loader
Amplitunery

Zakup amplitunera z DAB+ – jaki model wybrać?

Odbiornik kina domowego dostarcza zasilanie do samych głośników, a także do ich wzmocnienia i łatwego przełączania między komponentami systemu. Dodatkowo odbiornik wykonuje dekodowanie sygnału, co pozwala uzyskać najbardziej realistyczne dźwięki podczas słuchania muzyki czy oglądania filmu. Ogólnie rzecz biorąc, amplituner AV ma 3 główne funkcje: dekodowanie, wzmacnianie i przełączanie.

Podstawa wyboru

Modele odbiorników, które można znaleźć w sprzedaży detalicznej i sklepach internetowych pozwalają na podłączenie dużej ilości urządzeń multimedialnych, takich jak odtwarzacze MP3, smartfony czy tablety, a także na podłączenie zewnętrznego nośnika danych przez USB. Ponadto nowoczesne amplitunery AV mają możliwość łączenia się z Internetem za pośrednictwem interfejsów przewodowych lub bezprzewodowych, ale niektóre z nich odtwarzają tylko pliki audio przez sieć. Amplituner AV to urządzenie, które odbiera i przesyła sygnały ze źródeł sygnału kina domowego wchodzących w skład kompozycji poprzez różne interfejsy (rodzaj sygnału - zastosowany interfejs):

• sygnał radiowy (możliwa obsługa radia cyfrowego RDS i DAB);

• cyfrowy sygnał audio: S / PDIF, TOSLINK lub RCA z kablem koncentrycznym;

• analogowy sygnał audio: złącza RCA;

• kilka typów sygnałów wideo: złącza RCA, S-Video, SCART (występuje tylko w wyjątkowych przypadkach) lub HDMI;

• dane z internetu: adapter wi-fi, port Ethernet;

• multimedia z urządzeń: bluetooth do urządzeń do odtwarzania informacji audio-wideo (systemy głośnikowe, projektory, telewizory).

Nowoczesne amplitunery

Nowoczesne odbiorniki są wyposażone w następujące wielokanałowe dekodery audio: Dolby Digital i DTS to dwa główne dekodery znajdujące się w obecnie używanych amplitunerach AV 5.1. Oba wielokanałowe formaty audio można rozszerzyć do Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Pro Logic i odpowiednio DTS Express, DTS-HD, DTS 96-24 i innych dekoderów, które są używane do odtwarzania dźwięku lub odtwarzania wideo z większymi możliwościami i jakością. Na przykład Dolby TrueHD ma szeroką gamę kanałów i umożliwia podłączenie systemu 7.1-kanałowego. Dekoder jest odpowiedzialny za prawidłowe dekodowanie cyfrowego strumienia audio i dekomponowanie dźwięku na kilka kanałów.

Na co zwrócić uwagę kupując amplituner AV?

Możliwości odbiorników AV podzielonych na klasy, które są obecnie produkowane przez głównych graczy rynkowych, są trudne do wyodrębnienia. Z tego powodu modele nie mają wyraźnych zalet, które mogłyby służyć jako kryterium przy wyborze konkretnego urządzenia do zestawu kina domowego. W odbiornikach musisz zidentyfikować funkcje, na których możesz polegać przy zakupie.

Odbiornik AV powinien obsługiwać wszystkie główne standardy kodowania dźwięku. W przeciwnym razie np. jeśli dekoder nie będzie miał funkcji pracy z sygnałem DTS, to oglądanie filmów nagranych w tym formacie będzie możliwe tylko wtedy, gdy w odtwarzacz Blu-Ray / DVD będzie wbudowany dekoder zewnętrzny DTS lub dekoder. Dlatego wybierając amplituner AV do kina domowego, należy zwrócić uwagę na obecność dekodera dla głównych formatów cyfrowych.

Interfejsy

Interfejs HDMI jest teraz jest dostępny we wszystkich modelach odbiorników i stał się standardem. HDMI zajmuje obowiązkowe miejsce na tylnym panelu amplitunera jako część portów cyfrowych. Aby uzyskać pełnoprawne wielofunkcyjne kino domowe, potrzebujesz kilku wejść HDMI. Jeśli korzystasz z dwóch urządzeń wyświetlających, telewizora i projektora, wystarczy ci obecność 2 wyjść HDMI w odbiorniku. Obecność portu USB i / lub mini-HDMI w amplitunerze AV uprości podłączenie i dalszą transmisję treści multimedialnych z urządzeń przenośnych i mobilnych: smartfona, tabletu, odtwarzacza, komputera, aparatu fotograficznego i wideo. Obecność wejść S / PDIF (złącza koncentryczne i optyczne) pozwoli na podłączenie odtwarzacza CD lub karty dźwiękowej komputera. Nie zapomnij o interfejsach sieciowych, takich jak Ethernet, DLNA i Wi-Fi, które zapewniają większą swobodę w organizowaniu domowej sieci multimedialnej.