loader
Technologie

Westone UM3X RC słuchawki monitorujące

Wstęp

Dziś przyjrzymy się Westone UM3X RC z odłączanym kablem, który przewodzi linii uniwersalnych monitorów. Model ten jest jednym z najlepszych modeli uniwersalnych (niestandardowych) firmy. Firma Westone została założona w 1959 roku i obecnie jednym z głównych kierunków jej działalności jest produkcja słuchawek w średnim i wyższym segmencie cenowym. Najdroższe modele firmy to modele custom, gdzie kształt słuchawek jest wykonywany indywidualnie na podstawie odcisku ucha.

Nazwa jest prosta, UM to skrót od Universal Monitors, cyfra 3 oznacza ilość sterowników w modelu, a RC to odłączany kabel.

Główną zaletą armaturowego układu głośnikowego jest jego bardzo mały rozmiar i niemal całkowita niezależność od kształtu i objętości obudowy. Właściwość ta pozwala na zastosowanie tych przetworników w miniaturowych słuchawkach. Wadą często jest nienajszersze pasmo przenoszenia i mała przeciążalność przetwornika. Oznacza to, że po osiągnięciu pewnego poziomu głośności, przetwornik armaturowy zostaje przesterowany. Oczywiście, tak jak w przypadku głośników, istnieją wysokiej jakości przetworniki armaturowe, jak i te, które są przeciętne. W celu uzyskania najszerszego zakresu częstotliwości i najwyższej zdolności przeciążeniowej, producenci starają się stosować więcej niż jeden przetwornik. Technicznie rzecz biorąc, użycie więcej niż jednego przetwornika armaturowego, jak w przypadku głośników wielopasmowych, nie stanowi problemu. Jednak stosowanie wielu przetworników dynamicznych w słuchawkach jest niezwykle problematyczne, więc o ile w segmencie budżetowym słuchawki dynamiczne konkurują z przetwornikami dynamicznymi, o tyle w segmencie high-end często wygrywają modele armaturowe z wieloma przetwornikami.

Wygląd i wyposażenie

Obudowa słuchawek jest półprzezroczysta. Na zewnątrz słuchawek widać przetworniki armaturowe, okablowanie i elementy zwrotnicy.

Westone UM3X posiadają smukły przetwornik dźwięku o małej średnicy, dzięki czemu słuchawki te mogą być używane przez osoby z cienkim kanałem słuchowym.

Słuchawki zostały zaprojektowane tak, aby można je było nosić wyłącznie za uchem - dzięki temu doskonale trzymają się w uchu i redukują efekt mikrofonowania kabla. Jako słuchawki używa się małego odcinka drutu, zawierającego przewód pod przezroczystą izolacją. Rozwiązanie to jest wygodne, ponieważ możliwe jest indywidualne dopasowanie do potrzeb klienta.

Drut jest skręcany i ma wystarczającą elastyczność i sprężystość. Tekstura powierzchni jest twarda i łatwo ślizga się na odzieży, nie powodując efektu mikrofonicznego.

Wyposażony w pasek na szyję, który utrzymuje linę napiętą wokół szyi, jeśli zamierzasz umieścić linę za plecami.

Przewód jest odłączany, więc jeśli ulegnie uszkodzeniu podczas aktywnego użytkowania, można go po prostu wymienić, zamiast kupować nowe słuchawki. Wtyk jest dwupinowy i jest kompatybilny ze słuchawkami UltimateEars i M-Audio.

Wtyczka w kształcie litery L jest idealna do zastosowań mobilnych.

Słuchawki dostarczane są w małym, kompaktowym pudełku. W zestawie znajduje się szeroka gama wkładek dousznych, spośród których łatwo znaleźć wygodną dla siebie.

