loader
Kino domowe

Uniwersalny odtwarzacz Blu-ray Denon DVD-A1UDCI

Wprowadzenie

Moja żona często żartowała sobie z ilości odtwarzaczy dysków optycznych jakie posiadałem w swojej konfiguracji AV. Kiedy najbardziej wymykało się to spod kontroli, miałem odtwarzacz HD-DVD, PS3 do filmów Blu-ray, uniwersalny odtwarzacz DVD Oppo i zmieniarkę SACD Sony do muzyki. Podczas gdy DVD-A i SACD nie przyjęły się wśród szerokiej publiczności, niektórzy z nas zbudowali kolekcję tytułów, których chcemy móc słuchać i chcielibyśmy uniknąć posiadania szafy AV pełnej dodatkowych odtwarzaczy, tak jak ja. O ile kilka lat temu było sporo uniwersalnych odtwarzaczy DVD, które potrafiły odtwarzać SACD, DVD-A i DVD, o tyle wraz z Blu-ray te liczby się skurczyły. Denon był zawsze jednym z głównych konkurentów dla uniwersalnych odtwarzaczy DVD i wkroczył na arenę uniwersalnych odtwarzaczy Blu-ray ze swoim odtwarzaczem DVD-A1UDCI. Obsługując Blu-ray, DVD, DVD-Audio i SACD, Denon może odtwarzać wszystko, co tylko sobie zażyczysz i pozwala na konsolidację do jednego odtwarzacza w Twojej szafie AV.

Specyfikacja Konstrukcja: Uniwersalny odtwarzacz Blu-ray Obsługiwane formaty: BD-Rom, SACD, DVD-Audio, DVD-ROM, DVD-R DVD+R, CD, CD-R/RW Obsługiwane formaty audio: Wewnętrzne dekodowanie Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD i DTS Master Audio, obsługa Bitstream dla Dolby Obsługiwane rozdzielczości wideo z HDMI: 480i, 480p, 1080i, 1080p60, 1080p24 Wymiary: 6″ wys. x 17.1" szer. x 16.2" gł. Waga: 41.7 funtów Sugerowana cena detaliczna: $4,500 USA Denon USA

Konstrukcja

Gdy tylko spróbujesz wyjąć A1 z pudełka, przekonasz się, gdzie podziała się część tych kosztów. Bez wątpienia jest to najbardziej solidny i dobrze zbudowany sprzęt jaki kiedykolwiek miałem w swoim kinie domowym, A1 jest absolutnie solidną konstrukcją. Przy wadze prawie 42 funtów, było mi nieco trudniej go podnieść i umieścić w moim stojaku na sprzęt niż jakikolwiek inny odtwarzacz Blu-ray, którego używałem, ale odniosłem też wrażenie, że Denon nie poszedł na skróty przy konstruowaniu tego urządzenia i oczekuje, że będzie ono trwałe. Reszta urządzenia również to odzwierciedla, z czystym, eleganckim panelem przednim, panelem tylnym ze wszystkimi złączami, jakich można potrzebować, złoceniami dookoła i ani odrobiną giętkości, gdy podłączałem lub odłączałem kabel. Obudowa, aż po nóżki, została zaprojektowana tak, aby zredukować i wyeliminować jak najwięcej wibracji podczas odczytu z dysku, a obudowa została podzielona na wewnętrzne bloki tak, aby wyeliminować jak najwięcej zakłóceń od pól elektrycznych i magnetycznych.

