loader
Kino domowe

Jak wybrać najlepszy odbiornik kina domowego


Amplituner AV jest dla kina domowego tym, czym dobry kucharz jest dla wspaniałego posiłku, lub czym jest samochód dla centrum miasta: jest to zasadnicza część równania. Ale przy tak wielu różnych amplitunerach audio-wideo (AV) dostępnych obecnie na rynku - różnych markach, różnych modelach, różnych możliwościach - jak wybrać odpowiedni dla danego zadania?  Poza zgadywaniem, przerzucaniem monet, i/lub tablicami Ouija? Właśnie o to chodzi w tym przewodniku, który pomoże Ci wybrać świetny odbiornik, który będzie A) spełniał Twoje oczekiwania i B) kosztował tyle, ile chciałbyś, aby kosztował. A jako dodatkowy bonus, może nawet C) będzie wyposażony w kilka dodatkowych talentów, o których nic nie wiesz, ale i tak pokochasz.


Przyjrzymy się odbiornikom AV vs. odbiornikom stereo, które są dwoma bardzo różnymi zwierzętami. A następnie skupimy się na "jak wybrać najlepszy odbiornik AV" dla Ciebie i Twojej sytuacji.

Spieszysz się? Oto kilka kluczowych rzeczy, o których należy pamiętać przy zakupie amplitunera AV.


Zidentyfikuj, do czego podłączasz odbiornik. To jest najważniejsza rzecz do rozważenia. Czy podłączasz swój odbiornik do głośników stereo? Albo telewizor? Jeśli Twój nowy odbiornik jest przeznaczony wyłącznie do odbioru muzyki, chcesz podłączyć odbiornik stereo. Jeśli jest on przeznaczony do odbioru dźwięku przestrzennego w systemie kina domowego, chcesz mieć odbiornik AV. Jeśli jest on przeznaczony zarówno do odtwarzania muzyki, jak i kina domowego, amplituner AV wykona to zadanie - i to nie tylko.
Uzyskaj wystarczającą ilość kanałów na dziś i na przyszłość. Jeden kanał = jeden głośnik. Upewnij się, że Twój nowy amplituner ma wystarczającą ilość kanałów dla wszystkich głośników, które masz teraz oraz dla tych, które możesz chcieć mieć w przyszłości. Jeśli chcesz uzyskać dźwięk przestrzenny, będziesz potrzebował co najmniej pięciu kanałów.
Pomyśl o wszystkim i o wszystkim, z czym będziesz się łączyć. Zastanów się nad każdym pojedynczym źródłem, do którego będziesz chciał się podłączyć, teraz i w przyszłości. Na przykład, jeśli chcesz kręcić winylami, będziesz potrzebował dedykowanego wejścia gramofonowego. Jeśli chcesz odtwarzać muzykę bezprzewodowo, musisz mieć wbudowany moduł Wi-Fi itp. (Plus Bluetooth, Airplay itp., abyś mógł odtwarzać muzykę w dowolny sposób ze swojego smartfonu i tabletu). Będziesz chciał mieć możliwość podłączenia każdego nowego gadżetu lub urządzenia, które dostaniesz w przyszłości, więc im więcej łączności zapewni Ci nowy odbiornik, tym lepiej.
Najnowsza technologia przełączania video jest tego warta. Przełączanie wideo 4K to absolutna konieczność, nawet jeśli nie masz jeszcze telewizora 4K. (Pewnego dnia będziesz miał.) Upewnij się, że możesz podłączyć dowolne i wszystkie źródła wideo, takie jak odtwarzacz DVD lub Apple TV. (Przełączanie 4K polega na podłączeniu wielu urządzeń obsługujących 4K do jednego wyświetlacza za pośrednictwem amplitunera AV).
Idź z odbiornikiem, który jest wyposażony w Dolby Atmos. Wyjaśniamy czym jest i co robi Dolby Atmos... ale na razie, pomyśl: niesamowity, trójwymiarowy dźwięk, który wydaje się unosić wokół ciebie. Jest też DTS:X, który jest nowym formatem dźwięku przestrzennego zaprojektowanym, aby dźwięk kina domowego był bardziej wciągający, nie inaczej niż Dolby Atmos. Dobra wiadomość: większość nowych amplitunerów AV może odtwarzać oba formaty.