Akcesoria

 • Słuchawki Westone UM3X RC
 • Trzy pary miękkich, pojedynczych, silikonowych wkładek dousznych w różnych rozmiarach
 • Trzy pary różnej wielkości sztywnych, jednopłaszczyznowych, silikonowych wkładek dousznych
 • Trzy pary końcówek piankowych w różnych rozmiarach
 • Jedna para silikonowych końcówek z trzema ostrzami
 • Pasywna regulacja głośności
 • Adapter do gniazda 6,3 mm
 • Szczotka do czyszczenia rur dźwiękowych
 • Twarda walizka
 • Płyta CD z dokumentacją towarzyszącą

Ergonomia

Zaleca się korzystanie ze słuchawek z przewodem słuchawkowym w pozycji zamontowanej na górze. Jest to najbezpieczniejsze mocowanie. Za słuchawkę służy przewód, który można dowolnie wyginać i precyzyjnie regulować, pod tym względem słuchawki mają zdecydowaną przewagę. Dzięki dużej liczbie wymiennych wkładek i wąskim nausznikom słuchawki wygodnie dopasowują się do ucha.

Również w porównaniu do IE-40 słuchawki nie wystają i o ile w lecie to tylko estetyka, to w zimie nie jest tak łatwo założyć czapkę na IE-40 w porównaniu do UM3X.

Skręcony drut pozostawił po sobie pozytywne wrażenie. Powierzchnia jest twarda, dzięki czemu przewód nie ociera się o ubranie, nie tworzy efektu mikrofonowego. Przewód jest bardziej elastyczny niż M-Audio IE-40 (Ultimate Ears TripleFi 10). Z czasem nagle zdajesz sobie sprawę, że przewód nie jest w ogóle wyczuwalny w dotyku, w przeciwieństwie do innych przewodów, które przypominają ci o sobie dotykając twojego ubrania lub obcych przedmiotów.

Dźwięk

Do oceny jakości dźwięku słuchawek wykorzystano różne źródła, m.in.

 • Cowon C2 jest jednym z najbardziej popularnych odtwarzaczy w kategorii budżetowej. Najważniejsze cechy to dość wysoki poziom głośności i długi czas pracy. Z cech dopasowania słuchawek - wzrost impedancji wyjściowej w zakresie niskich częstotliwości i zerowa impedancja w pozostałym zakresie częstotliwości.
 • Colorfly C4 Pro to najwyższej jakości przenośny odtwarzacz na dzień dzisiejszy, wykonany z najwyższej klasy komponentów. Cechy dopasowania słuchawek - zwiększenie impedancji wyjściowej w zakresie niskich częstotliwości i zerowa impedancja w pozostałym zakresie częstotliwości.
 • Ritmix V500 to niedrogi multimedialny odtwarzacz wideo.
 • Telefon Samsung jest przeciętnym przedstawicielem telefonów.
 • Profesjonalny interfejs dźwiękowy E-MU1616m. Jedną z cech dopasowania słuchawek jest stała, niezerowa impedancja wyjściowa w całym zakresie częstotliwości.

Do porównania i oceny konkurencyjności użyto trójdrożnych słuchawek armaturowych M-Audio IE-40 (Ultimate Ears TripleFi 10). Porównanie z konkretnym modelem w podobnej kategorii cenowej pozwala zarówno na ocenę konkurencyjności, jak i na ocenę porównawczą lub opis różnic w brzmieniu.

Do porównawczej oceny równowagi częstotliwościowej słuchawek (kategoria cenowa wzmacniacz + kolumny - 4500$) wykorzystano również osobny trakt z głośnikami o małej nierównomierności w punkcie odsłuchu, nie większej niż ± 3dB. Przy długotrwałym słuchaniu jakichkolwiek słuchawek ucho adaptuje się i odbiera dźwięk jako bardziej płaski niż jest w rzeczywistości, dlatego dla dokładniejszej oceny pożądane jest posiadanie ścieżki referencyjnej z możliwością jak najszybszego przełączania.

Główną cechą, która przede wszystkim rzuca się w oczy jest dość głośna reprodukcja dźwięku w porównaniu do innych słuchawek dousznych, głęboki bas i niskie zniekształcenia w całym zakresie częstotliwości. Równowaga tonalna w zakresie średnich i niskich częstotliwości jest dość wyrównana, z lekkim tylko spadkiem odpowiedzi w zakresie średnich tonów. Taka natura pozwala na komfortowy odsłuch przy dużej głośności, gdzie po zwiększeniu ogólnej głośności słuchawek, region wokół 3kHz jest odbierany głośniej, a ogólne brzmienie UM3X staje się subiektywnie gładkie w całym zakresie częstotliwości. Słuchawki nie mają żadnych sybilantów. Wysokie częstotliwości są nieco stłumione, ale szczegółowe i zrozumiałe. Słuchawki te idealnie nadają się do pracy w metrze i innych hałaśliwych miejscach, gdzie hałas o wysokiej częstotliwości jest tłumiony przez słuchawki i obudowę, podczas gdy średnie i niskie częstotliwości są kompensowane przez zwiększone wzmocnienie w tym zakresie w przetwornikach armaturowych. Jednak w cichym otoczeniu basy w tych słuchawkach mogą być postrzegane jako nadmierne.