Ponieważ ten Denon może pasować do wielu różnych konfiguracji, został wyposażony w każde wyjście, które może być potrzebne: Dwa wyjścia HDMI, abyś mógł kierować obraz i dźwięk do różnych urządzeń, wielokanałowe analogowe wyjścia audio, abyś mógł wykorzystać DAC's wewnątrz Denona, wyjścia XLR, które są w pełni zbalansowane dla optymalnej jakości 2-kanałowego dźwięku, Ethernet dla BD-Live i aktualizacji Firmware, pełną kolekcję starszych wyjść (optyczne i koncentryczne cyfrowe, kompozytowe, S-video i komponentowe dla wideo), jak również wyjście Denon Link 4 generacji, które może być używane z nową linią amplitunerów Denon do wysyłania sygnału audio bez jittera, włączając w to wielokanałowy dźwięk PCM zdekodowany z sygnałów Dolby TrueHD lub DTS-MA.

Nawet opakowanie było na najwyższym poziomie, ponieważ odtwarzacz dotarł do nas podwójnie zapakowany, w tym samym opakowaniu, które zostało użyte do wysyłki z Japonii do USA, i w doskonałym stanie. Bez względu na to, jak często trzeba będzie go pakować do pudełka i przenosić, nie widzę możliwości, aby w przyszłości uległ jakiemukolwiek uszkodzeniu. To naprawdę referencyjna jakość w konstrukcji i wzornictwie.

Jedną rzeczą, którą bym jednak skrytykował, jest design pilota zdalnego sterowania. Choć jest bardzo solidnie wykonany i ładnie podświetlany, to jest absolutnie masywny. Miałem problem z wygodnym trzymaniem go w rękach (a mam 6'3″), więc nie wyobrażam sobie jak to jest dla kogoś z mniejszymi dłońmi. Podoba mi się jakość wykonania, chciałbym tylko, żeby był mniejszy.

Konfiguracja

Po przeniesieniu Denona na miejsce w mojej szafie AV, co było nie lada wyczynem ze względu na jego wagę, podłączyłem go do każdego możliwego złącza: Podwójne wyjścia HDMI, 6-kanałowe analogowe wyjścia audio (mam system 5.1, a nie 7.1), oraz Ethernet dla BD-Live. Z większością odtwarzaczy Blu-ray jestem zadowolony, że mogę polegać na audio HDMI i pozwolić amplitunerowi lub przedwzmacniaczowi na przetwarzanie, z Denonem chciałem się upewnić, że będę mógł korzystać z wyjść analogowych, aby zobaczyć jaka jest jakość dźwięku z jego wewnętrznych DAC-ów w porównaniu do tych w moim systemie (używałem amplitunera Pioneer SC-27 podczas testu Denona), jako że jest to jedna z rzeczy, za które się płaci. Na szczęście, ponieważ większość amplitunerów omija wszystkie ustawienia, gdy korzystamy z wejść wielokanałowych, Denon pozwala skonfigurować wszystko w ustawieniach: Rozmiar i odległość głośników, zwrotnice i poziomy. Po spędzeniu trochę czasu z taśmą mierniczą i miernikiem SPL Radio Shack, miałem wszystko skonfigurowane tak, jak chciałem w menu audio, gdy korzystałem z wyjść analogowych. Denon ma bardzo ładny interfejs graficzny, który będzie znajomy dla każdego, kto ostatnio korzystał z ich amplitunerów, co ułatwia konfigurację.

Po skonfigurowaniu dźwięku, mogłem przejść do innych opcji dostępnych w Denonie. Skonfigurowałem go tak, aby wysyłał obraz przez HDMI1 do mojego wyświetlacza i dźwięk przez HDMI2 do mojego amplitunera, a następnie zabrałem się za sprawdzanie szerokiego zakresu regulacji obrazu dostępnych dla mnie. Mój wyświetlacz został skalibrowany tak, aby był dość dokładny, ale nigdy nie byłem w stanie w pełni wybrać ustawienia Gamma, aby było dla niego poprawne. Denon jest pierwszym odtwarzaczem Blu-ray, który pozwala mi na regulację Gamma w krokach co 10 IRE, od 10 do 100, aby pomóc skorygować braki w wyświetlaczu. Dodatkowo Denon może zapamiętać do 5 różnych ustawień Gamma, więc oprócz używania jednej z nich do korygowania problemów, jakie może mieć Twój wyświetlacz z jego domyślną krzywą Gamma, możesz ustawić inną krzywą na wartość 2.5 zamiast 2.2, więc gdy oglądasz film z wyższym poziomem oświetlenia otoczenia niż zwykle, możesz wybrać krzywą 2.5, aby to uwzględnić, i łatwo wrócić do 2.2, gdy masz pełną kontrolę nad światłem. Jest to poziom kontroli obrazu, który nie jest dostępny w żadnym innym odtwarzaczu Blu-ray, którego używałem, a nawet o którym czytałem. Dodatkowo można regulować redukcję szumów, kontrast, jasność, ostrość, odcień, poziom bieli i czerni, chromatyczność oraz poziomą i pionową pozycję ekranu.

