loader
Kino domowe

Qsonix Q110 Media Server

Wprowadzenie

Czy wiesz o tym, czy nie, a prawdopodobnie wiesz, serwery multimedialne stają się coraz bardziej popularne. Wiele firm wchodzi na ten rynek już teraz, bo w końcu każdy będzie miał serwer w swoim domu. Mogą one służyć do serwowania muzyki do kilku miejsc w domu, aktualizować własne oprogramowanie poprzez połączenie z routerem internetowym, a interfejsy użytkownika przeszły już kilka iteracji, więc stają się absolutną przyjemnością w użyciu.

Minęły już frustracje związane z poszukiwaniem płyt, które chcesz umieścić w odtwarzaczu na przyjęcie świąteczne tego wieczoru, lub klasycznej kolekcji, której chcesz słuchać podczas czytania książki przy ognisku. Zamiast grzebać w szufladzie z płytami CD, przyjemność słuchania jest tylko o jedno lub dwa kliknięcia od ekranu serwera mediów.

Q110

Qsonix, firma z Kalifornii, produkuje serię Q110 serwerów multimedialnych. Są one dostępne z ekranem dotykowym LCD lub bez niego (można kupić własny ekran dotykowy w większym rozmiarze w kilku miejscach w Internecie), a także z dyskiem 250 GB (recenzja tutaj), 500 GB lub 1 TB. Zakres cen z tych różnych opcji jest od 5.995 dolarów do 7.795 dolarów. Możesz umieścić ekran dotykowy do kilkuset stóp od głównego pudełka (przy użyciu opcjonalnego sprzętu), ale zazwyczaj, to będzie umieszczony obok głównego pudełka w szafie sprzętowej tylko za pomocą dołączonego kabla VGA. Oczywiście ekran dotykowy powinien znajdować się na wysokości klatki piersiowej, aby można było widzieć wybrane pozycje i przenosić całe płyty CD lub pojedyncze utwory do kolejki w celu odtwarzania.

Specyfikacja Pojemność: 250 GB Dysk twardy; Interfejs: Ekran dotykowy Wyświetlacz LCD Wyjścia: Cztery zestawy (pary) RCA Stereo Analogowe Audio dla czterech stref, jeden koaksjalny cyfrowy dla strefy 1 Wejścia: Jedna para RCA Stereo Analog Audio, Cztery USB 2 (można podłączyć do iPoda) FR: 22 Hz - 22 kHz ± 0,6 dB THD+N: 0,002% Wymiary: 4″ wys. x 17″ szer. x 14″ gł. (Main Box) Waga: 27 funtów Main Box, 11 funtów Ekran dotykowy LCD Sugerowana cena detaliczna: 5,995 dolarów USA według recenzji Qsonix

Panel przedni jest gładki z czarną obudową, z przyciskiem On/Off, który świeci na niebiesko, gdy urządzenie jest włączone (zostawiamy go włączonego przez cały czas, ponieważ dysk twardy jest przeznaczony do pracy 24/7, jest bardzo cichy i działa chłodno). Po lewej stronie znajdują się dwa porty USB 2.0 do podłączania różnych rzeczy, takich jak iPod. Szuflada na płyty CD dopełnia przedni panel po prawej stronie i służy do ładowania kolekcji płyt CD, ale także do nagrywania "list odtwarzania" na czystych płytach CD.

Na tylnej ściance znajdują się cztery zestawy analogowych wyjść stereofonicznych RCA, po jednym zestawie do każdej z czterech stref (wzmacniacz mocy siedziałby obok głównej skrzynki, a kable głośnikowe szłyby do różnych stref). Jest też jeden zestaw wejść stereofonicznych, do podłączenia czegokolwiek, co chcemy dystrybuować. Dwa złącza służą do podłączenia wyświetlacza, jedno z nich napędza sygnał wideo, a drugie służy do obsługi funkcji ekranu dotykowego. Dwa kolejne porty USB 2.0 i port sterowania podczerwienią kończą połączenia, z wyjątkiem uziemionego gniazda AC.