Z drugiej strony, słuchawki te są bardzo czułe i nie potrzebują mocnego wyjścia odtwarzacza, aby osiągnąć wysoką głośność. Wręcz przeciwnie, słuchawki bardzo dobrze reprodukują szumy na wyjściu wzmacniacza i jeśli UM3X podłączymy do telefonu lub prostego, budżetowego odtwarzacza, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że usłyszymy szumy i zakłócenia urządzenia, szczególnie w przerwach między utworami. Warto zauważyć, że czasami posiadacze nawet prostych słuchawek, takich jak Sennheiser IE 4, skarżą się na nieprzyjemne szumy dochodzące z telefonów czy odtwarzaczy multimedialnych, uważając, że to właśnie słuchawki generują wszelkiego rodzaju hałasy. W rzeczywistości, przy modernizacji do bardziej czułych słuchawek, warto rozważyć i jeśli źródło daje duchy lub szumy, należy zmienić źródło, jak również, istnieje całkiem sporo wyborów dostępnych dzisiaj.

W tym miejscu warto wspomnieć o dołączonym do zestawu tłumiku, za pomocą którego można regulować głośność dźwięku. Częściowo, jeśli właściciel będzie miał mocny i głośny odtwarzacz, zmniejszenie głośności na tłumiku może zmniejszyć udział hałasu. Ale oczywiście główną zaletą tłumika jest to, że można szybko zmienić głośność bez konieczności wyjmowania odtwarzacza, który może być w kieszeni i w trybie zablokowanym. Jest to przydatne na przykład w transporcie, gdy trzeba szybko zmniejszyć głośność i usłyszeć zapowiedź następnego przystanku.

Słuchawki dobrze separują jakość źródeł, mimo identycznego AFC Colorfly C4 i Cowon C2 o podobnych impedancjach wyjściowych, co przekłada się na lekkie obniżenie najniższych częstotliwości, bez problemu można odróżnić co aktualnie gra. Czy jesteś w metrze, czy idziesz ulicą, Cowon C2 sprawia wrażenie dobrego źródła dźwięku, ale jest więcej szczegółów i swobody, gdy przełączasz się na Colorfly. Dźwięk staje się bardziej trójwymiarowy, a instrumenty bardziej odseparowane.

UM3X różni się od IE-40 głównie wysokimi częstotliwościami, przy czym IE-40 ma ich wyraźnie więcej. Jednocześnie brzmienie IE-40 jest silnie uzależnione od źródła, o ile z Colorfly oba modele są porównywalne, to z Cowonem C2 góra IE-40 brzmi bardziej muląco (ze względu na niską impedancję w zakresie wysokich częstotliwości). Po podłączeniu do E-MU 1616m, barwa IE-40 zmienia się zauważalnie z powodu zmniejszonej odpowiedzi w zakresie wysokich tonów (z powodu niezerowej impedancji wyjściowej E-MU 1616m). Z Colorfly C4 i Cowon C2 IE-40 jest ledwie zauważalnie gorszy od UM3X w najniższych częstotliwościach (ze względu na wzrost impedancji wyjściowej źródeł w niskich częstotliwościach). UM3X ma lepszą ergonomię dzięki zastosowaniu cieńszej tuby dźwiękowej. Tylko osoby o szerokim przewodzie słuchowym mogą czuć się w IE-40 komfortowo. Sytuację mogą uratować różne końcówki piankowe, ponieważ wybór kompletnych końcówek nie jest wystarczająco szeroki. Dodatkowo w IE-40 wszystkie zauszniki są głębiej osadzone, co przy małych rozmiarach (S i L) zmniejsza objętość wewnętrzną, dzięki której słuchawka może zmieniać swój kształt. Te same słuchawki z płytkim dopasowaniem są bardziej niż wygodne (Sennheiser IE 4, IE 8). Autor w IE-40 stosuje końcówki z pianki poliuretanowej, lub końcówki z zestawu radius w 21 (końcówki mają inny kształt). Przewód w UM3X jest bardziej elastyczny i lżejszy, a gniazdo ma kształt litery L. Przewód od UM3X jest odpowiedni dla IE-40.