Kontynuując moją konfigurację, początkowo ustawiłem Denona na wyjście 1080P24, ponieważ chciałem uniknąć problemów z kadencją, które mogą wystąpić podczas wyświetlania treści 24 klatek na sekundę w rozdzielczości 1080p60. Kiedy próbowałem obejrzeć jakiś materiał testowy, aby sprawdzić jak działa odtwarzacz, doświadczyłem dziwnych artefaktów ruchu, których nie potrafiłem wyjaśnić. Zaglądając do instrukcji odkryłem, że jeśli ustawisz taką rozdzielczość, to wszystko zostanie przekonwertowane do 1080p24 na potrzeby wyświetlania. Ponieważ mam kilka płyt Blu-ray konwertowanych na żywo, a moja żona lubi oglądać dużo telewizji na DVD, które mają rozdzielczość 1080i60 lub 480i60, spowodowałoby to wyświetlanie ich w 1080p24 z dużą ilością artefaktów ruchu spowodowanych redukcją klatek. Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby odtwarzacz wyświetlał 1080p24, gdy źródło ma 1080p24, ale poza tym konwertował wszystko do 1080p60, natywnej rozdzielczości mojego wyświetlacza, i takiej, która jest dużo bardziej kompatybilna ze źródłami bez 24 klatek na sekundę. Inne odtwarzacze, takie jak Oppo BDP-83, z którego zazwyczaj korzystam, działają w ten sposób i chciałbym, aby Denon dodał tę funkcję w przyszłości.

W użyciu

Wszystkie rzeczy, które mogły mi przeszkadzać w Denonie, gdy go konfigurowałem, począwszy od czasu ładowania, który był nieco wolniejszy niż u konkurencji, poprzez dziwny problem z 1080p24, aż po to jak ciężki był w manewrowaniu nim w moim systemie i podłączaniu tych wszystkich analogowych kabli, zostały zapomniane, gdy tylko usiadłem i zacząłem go używać.

Przechodząc od razu do rzeczy, odsłuch DVD-A płyty The Beatles "Love" był najlepszym dźwiękiem, jaki słyszałem w moim systemie. Scena dźwiękowa była ogromna i płynna, instrumenty i wokale zdawały się unosić w swojej własnej, odrębnej przestrzeni i sprawiało to, że zastanawiałem się, jak blisko doświadczenia na żywo w Vegas byłem. Ta płyta zawsze brzmiała dobrze, ale nigdy tak dobrze, a ja wysłuchałem prawie całej, zanim przeszedłem do innego tytułu.