Chcę powiedzieć, że kiedy po raz pierwszy otrzymałem propozycję zrecenzowania Q110, byłem nieco zniechęcony ceną. Niedawno zbudowaliśmy nasz własny serwer multimedialny, który ma 3 TB pamięci masowej i bezprzewodowe serwowanie do naszych różnych laboratoriów testowych. Kosztowało nas to 2,400 dolarów. Jednak interfejs użytkownika jest straszne i nie ma możliwości ekranu dotykowego. Działa tylko z myszką i klawiaturą lub pilotem zdalnego sterowania.

Interfejs użytkownika jest tym, co sprawia, że Q110 jest wart tych pieniędzy. Jest to przyjemność w użyciu, nawet nie porównując go do naszego domowego serwera. Jest to skomplikowany interfejs, ale to dlatego, że ma wiele funkcji, a kiedy nauczysz się, gdzie wszystko jest, trudno jest trzymać się z dala od niego.

Pakiet jest rzeczywiście przeznaczony dla niestandardowych instalatorów, aby umieścić w domu, ale to jest tak łatwe do zainstalowania, na pewno można to zrobić samemu. I, prawdopodobnie wybrałbym go kupić bez ekranu dotykowego, i kupić większy jeden z różnych stron, które je sprzedają. Interfejs szeregowy kontrolujący funkcję dotykową jest standardem w tych rzeczach. Pozwoli to również zaoszczędzić trochę pieniędzy, ponieważ ekran dotykowy jest OEM przez Qsonix i tak, i wiesz, jak cena idzie w górę, jak produkt przechodzi przez dystrybutorów i instalatorów. Z drugiej strony, uzyskanie ekranu dotykowego z głównym pudełkiem od Qsonix zapewni system pod klucz, który wiesz, że będzie działał prawidłowo.

Interfejs użytkownika

Jak już mówiłem, to jest to, co sprawia, że Q110 wart jest tych kilku tysięcy dolarów więcej w porównaniu do samodzielnego budowania serwera. To jest naprawdę coś!

Po pierwszym włączeniu urządzenia, przejdzie przez kilka ekranów instalacyjnych, w tym umowy licencyjnej użytkownika końcowego, ustawienia czasu i daty, ustawienia sieci, wybór jakości kompresji CD i konfiguracji wyjścia (które strefy chcesz iść gdzie, np. salon, sypialnia, itp.).

To wszystko. Skończyłeś! Gotowy do załadowania muzyki. Koniec historii. A jeśli naprawdę chcesz to ułatwić, Qsonix współpracuje z firmą o nazwie Music Giants, która załaduje zestawy preferowanych rodzajów muzyki do serwera przed ich dostarczeniem. Mają oni muzyków, którzy wybierają najlepsze nagrania z każdego typu, jaki preferujesz. Dla mnie byłaby to muzyka klasyczna z okresu baroku (1600-1750).

W każdym razie, oczywiście będziesz miał kolekcję własnych płyt CD, które chcesz umieścić na serwerze. Więc, po prostu otwierasz szufladę CD, wsuwasz jedną, a interfejs przeprowadza cię przez cały proces. Wybierasz gatunek, styl, nazwę wykonawcy, tytuł albumu, nazwy utworów i wybierasz okładkę albumu. Na ekranie pojawia się klawiatura maszyny do pisania, z którą pracujesz jak ze zwykłą klawiaturą. Jest ona o połowę mniejsza od klawiatury komputerowej.

Kiedy już załadujesz swoje płyty CD - i sugerowałbym robić to etapami, nie wszystkie naraz, bo jest to trochę uciążliwe - będziesz mógł przewijać całą swoją muzykę na kilka sposobów i odtwarzać wybrane utwory w każdej z czterech stref, jednocześnie. Jeśli chcesz usunąć konkretną płytę CD, przynosisz ją do głównego okna, a następnie klikasz mały trójkąt w prawym rogu obok niej. To da ci menu, którego możesz użyć, aby przyciąć swoją kolekcję.

Załóżmy więc, że chcesz włączyć muzykę w Strefie 1, usiąść i zrelaksować się podczas czytania. Aby to zrobić, kliknij przycisk w lewym górnym rogu ekranu, a pojawi się lista. Wybierz opcję Gatunek. Pojawi się następujący ekran: (Kliknij na różne zrzuty ekranu, aby zobaczyć większą wersję, którą możesz przeczytać).