Pomiary techniczne

Parametry techniczne słuchawek mówią o czułości 124dB/mW przy 1kHz. Określanie czułości w stosunku do mocy nie jest dobrą wartością, ponieważ pozwala na porównywanie głośności tylko między słuchawkami o tej samej impedancji. Słuchawki o czułości 119dB/mW przy 16 omach będą grały dokładnie tak samo jak UM3X o czułości 124dB/mW przy 56 omach. Najwłaściwsze jest określenie czułości w odniesieniu do napięcia, ale liczby będą tam wyższe, a firmy mogą obawiać się ataków ze strony społeczności zdrowotnej głosującej za jak najcichszymi (a więc nieinwazyjnymi) słuchawkami. W efekcie producenci podają te liczby, z których nabywca nie ma możliwości dowiedzieć się, które słuchawki naprawdę grają głośno, a które cicho. Znamionowa czułość napięciowa UM3X wynosi 136,5dB/V.

Pomiary w naszym laboratorium potwierdzają te dane. Jednocześnie średnia czułość słuchawek w zakresie 100Hz-10kHz jest na poziomie 133dB/V. Wartość ta odnosi się do słuchawek o wysokiej czułości, nawet w swojej klasie słuchawek dousznych. Dzięki temu słuchawki są bardziej uniwersalne i mniej zależne od mocy wyjściowej wzmacniacza, ponieważ do uzyskania średniej głośności wymagany jest niski poziom napięcia. Pasmo przenoszenia słuchawek jest niemal proste w zakresie średnich i niskich tonów, natomiast w zakresie wysokich tonów pojawia się spadek. Nierównomierność powyżej 4 kHz zależy od wyboru wkładek dousznych i dopasowania słuchawki do ucha. Więcej informacji na temat tego wzoru można znaleźć w sekcji z pełnymi wymiarami technicznymi.

Wykres impedancji to krzywa z impedancją na brzegach w okolicach 20 omów i aż do 120 omów w rejonie 1kHz. W przypadku odtwarzaczy o niezerowej impedancji, okolice 1kHz będą bardziej uwypuklone. Również w zakresie wyższej średnicy i niższych wysokich tonów wzmacniacze będą produkować mniej zniekształceń.

Szczegółowe pomiary techniczne można znaleźć w oryginalnym artykule na PersonalAudio.ru

Wniosek

Słuchawki są wysokiej jakości i wyróżniają się wśród modeli armaturowych pełnym zakresem basów. Ogólnie brzmienie słuchawek jest neutralne, z lekką dominacją basu i średnicy. UM3X najlepiej nadaje się do użytku na zewnątrz, w środkach transportu publicznego lub w innych hałaśliwych środowiskach. Słuchawki mają wysoką czułość i rozwijają wysoki poziom głośności ze średniej mocy wyjściowej odtwarzacza, więc nawet przy cichszym odtwarzaczu będziesz miał dużo miejsca w zapasie. Słuchawki wykorzystują odłączany przewód, który można dowolnie wyginać i dopasowywać do własnych potrzeb. Przewód jest wystarczająco elastyczny bez efektu mikrofonu. Dzięki dużej ilości wymiennych wkładek i cienkiemu wałkowi akustycznemu słuchawki wygodnie dopasowują się do ucha i są odpowiednie dla dużej ilości osób, sytuacja, w której wkładka nie pasuje do ucha lub nie przylega dobrze do ucha jest prawie niemożliwa. Cena słuchawek jest adekwatna, model ten bez problemu konkuruje z innymi słuchawkami w swojej klasie.

Westone UM PRO 30 NEW Clear

Materiał poduszki: silikon

Marka: Westone

Gwarancja producenta, miesiące: 12

Dodaj do ulubionych Dla porównania 35&nbsp890&nbspruble. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd