumagen

Oryginalny Radiance był oparty na procesorze HQV (Silicon Optix), ale kiedy procesory oparte na HQV miały duże opóźnienia i problemy, Lumagen szybko przeszedł na procesor Gennum VXP. Na początku byłem osobiście zaniepokojony, ponieważ HQV wydawał się być liderem w wyścigu o przeplot w drugiej połowie tej dekady. Jednak po przetestowaniu możliwości VXP mogę jednoznacznie stwierdzić, że przewyższa on procesor HQV w jakości obrazu (ale nie o wiele...).

Lumagen nie wykorzystuje systemu VXP do wszystkiego, jak to czynią inne procesory. Długo żywy i okrzyknięty algorytmem skalowania algorytm Lumagena przetrwał ostatnią dekadę i nieustannie ewoluował przez różne grupy produktów Lumagena w Radiance XD. Algorytm ten jest najlepszym algorytmem skalowania jaki do tej pory widziałem. Posiada on zdolność skalowania 480i do 1080P praktycznie bez dzwonienia, artefaktu, który stał się powszechny w dzisiejszym świecie procesorów.

Wraz z rosnącym rozmiarem i rozdzielczością wyświetlaczy, połączenie silnego deinterlacera, takiego jak algorytm Gennum VXP, z silnym algorytmem skalującym daje fantastyczne rezultaty.

Radiance XD działa bardzo dobrze w bardzo trudnych warunkach usuwania przeplotu. Mój sprawdzony i prawdziwy test DVD składa się z bardzo trudnych do usunięcia przeplotu sekwencji, głównie PAL 2:2 i mieszanych materiałów wideo/2:2, które są niezwykle trudne do przetworzenia zarówno w sposób ostry, jak i bez grzebienia i innych artefaktów. Radiance przechodzi ten test perfekcyjnie, schodząc do wideo tylko wtedy, gdy jest to konieczne i ani sekundy dłużej. Podczas gdy procesory HQV w czasie moich testów kilka razy grzebieniowały, Radiance XD uzyskał perfekcyjne wyniki.

Radiance XD posiada nieskończoną ilość wejść. Jedną z możliwości poprzedniej generacji produktów Lumagena była możliwość skonfigurowania wejść tak, aby zachowywały się jak różne typy sygnałów, kosztem zunifikowanych standardowych połączeń (BNC) dla wszystkich wejść. To jednak powodowało, że niektórzy użytkownicy końcowi rezygnowali z tego rozwiązania, gdyż wymagało ono zakupu niestandardowych kabli (np. dla SVIDEO), konwerterów i było uważane za zbyt profesjonalne dla typowych potrzeb użytkowników końcowych.

Tył Radiance XD to znacząca zmiana w stosunku do produktów poprzedniej generacji, w których zastosowano standardowe wejścia RCA i SVIDEO. Przy 6 wejściach HDMI trzeba mieć sporo urządzeń, żeby mieć nadzieję na wykorzystanie wszystkich wejść...

Urządzenie posiada dwa wyjścia HDMI, które mogą działać jak kopie - obsługując dwa urządzenia wyświetlające, np. płaski ekran i projektor (obydwa muszą mieć tę samą rozdzielczość, nie ma też "stref", więc obydwa wyświetlacze będą pokazywać ten sam obraz). Alternatywą jest podłączenie drugiego wyjścia HDMI do AVR w celu przetwarzania dźwięku.

Urządzenie obsługuje też dużą liczbę analogowych i cyfrowych wejść audio, które można dowolnie mapować (przypisać do jednego lub kilku wejść).

Front to także krok naprzód dla firmy. Nie jest to już czarne pudełko z wygrawerowanym logo, Radience XD ma ładny, szarawy, nowoczesny design. Mam nadzieję, że w kolejnych wersjach Lumagen doda wyświetlacz LCD (choćby kolorowy), co sprawi, że będzie to obiekt zazdrości praktycznie każdego, kto ma oczy dookoła głowy... Rozumiem, że bezpośrednio w Lumagenie można też kupić anodowaną na czarno wersję przedniego panelu (Kudos!).