Zobaczysz wszystkie gatunki w systemie. Each jeden mieć the liczba CDs w ten gatunek wymieniać obok ono. Możesz też po prostu przewinąć wszystkie albumy, wybierając tę opcję z listy zamiast gatunku. Lub spróbuj opcji Artyści, Rok, i możesz przeszukiwać albumy również. Na dole znajduje się alfabet, dzięki któremu możesz szybciej przejść do tytułów albumów lub wykonawców, naciskając daną literę.

Gdy masz już kilka albumów wyświetlanych na ekranie, które chcesz, po prostu przeciągnij sam album do dolnej kolumny po prawej stronie, kolejka, lub można przeciągnąć poszczególne utwory tam, jak również. Na zrzucie ekranu widać, że niektóre utwory zostały przeniesione do kolejki. Na górze po prawej stronie znajdują się tzw. listy odtwarzania. Tworzy się je poprzez umieszczenie płyt CD i/lub utworów w kolejce, a następnie kliknięcie na strzałkę po lewej stronie kolejki i wybranie opcji Zapisz wszystko na nową listę odtwarzania. Następnie wpisujemy nazwę playlisty, którą chcemy nazwać, a zostanie ona wyświetlona w prawej górnej kolumnie. W tej chwili są tam cztery takie listy, z czego ta odtwarzana nazywa się Dinner Jazz Background. Możesz także później usuwać utwory lub płyty z list odtwarzania, używając tego samego przycisku strzałki i wybierając opcję Usuń utwór z listy odtwarzania.

Oto kolejny ekran, pokazujący, jak wygląda ekran, gdy jako kryterium wyboru użyjemy Roku.

Można zauważyć, że tak, będzie trochę pracy, którą trzeba włożyć w ładowanie płyt i budowanie list odtwarzania, ale gdy to jest zrobione, to jest to tylko kwestia przeciągnięcia listy odtwarzania do kolejki i kliknięcia przycisku Play na dole ekranu lub na pilocie. Dla siebie, stwierdziłem, że po prostu przejdę do listy All, znajdę album i przeniosę go do kolejki, aby odtworzyć.

Qsonix współpracuje z Music Giants, aby umożliwić zakup płyt CD on-line poprzez ich sklep. Zakładasz konto, logujesz się podając hasło, przewijasz albumy i kupujesz co chcesz, albo całą płytę CD (około 14$), albo pojedyncze utwory (około 2$ każdy). Klikasz przyciski do zakupu, i są one pobierane na twój serwer, kończąc się wymienione w odpowiednim gatunku i okładka albumu pochodzi z nim. Następnie możesz słuchać płyty tak, jakbyś załadował ją z własnej kolekcji. W rzeczywistości, jest ona teraz częścią Twojej kolekcji i możesz ją nagrać na płytę CD, jeśli chcesz, abyś mógł jej słuchać w samochodzie (lub po prostu czuć się bezpiecznie, że masz twardą kopię).

Zrobiłem to, pobierając nowy album Tony'ego Bennetta. Był on na serwerze w ciągu około pół godziny i pojawił się pod listą Ostatnio pobrane. Tutaj jest zrzut ekranu. Przeniosłem dwa z utworów do kolejki jako przykład. Możesz również zobaczyć dwie listy odtwarzania, które utworzyłem w prawym górnym rogu, jedną dla muzyki świątecznej i drugą dla opery.

W użyciu

Podłączyłem Q110 do dwóch systemów. Jeden (Zone 1) korzystał z cyfrowego wyjścia koaksjalnego, które szło do wejścia cyfrowego w moim Lexiconie MC12B SSP, podłączonego do końcówek mocy McIntosha i głośników wstęgowych Carver Amazing Mark IV, podczas gdy drugi system (Zone 2) korzystał z pary stereofonicznych wyjść analogowych RCA, które podłączyłem do wzmacniacza zintegrowanego Onix H6550 i głośników Onix Strata Mini. Kable to Legenburg i Nordost.