O ile nie byłem wielkim fanem "Watchmen" jako filmu, o tyle niewiele mogę powiedzieć negatywnego o obrazie czy ścieżce dźwiękowej odtwarzanej przez Denona. Otoczenie było niewiarygodnie aktywne, obraz był pełen szczegółów, bez żadnych artefaktów, i było to bardzo wciągające doświadczenie, poza fabułą. Ładowanie było nieco wolniejsze niż w Oppo, ale czas od momentu włożenia płyty do tacki, która jest najlepiej zbudowaną tacką na płyty jaką widziałem w odtwarzaczu Blu-ray, czas ładowania był dość szybki, a operacje w menu były dobrze obsługiwane. Najdłuższe opóźnienie jest od wyłączenia do włączenia zasilania, co może zająć 30-45 sekund. Oczywiście, nawet Oppo potrzebuje trochę czasu aby się włączyć, a miałem inne odtwarzacze, którym zajmowało to znacznie więcej czasu, a opóźnienie nie było na tyle długie aby denerwować moją żonę, a to jest test, który jest dla mnie ważny.

Wracając do filmu, do którego prawie zawsze wracam, kiedy używam nowego odtwarzacza, "Ratatouille" z Pixara wyglądał i brzmiał absolutnie fantastycznie na Denonie. Porównując dźwięk z wyjścia HDMI przy użyciu wewnętrznych przetworników DAC mojego amplitunera z analogowym wyjściem Denona, różnice były niewielkie, ale ponownie stwierdziłem, że Denon ma nieco bardziej spójną scenę dźwiękową przy użyciu wewnętrznych przetworników DAC. Wiązało się to jednak z wyłączeniem korekcji akustyki pomieszczenia MCACC w Pioneerze, co dla niektórych osób może nie być warte kompromisu, jeśli stwierdzą, że korekcja akustyki pomieszczenia daje im większe korzyści brzmieniowe niż wyższa jakość przetworników DAC w Denonie. W tym przypadku zalecałbym wypróbowanie obydwu i sprawdzenie, czy wolicie jeden od drugiego, chyba że nie macie korekcji akustyki w swoim systemie, w którym to przypadku wybór analogu w Denonie jest prosty. Nie zauważyłem dużej, jeśli w ogóle, różnicy w obrazie podczas korzystania z Denona, ale ponieważ moim drugim odtwarzaczem do porównania jest Oppo BDP-83, wygląd identyczny wskazuje, że ma on obraz referencyjnej jakości.

Słuchając standardowych płyt CD, Denon po raz kolejny stanął na wysokości zadania, jako urządzenie, które z łatwością mogłoby zastąpić wszystko inne w mojej szafie AV. Na "Come Away With Me", debiutanckim albumie Norah Jones, szczegóły nagrania wyróżniały się dla mnie, od rozmieszczenia muzyków na scenie, przez odrobinę dodatkowych detali w instrumentach, po wyraźniejsze słyszenie oddechu Norah Jones pomiędzy wersami w piosence. W przypadku mojego ostatniego ulubionego albumu, "In Rainbows" Radiohead, powrót i odsłuch Reckonera przywołał szczegóły, które słyszałem wcześniej na lepszym sprzęcie, ale nigdy na moim własnym. Precyzyjne umiejscowienie talerza otwierającego utwór, jego echo zawieszone nieco w przestrzeni pomiędzy uderzeniami, dodatkowe detale, które zwykle były tracone lub zamazywane, gdy słuchałem przez Oppo. Denon był wyraźnie o krok powyżej Oppo pod względem szczegółowości i rozdzielczości, jak można by się spodziewać za tę cenę, i oferował dodatkową przejrzystość, do której wcześniej myślałem, że moje głośniki i amplituner mogą nie być zdolne.

Na ławce

Wydajność wideo

Denon DVD-A1UDCI był bardzo solidnym wykonawcą w prawie wszystkich naszych testach porównawczych. Pomiary zostały wykonane w rozdzielczości 1080i przy użyciu oscyloskopu Tektronix z analogowych wyjść wideo. DVD-A1UDCI pokazał jedne z najlepszych osiągów rdzeni w odtwarzaczu Blu-ray jakie do tej pory widzieliśmy. Poziom bieli w tym odtwarzaczu był mierzony na idealnym poziomie 100IRE, kanały luma i chroma były w idealnej harmonii ze sobą, a obraz był wyświetlany w pełnej rozdzielczości bez żadnych przyciętych pikseli. Jak widać na wykresie, pasmo przenoszenia zmierzone na DVD-A1UDCI ma bardzo minimalne odchylenia. Są to doskonałe wyniki i przekładają się na znakomitą jakość obrazu.