Pilot pozostał praktycznie taki sam od czasów ostatniej linii Lumagenów HDQ/HDP/HDP-Pro, jest bardzo prosty i wygodny. Brakuje mi jednak bezpośredniego dostępu do niektórych standardowych rozdzielczości wyjściowych, co może być przydatne podczas wstępnej konfiguracji.

Graficzny interfejs użytkownika został całkowicie zmieniony w stosunku do poprzedniej generacji i wykorzystuje bardziej przypominającą komputery PC, ale łatwą do opanowania strukturę rozwijanych menu.

Obraz

Rozdzielczości wyjściowe są nadal dość stałe i chociaż 99% użytkowników prawdopodobnie znajdzie swoje potrzeby (większość produktów produkowanych obecnie używa standardowej rozdzielczości 1080P, dzięki Bogu...), nie udało mi się zdefiniować rozdzielczości XGA przy 50 Hz, przydatnej do obsługi jednego z moich wyświetlaczy w natywnej rozdzielczości. Każde wyjście może mieć listę konfiguracji wyjściowych, które mogą być później przypisane do pamięci lub typu sygnału.

Oznacza to, że mogę przypisać procesor do upscale 480p do 1080p, ale pozostawić 720P nietkniętym, na przykład. Tego typu konfiguracja jest dobrodziejstwem dla integratorów, ale może być onieśmielająca dla prostych użytkowników końcowych. Ponieważ Lumagen skierowany jest głównie do integratorów i prosumentów, wierzę, że będzie łatwy do opanowania i użytkowania dla tych rynków.

Każde wejście może być kalibrowane na nieskończoną ilość sposobów, włączając w to proporcje obrazu, kadrowanie, właściwości NLS, kontrast, jasność, itp.

Ponieważ kombinacje funkcji są praktycznie nieskończone, wybiorę kilka ciekawych i na nich się skupię.

Weźmy na przykład NLS. Dla tych z nas, którzy są zmuszeni do oglądania treści 4:3 na swoich 16:9 HDTV, jeśli wyświetlacz nie obsługuje tej funkcji lub obsługuje ją źle, jesteś zmuszony albo nosić okulary fisheye, aby skorygować ten niepokojący artefakt, albo po prostu cierpieć w milczeniu. Mówiąc za siebie, mam chorobę morską od źle zaimplementowanych algorytmów NLS - jednak często jestem zmuszony ich używać, ponieważ plazmy, moja broń z wyboru, mają tendencję do produkowania efektów wypalenia, jeśli zawartość 4:3 jest odtwarzana na nich bez końca. Lumagen pozwala mi na stworzenie własnego, znośnego algorytmu NLS, pozwalając mi po prostu określić obszar, który zostanie poddany obróbce NLS, zdecydować jak bardzo będę przycinał, skalował i deformował obraz. Nic innego nie może się równać z tego typu elastycznością.

Moimi ulubionymi cechami Radiance XD są możliwości rozciągania kontrastu, które w zasadzie zastępują równoważne algorytmy często spotykane w wielu wyświetlaczach. Działają one praktycznie tak samo, ale mogą całkowicie zastąpić te na wyświetlaczu lub je uzupełnić. Efektem końcowym jest bardziej zdefiniowany obraz, praktycznie bez dodatkowych artefaktów.

Redukcja szumu komarów jest mniej widoczna niż ta, którą można znaleźć w dedykowanych produktach eliminujących MNR/BAR (np. dawno nie widziane produkty Algolith do walki z komarami). Jednakże Lumagen posiada zabójczą kombinację jeden-dwa ciosy poprzez połączenie algorytmu redukcji komarów VXP z ich własnym algorytmem skalowania, który nie tylko eliminuje dzwonienie, ale także redukuje szum komarów. Jest to dobra wiadomość dla każdego, kto posiada wyświetlacz LCD, który cierpiał z powodu tych artefaktów w ciszy...