Konfiguracja brzmiała znakomicie zarówno przez koaksjalne wyjście cyfrowe, jak i przez wyjścia analogowe. Nie jestem fanem używania DSP do produkcji dźwięku przestrzennego z muzyki dwukanałowej, więc po prostu słuchałem ich tak, jak wychodziły z serwera, czyli w stereo. Nie miałem żadnych zastrzeżeń, poza tym, że tak łatwo było dodać więcej muzyki do kolejki, że siedząc tam godzinami zalegałem w pracy. Może to jednak nie jest taka zła rzecz.

Nie używałem pilota zbyt często, ponieważ przeciąganie i upuszczanie muzyki za pomocą ekranu dotykowego było tak zabawne, ale przypuszczam, że ta nowość w końcu się zużyje. Fajnie by było mieć cztery piloty, po jednym na każdą strefę, a każdy z nich transmisję RF z własnym kodem, dzięki czemu można by obsługiwać każdą strefę z danego pomieszczenia pilotem dedykowanym do tej strefy.

Nie zamierzam marnować miejsca na takie stwierdzenia jak: "Drugie skrzypce w 1 minucie 34 sekundzie utworu 6 z takiego a takiego albumu miały ogromne powietrze", bo wiecie, że to nie w moim stylu. To, czego szukałem, to jakość dźwięku, która była tak dobra, jak przyzwyczaiłem się do tego z moimi doskonałymi odtwarzaczami CD, i to dostałem. Dość powiedzieć.

W tym momencie Q110 nie będzie przechowywał płyt SACD ani DVD-A, nie będzie też przechowywał filmów. O tym za chwilę.

Chciałbym także zobaczyć cztery wyjścia cyfrowe Cat 6, po jednym dla każdej strefy, tak aby sygnały cyfrowe mogły być przesyłane do wszystkich pomieszczeń, z których niektóre mogą być oddalone o sto stóp. Przetworniki C/A odbierałyby sygnał, dekodowały go i wysyłały do wzmacniaczy mocy. Obecnie urządzenie jest zaprojektowane tak, aby stało obok wielokanałowego wzmacniacza mocy, a kable głośnikowe będą musiały być w niektórych przypadkach bardzo długie. Nie podłączałem wzmacniaczy mocy do kabli głośnikowych o długości 50 stóp, ale jestem pewien, że w takim przypadku wystąpiłyby pewne straty w zakresie wysokich częstotliwości. Aby zaradzić temu problemowi, należy użyć ciężkich kabli głośnikowych, takich jak 12 gauge, jeśli są naprawdę długie.

Na ławce

Przy 1 kHz (sygnał nagrany na płytę CD przy -5 dB, a następnie płyta została wgrana do Q110), THD+N wyniosło 0,06%. Zwróćmy też uwagę na brak piku 60 Hz i jego harmonicznych. Wskazuje to na bardzo dobre zasilanie.

Przy 10 kHz THD+N było nieco wyższe, na poziomie 0,14%. Częściowo wynika to z tego, że szczyt znajduje się poza słyszalnym pasmem (do obliczenia THD+N użyto pasma 80 kHz), ale szczyt ten może wchodzić w interakcję z częstotliwościami słyszalnymi.

IMD, przy użyciu fal sinusoidalnych 60 Hz i 2 kHz jako częstotliwości testowych, wyniosło bardzo niskie 0,01%.

Pasmo przenoszenia wynosiło 20 Hz - 20 kHz, + 0,3 dB.

Wnioski

Muszę powiedzieć, że lepiej odłóżcie trochę dodatkowej gotówki, ponieważ będziecie kupować nowe płyty CD do ściągnięcia z Music Giants i słuchać więcej muzyki niż kiedykolwiek wcześniej w swoim stylu życia, zanim kupicie tak fajny produkt jak Qsonix Q110. Jest łatwy do skonfigurowania. odtwarza muzykę w czterech miejscach w tym samym czasie, i nie będziesz miał więcej wymówek, aby nie słuchać tej pękającej w szwach kolekcji płyt CD, które siedziały wokół zbierając kurz przez tak długi czas.