Szukaj wszystkich 3 formatów HDR. Aby pomóc w przyszłości, upewnij się, że wybrany przez Ciebie odbiornik jest przystosowany do obsługi formatów HDR10, DV i HLG.
Możliwość pracy w wielu pomieszczeniach. Niektóre odbiorniki mogą obsługiwać 2, 3, 4 rzeczy jednocześnie, na przykład uruchomić system kina domowego surround w jednym pomieszczeniu, podczas gdy w innym (lub kilku innych pomieszczeniach) można przesyłać strumieniowo muzykę. Wielopokojowe amplitunery AV mogą nawet odtwarzać dwa różne programy w dwóch różnych pomieszczeniach na dwóch różnych telewizorach.
Albo po prostu pominąć resztę i kupić jeden z wymienionych tutaj: Najlepsze odbiorniki kina domowego 2020. Następnie podaruj sobie standing-O. Masz teraz to, co nasi eksperci nazywają jednym z najlepszych odbiorników AV w dowolnym miejscu i za dowolną cenę.
Odbiornik AV vs. Odbiornik Stereo 
Mogą wyglądać podobnie, ale to dwa bardzo różne zwierzęta.

Co to jest amplituner AV?

Amplituner AV (Audio/Video lub kino domowe) nie tylko zasila cały system kina domowego, ale jest mózgiem całego systemu. Zadaniem amplitunera AV jest odbieranie, interpretowanie, a następnie przetwarzanie sygnału audio z telewizora (na przykład przez kabel lub antenę) przychodzącego do domu, przed wysłaniem go do ostatecznego miejsca przeznaczenia: telewizora i głośników.

Odbiornik AV zawiera pięć lub więcej wzmacniaczy (co najmniej) do zasilania pięciu lub więcej głośników. Dlaczego tak wiele? Typowy system kina domowego ma 5 głośników, które razem tworzą dźwięk przestrzenny... a każdy z nich wymaga oddzielnego sygnału audio z amplitunera AV. W dzisiejszych czasach wiele kina domowego ma więcej niż 5 głośników, w tym głośniki z funkcją Dolby Atmos. W rzeczywistości, dla uzyskania najlepszego możliwego efektu, wiele systemów kina domowego zawiera obecnie kilkanaście lub więcej głośników, z których wiele jest ukrytych i/lub wbudowanych w ściany i sufity.

Więc, co to jest odbiornik stereo?

Odbiornik stereofoniczny zawiera 2 wzmacniacze (po jednym na każdy kanał) i służy głównie do odsłuchu dźwięku. (Należy myśleć o kanałach jak o głośnikach. Kanał jest dedykowanym układem dla jednego źródła dźwięku, a jeśli mówimy o dźwięku stereo, to są dwa). Dwa wzmacniacze w odbiorniku stereofonicznym zasilą dwa głośniki stereofoniczne, i chociaż można podłączyć odbiornik stereofoniczny do telewizora, nie uzyskamy w ten sposób dźwięku przestrzennego. 

(Podczas zakupów można również uruchomić zintegrowane wzmacniacze, co jest naprawdę takie same jak odbiornik stereo, minus tuner AM/FM).

Kiedy należy używać amplitunera AV?

Ostatecznie, sprowadza się to do ceny i priorytetów. 800 dolarów kupi cholernie dobry amplituner AV z przełączaniem wideo 4K i Dolby Atmos. Z drugiej strony, jeśli muzyka ma dla Ciebie wyższy priorytet niż filmy z dźwiękiem przestrzennym, ten sam 800 dolarów kupi Ci super doskonały (lepszy niż cholernie dobry) 2-kanałowy amplituner stereo (ale bez dźwięku przestrzennego).


