Na czym polega praca głośników trójdrożnych?
Zasada działania akustyki szerokopasmowej...
Jak powiedział George Lucas, "Dźwięk to połowa doświadczenia w oglądaniu filmu". Oczywiście, dźwięk to całe doświadczenie podczas słuchania muzyki. Tak czy inaczej, połowa doświadczenia dźwiękowego znajduje się w dwóch najniższych oktawach pełnego zakresu słyszalnego dźwięku. Jeśli Twój system dźwiękowy nie jest w stanie dobrze odtworzyć tych oktaw, to naprawdę przegrywasz.
Aby wydobyć dolny koniec z filmowych ścieżek dźwiękowych i muzyki, potrzebny jest jeden lub więcej subwooferów. Bez tego krytycznego elementu w systemie, masywne eksplozje i ryczące rakiety to tylko ho-hum, a podbijanie linii basu nie sprawi, że będziesz chciał potrząsnąć swoim łupem. Subwoofer może pomóc Ci dużo bardziej zanurzyć się w przeżyciach i odebrać Ci troski życia codziennego.
Jednakże, po prostu kupno subwoofera, wyjęcie go z pudełka, podłączenie i włączenie go może nie przynieść efektu. Jeśli subwoofer nie zostanie prawidłowo ustawiony, możesz marnować pieniądze, które właśnie zainwestowałeś. Może on obezwładnić resztę głośników, lub też osłabić się tylko wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny.
Na szczęście dość łatwo jest dostroić subwoofer, dzięki czemu doskonale integruje się z resztą systemu audio. Wystarczy wykonać te proste kroki, aby osiągnąć basową nirwanę.
Subwoofery do kina domowego
Zacznijmy od systemu dźwięku przestrzennego dla kina domowego, który zawiera odbiornik AV lub przedwzmacniacz/procesor z dedykowanym wyjściem subwoofera, który łączy się z wejściem subwoofera. Załóżmy też, że subwoofer jest samowystarczalny - czyli ma wbudowany wzmacniacz mocy.
Krok 1 - Czy subwoofer posiada analogową czy cyfrową regulację głośności?
Jeśli jest analogowy: prawdopodobnie ma pokrętło obrotowe; ustaw pokrętło w pozycji 12 lub 1, mniej więcej w połowie jego zakresu.
Jeśli jest to sterowanie cyfrowe: sterowanie może być w aplikacji producenta; należy zacząć od ustawienia -15 (zakładając, że maksymalna wartość to 0).
Dzięki tym ustawieniom AVR lub przedwzmacniacz/procesor będą miały wystarczająco dużo swobody, aby podczas automatycznej konfiguracji poprawnie ustawić końcowy poziom niski.
Krok 2 - Ustawienie regulatorów LPF
Większość subwooferów posiada również regulatory fazy i filtra dolnoprzepustowego (lub LPF).
Ustawić fazę na 0.
Ustawić LPF na najwyższą częstotliwość lub wyłączyć. Jeśli pokrętło LPF jest pokrętłem obrotowym, obróć je do pozycji całkowicie zgodnej z ruchem wskazówek zegara, co może być oznaczone jako "LFE". Jeśli sterowanie LPF jest cyfrowe, należy je całkowicie wyłączyć.
Krok 3 - Uruchom procedurę automatycznej konfiguracji w AVR lub przedwzmacniaczu/procesorze z mikrofonem kalibracyjnym w pozycji słuchania.
Pozwoli to na odtworzenie sygnałów testowych z każdego głośnika i subwoofera.
Krok 4 - Potwierdzenie poziomu subwoofera
Po zakończeniu procedury należy przyjrzeć się poziomowi subwoofera w AVR lub przedwzmacniaczu/procesorze. W przypadku Onkyo, Marantz i Denon AVR, wartość ta waha się od -12 do +12; w przypadku Yamaha i Pioneer AVR, wynosi ona od -10 do +10.
Krok 5 - Czy AVR automatycznie ustawił poziom subwoofera na najniższą wartość?
Jeśli tak, to należy nieco zmniejszyć kontrolę poziomu subwoofera i ponownie uruchomić procedurę automatycznego ustawiania. Powtarzaj tę czynność do momentu, aż automatyczny poziom subwoofera w AVR lub przedwzmacniaczu/procesorze nie będzie najniższą możliwą wartością.
Gwarantuje to, że objętość cząstkowa jest prawidłowa, jeśli chodzi o procedurę automatycznego ustawiania.
Krok 6 - Potwierdzenie ustawień zarządzania basami
Sprawdź ustawienia zarządzania basami w AVR lub przedwzmacniaczu/procesorze, czy procedura automatycznego ustawiania głośników zidentyfikowała któryś z głośników głównych jako "duży".
Upewnij się, że wszystkie główne głośniki są ustawione na "małe", tak aby niskie częstotliwości we wszystkich głównych kanałach były przekierowane na subwoofer, co jest znacznie lepsze w odtwarzaniu tych niskich częstotliwości niż w przypadku jakiegokolwiek głównego głośnika.
Krok 7 - Ustawienie zwrotnicy dla każdego głośnika
Gdy wszystkie głośniki główne zostaną ustawione na "małe", należy ustawić zwrotnicę dla każdego z nich, która określa punkt, w którym niskie częstotliwości zaczynają być przekierowywane na subwoofer.
Zależy to od marki i modelu każdego głośnika. Ustawić zwrotnicę 10-15 Hz powyżej zmierzonego lub określonego rozszerzenia basu głośnika. Na przykład, jeśli rozszerzenie basów głośnika wynosi 40 Hz (-3 dB), zwrotnica dla tego głośnika powinna być ustawiona na 50-55 Hz.
Krok 8 - Push play - Jak to brzmi?
Odtwórz swoją ulubioną treść i nie zapomnij o tych klipach z dużą ilością niskich basów, aby naprawdę wystawić je na próbę.
Jak to brzmi dla ciebie? Czy bas jest dobrze zintegrowany z resztą spektrum dźwiękowego? Czy jego wpływ wydaje się być niewystarczający?
Jeśli chcesz trochę więcej, spróbuj zwiększyć poziom o 2-4 dB. Bądź jednak ostrożny; jeśli zagęścisz go bardziej, bas prawdopodobnie obezwładni resztę dźwięku.
Krok 9. - Potrzebujesz więcej basu? Zwiększyć poziom subwoofera.
Jeśli chcesz zwiększyć poziom subwoofera, często pojawia się pytanie: czy zrobić to w AVR, czy na samym subwooferze?
Jeśli subwoofer jest wyposażony w analogowy obrotowy regulator głośności, należy wyregulować poziom w AVR, który oferuje bardziej precyzyjne i powtarzalne ustawienia.
Jeśli subwoofer zapewnia cyfrową kontrolę poziomu, nie ma znaczenia, gdzie dokonuje się regulacji.
Materiały pochłaniające dźwięk Przegląd najlepszych materiałów dźwiękochłonnych...
Czytaj więcejOpis kurtyn działowych Wykorzystaj kurtyny działowe! Często chcemy wyciszyć...
Czytaj więcejMiesiące zimowe mogą być trudne w mieszkaniu ze względu na zimno, szczególnie jeśli okna i...
Czytaj więcej