Ogólnie rzecz biorąc, struktura menu może być dezorientująca, ale ponownie - nie jest ona przeznaczona dla użytkowników końcowych lub konsumentów, ale bardziej dla profesjonalistów, ekspertów i integratorów. Wbudowany system pomocy naprawdę czyni cuda, a większość użytkowników będzie korzystać z dedykowanego systemu sterowania (np. AMX, Crestron) lub inteligentnych pilotów z obsługą makr (np. Pronto, Harmony, Nuvo). Praktycznie każdy aspekt może być kontrolowany i kierowany zgodnie z potrzebami, co szczególnie mi się podoba. Kiedy urządzenie zostało pierwotnie zaprojektowane, nie było jeszcze sprzętowego wsparcia dla HDMI 1.3, więc firma planuje zaoferować zarówno upgrade do mocniejszej jednostki HDMI 1.3, lub umożliwić wymianę płyt w przyszłości, aby wszystko było aktualne.

Jak zatem Radiance XD wypada w testach jakości obrazu? Jakość obrazu jest moim zdaniem znakomita. Najbardziej zdumiewający efekt daje oglądanie treści SD, które muszą być upscalowane do dużych ekranów o wysokiej rozdzielczości. Oglądanie nawet wysokobitowych płyt DVD może być uciążliwe na niektórych wyświetlaczach najnowszej generacji z powodu koniecznego upscalingu, który często pozostawia miękki, pełen artefaktów obraz.

Najnowsza generacja plazm Pioneer Elite Kuro, na przykład, to zabójcze wyświetlacze, ale cierpią z powodu grzebienia przy twardej zawartości. Radiance praktycznie eliminuje to zjawisko i drastycznie poprawia ogólną ostrość obrazu.

W przypadku treści HD, nie widzę wielu problemów z przeplotem (przynajmniej nie w przypadku treści 3:2), ale w przypadku treści 2:2 lub treści z dużą ilością bitów, punkt ciężkości zaczyna się przesuwać w kierunku usuwania szumów blokowych i komarów.

Inną silną cechą, w której Lumagen był pionierem, jest możliwość rozwiązywania problemów z kalibracją wyświetlacza za pomocą procesora. Podczas gdy większość wyświetlaczy oferuje jeden lub dwa punkty korekcji w całym zakresie IRE, Radiance XD może korygować problemy nawet w małych oknach, w których kalibracja temperatury barwowej jest nieprawidłowa. Była to unikalna możliwość w poprzednich produktach Lumagen i nadal pozostaje rzadkością, występując tylko w 1 lub 2 produktach spoza gamy produktów Lumagen. Wzorce testowe zostały znacznie ulepszone od poprzednich generacji produktów Lumagen. Jednym z wzorców testowych, którego mi brakowało był wzorzec testowy judder.

Wnioski

Cechą, którą chciałbym zobaczyć w wersji HDMI 1.3 Lumagen Radiance jest dodanie obsługi HDMI CEC dla przełączania wejść, co pozwoliłoby na przejrzystą integrację z wyświetlaczami obsługującymi tę nową funkcję.

Cena Radiance XD jest dość wysoka dla wielu użytkowników, w porównaniu do niektórych innych procesorów w tym samym zakresie funkcji. Chciałbym również zobaczyć prostszy system menu i bezpośrednią obsługę SDI/HD-SDI. Niektórzy użytkownicy mogą nie lubić uaktualniać swój sprzęt HT tak często, więc powinni uaktualnić tylko po większych zmianach zostały dokonane.

Jeśli uwzględnię wszystkie możliwości kalibracji i przetwarzania, Lumagen Radiance zapewnia najlepszą jakość obrazu, jaką do tej pory widziałem w zewnętrznym procesorze wideo. Jest niezwykle elastyczny i wszechstronny, a także jest stale unowocześniany, przynosząc nowe możliwości, o których nie zawsze myślano, gdy urządzenie zostało po raz pierwszy wymyślone - zgodnie z historycznym dziedzictwem Lumagena.