Na dole: Amplitunery AV zostały zaprojektowane i zbudowane przede wszystkim dla telewizorów, jako sposób na dostarczenie do domu autentycznych, kinowych wrażeń. A ponieważ amplitunery AV to coś więcej niż tylko odbiorniki stereo, zawsze możesz używać amplitunera AV do oglądania telewizji i muzyki. Po stronie klapki, jak powiedzieliśmy powyżej, połączenie amplitunera stereo i telewizora nie zapewnia dźwięku przestrzennego we własnym zakresie.

Jak wybrać najlepszy odbiornik AV.
Amplitunery AV istnieją przede wszystkim po to, aby umożliwić uzyskanie niesamowitego dźwięku przestrzennego w systemie kina domowego. Tak, amplitunery AV robią teraz wiele różnych rzeczy, a my zajmiemy się nimi, ale ogólnie rzecz biorąc: jeśli oglądasz playoffy i chcesz poczuć się jak na stadionie, lub oglądasz tańczące Emma Stone i Ryan Gosling i chcesz poczuć, że jesteś właśnie tam, w tej chwili potrzebny będzie amplituner AV podłączony do telewizora.


Co dalej: Wszystko, co musisz wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego odbiornika dla Ciebie, Twojego pokoju, Twoich gustów i Twojego budżetu.

1. Zwróć uwagę na swoje połączenia.

Nie ma czegoś takiego jak zbyt wiele wejść lub wyjść. Ważny powód: wszystkie rzeczy, które nadchodzą... nowe urządzenia, nowe gadżety, nowe sposoby robienia rzeczy... to przyszłość i będziesz chciał być jej częścią. Dodatkowo, chcesz mieć pewność, że możesz połączyć się ze wszystkim, co masz teraz. Szukaj co najmniej 4 wejść HDMI, aby móc podłączyć puszkę kablową, odtwarzacz Blu-ray, PlayStation i co najmniej jeszcze jedno wejście do przyszłej rozbudowy. (Dodaj Apple TV lub Roku do tego ostatniego miksa i bumu, używasz już wszystkich czterech). Planujesz podłączyć się do gramofonu? Upewnij się, że szukasz wejścia gramofonowego.

W lokalnej dzielnicy PA?

Jeśli przychodzisz do jednego z naszych sklepów po odbiornik AV (lub po cokolwiek innego), zawsze przynosisz ze sobą listę swoich istniejących komponentów. Jeśli robisz u nas zakupy online, upewnij się, że nowe produkty, które kupujesz, są kompatybilne z tymi, które masz już w domu. A jeśli nie jesteś pewien, zadzwoń do nas! Nasi eksperci uwielbiają rozmawiać o tym i dowiadywać się o tym.
2. Upewnij się, że Twój amplituner AV jest gotowy na Twój telewizor.
W nowym amplitunerze AV znajdziesz kilka bardzo ważnych funkcji, dzięki którym będzie on współpracował z telewizorami wyprodukowanymi w ostatnich latach, a wkrótce także ze wszystkimi Twoimi urządzeniami wideo (Apple TV, Roku, X-BOX itp.).

Przełączanie 4K i 4K. 

4K to obecnie najlepszy z możliwych formatów wideo o najwyższej rozdzielczości dla domowych filmów konsumenckich. Dzięki 4K obraz jest tak szczegółowy, że możesz usiąść przed telewizorem, niemalże dotykając ekranu nosem, a obraz nadal wygląda świetnie. (Żadnych "kropek i / lub linii", jak kiedyś wszyscy widzieliśmy na starszych zestawach. Nawet na największych telewizorach 4K).