W naszej sekcji HD benchmarku DVD-A1UDCI uzyskał bardzo dobre wyniki. Odtwarzacz ten wyposażony jest w chipset HQV Realta, dzięki czemu może zastosować filtrowanie skośne do obrazów, jak również zaawansowane techniki redukcji szumów HQV, dzięki czemu każda scena jest ostra jak brzytwa. Dodatkowo, odtwarzacz był w stanie wyświetlić obraz Full HD bez żadnych przyciętych pikseli. Jedynym obszarem, w którym DVD-A1UDCI wypadł słabo była konwersja 1080i/p. Podczas gdy odtwarzacz radzi sobie z kadencjami 3:2, nie konwertuje poprawnie kadencji 2:2 i można zaobserwować pewne artefakty. Najczęstszym typem materiału w świecie rzeczywistym w tej kadencji byłyby materiały koncertowe lub dokumentalne 1080i.

Standardowa wydajność DVD

Denon jest jedną z niewielu firm, które konsekwentnie wypuszczają odtwarzacze z naprawdę dobrym standardowym usuwaniem przeplotu DVD. Kontynuując tę tradycję, DVD-A1UDCI ma niemal doskonałe wyniki w naszych standardowych testach DVD. Używając złączy HDMI odtwarzacz przeszedł wszystkie nasze testy filmowe z łatwością, bez żadnej czkawki. Wyniki w teście wysokich detali były znakomite, a odtwarzacz radził sobie równie dobrze z trudniejszymi materiałami, takimi jak scena przelotu nad koloseum w Gladiatorze.

Na materiałach wideo DVD-A1UDCI miał równie dobre wyniki. Odtwarzacz jest adaptacyjny do ruchu, posiada filtrowanie diagonalne i był w stanie odzyskać równowagę między filmem a wideo. Na prawdziwym materiale odtwarzacz wyświetlał nasz materiał Natural Splendors z doskonałą rozdzielczością, jednak zaobserwowałem pewne drobne problemy z obsługą ruchomej płyty 2:2 w trybie automatycznym.

Jedynym obszarem, w którym odtwarzacz miał pewne zaobserwowane czkawki było podłączenie go za pomocą komponentowych kabli wideo. Odtwarzacz nie zdał naszego testu 3:2 Cadence Video Flags, naszego testu CUE 4:2:0 ICP, a także miał nieregularne wyniki w zastosowaniu filtrowania diagonalnego.

W sekcji użyteczności naszego benchmarku, DVD-A1UDCI uzyskał nieco przeciętne wyniki. Responsywność była wolniejsza niż byśmy sobie tego życzyli, a zmiana warstwy trwała nieco ponad sekundę.

Wnioski

Uniwersalny odtwarzacz Denon DVD-A1UDCI ma silną konkurencję ze strony Oppo BDP-83, a teraz jeszcze większą konkurencję ze strony BDP-83 SE (którego jeszcze nie używałem). W moim codziennym użytkowaniu, stwierdziłem, że jakość obrazu podczas filmów jest równa Oppo, a jakość dźwięku, przy korzystaniu z wyjść analogowych, przewyższa to, do czego Oppo był zdolny, dając mi większą, bardziej płynną scenę dźwiękową z dodatkowymi szczegółami, które nie były obecne w Oppo. Dla tych, którzy mają zastosowanie dla uniwersalnego odtwarzacza w ich systemach, trochę dodatkowej gotówki i mają sprzęt, aby pójść z Denonem, to może on zapewnić im wspaniały obraz i dźwięk, który uważam za niesamowicie przyjemny.