Biorąc pod uwagę, że koszt większych ekranów spada, a my mamy na myśli DROGA w dół, to jest naprawdę ważne. Jednakże, aby to wszystko się stało, Twój amplituner AV musi być w stanie przełączać sygnały 4K. Jeśli tak jest, można przesyłać zarówno dźwięk, jak i obraz ze wszystkich źródeł wideo przez system dźwiękowy i cieszyć się dźwiękiem na żywo bez utraty jakichkolwiek szczegółów w obrazie. 

Kolejna cecha, na którą należy zwracać uwagę: Obsługa HDCP 2.2. HDCP 2.2 to najnowsza i najświeższa technologia ochrony przed kopiowaniem, mająca na celu powstrzymanie ludzi przed nielegalnym kopiowaniem treści wideo, w szczególności treści 4K. Oto dlaczego jest to ważne: Jeśli spróbujesz obejrzeć film zabezpieczony przed kopiowaniem HDCP 2.2, a Twój odtwarzacz Blu-ray 4K i/lub odbiornik AV nie jest upoważniony do obsługi zawartości HDCP 2.2, Twój ekran będzie czarny. Na szczęście, wszystkie telewizory i odbiorniki 4K mają co najmniej jedno wejście HDCP 2.2.

Wbudowany moduł Wi-Fi.

Idealnie byłoby, gdyby każdy podłączył (fizycznie) swój telewizor do sieci domowej, ale nie zawsze jest to możliwe - zwłaszcza jeśli mieszkasz w mieszkaniu i nie możesz prowadzić przewodów przez ściany. To właśnie w tym miejscu sieć Wi-Fi pozwala zaoszczędzić dzień, pozwalając nowym telewizorom na bezprzewodową transmisję strumieniową filmów, oglądanie filmów w serwisie YouTube itp. przez Twoją sieć. Z tego samego powodu zaczynamy dostrzegać Wi-Fi wbudowany w systemy audio, więc możesz na przykład przesyłać strumieniowo muzykę bez konieczności fizycznego podłączania systemu audio do routera.

Formaty DTS:X i HDR.


DTS:X to nowy format dźwięku przestrzennego zaprojektowany tak, aby dźwięk kina domowego był bardziej wciągający, nie inaczej niż w przypadku Dolby Atmos. (Pamiętasz starą wojnę Mac vs. PC? To samo. DTS:X i Dolby Atmos walczą o dominację na rynku, ale Dolby Atmos pozostaje dzisiaj preferowanym wyborem). Dobra wiadomość: większość nowych odbiorników AV może odtwarzać oba formaty.


HDR to skrót od "High Dynamic Range". To jak i dlaczego dzisiejsze najnowsze telewizory są tak spektakularne, jeśli chodzi o technologię obrazu. HDR w telewizorze generuje wyższy kontrast w obrębie istniejących pikseli, rozszerzając kontrast i kolor, dzięki czemu końcowy rezultat jest bardziej precyzyjny i ma większą głębię. Istnieją trzy wersje HDR, z czego dwie są już dostępne: HDR10 i DV (Dolby Vision), a jedna wkrótce będzie dostępna: HLG. Chociaż HDR10 jest obecnie najczęściej stosowanym formatem (m.in. iTunes, Netflix i VUDU), wielu uważa Dolby Vision za lepszy format dla jakości obrazu. Jednak przy tak wielu innych czynnikach (co to jest telewizja, jak treść została opanowana w postprodukcji, itp.), trudno powiedzieć, który z formatów HDR jest naprawdę najlepszy.


Jaki wpływ ma HDR na odbiorniki? Upewnij się, że wybrany przez Ciebie odbiornik jest przystosowany do obsługi wszystkich trzech formatów (HDR10, DV i HLG), możesz pomóc zabezpieczyć swój system na przyszłość.

3. Wybierz swoją liczbę kanałów.
Jak powiedzieliśmy powyżej: myślcie o kanałach jako o głośnikach. I choć większość formatów muzycznych wymaga tylko 2 kanałów (lewego i prawego), to niebo stanowi granicę dla prawdziwego dźwięku przestrzennego kina domowego. W skrócie: Im więcej kanałów masz, tym więcej głośników możesz dodać - i im więcej głośników dodasz, tym lepszy i bardziej wciągający dźwięk.

W minimalnym zakresie, będziesz chciał 5 kanałów, aby uzyskać dźwięk przestrzenny... ale my wysoko, wysoko (to dwa wysoko) zalecamy uzyskanie co najmniej 7. Z 7, doświadczysz - w domu - tego samego, co w dzisiejszych nowoczesnych cyfrowych kinach: dużego, porywającego, wiszącego na ścianie, kinowego dźwięku.

Podzielmy korzyści według kanałów:

  • 2-kanałowe: Dwa głośniki. (Stary dobry system stereo jest teraz określany jako 2.0).
  • 2.1-kanały: Dodaj subwoofer dla uderzającego basu, a teraz masz 2.1. 2" odnosi się do dwóch głośników przednich, a subwoofer to ".1".
  • 3.1-kanały: Dodaj środkowy głośnik kanału, tak aby okno dialogowe zawsze pochodziło ze środka ekranu (szczególnie ważne, jeśli usiądziesz trochę na boku) i mamy 3.1, jak większość pasków dźwięku, które dadzą ci większość.
  • 5.1 kanały: To tutaj wchodzimy w dźwięk kina domowego. Dodaj jeszcze dwa głośniki z tyłu pomieszczenia, aby uzyskać przestrzenny dźwięk owijany w bawełnę, a osiągniemy poziom 5.1. Dodaj jeszcze jeden subwoofer do konfiguracji i masz system "5.2".
  • 7.1-kanały: Większe pomieszczenia, zwłaszcza te, w których sofa jest oddalona od tylnej ściany, mogą wymagać zastosowania tylnych głośników surround, co prowadzi nas do 7.1.
  • 9.1-kanały i wyższe: Coup de grâce, i najnowsza rzecz, gdzie umieściliśmy 2 lub więcej głośników w suficie dla najnowocześniejszych dźwięków przestrzennych, Dolby Atmos. Teraz mówimy o rzeczywistym dźwięku 3D, gdzie każdy dźwięk może zawisnąć w dowolnym miejscu w przestrzeni. Reasumując: system 9.2.1 ma trzy głośniki z przodu, dwa po bokach, dwa z tyłu pomieszczenia i parę w suficie. Dodatkowo dwa subwoofery, które zazwyczaj znajdują się z tyłu, ale mogą pracować w dowolnym miejscu. (Do zasilania takiego systemu potrzebny jest odbiornik z 9 lub więcej kanałami).

Ponownie, niebo jest limitem, ale jeśli planujesz zatrzymać swój system audio na jakiś czas, lepiej upewnij się, że może on obsługiwać co najmniej 7 kanałów, abyś mógł doświadczyć w domu dźwięku przypominającego teatr.
4. Znajdź odpowiednią ilość mocy dla swojej przestrzeni.
Oto nasza propozycja, jeśli chodzi o moc: Nie przejmuj się tym. Oto dlaczego: Powiedzmy, że odbiornik "A" ma 70 watów mocy na kanał, a odbiornik "B" ma 100 watów mocy na kanał. Jaka jest różnica słyszalna między nimi? Żadna. Zero. Ucho ludzkie może wykryć tylko różnicę mocy 2:1, co oznacza, że trzeba by było podwoić moc, zanim ucho ludzkie wykryje różnicę. Ale... to nie znaczy, że mocniejszy odbiornik nie ma innych zalet, co często ma - ale różnica mocy jest nieistotna i najbardziej przeceniana specyfikacja w świecie audio.


Jeszcze, że powiedział, kilka słów o władzy z jednego z naszych własnych, World Wide Stereo eksperta przemysłu, Bob Cole:

"Filmy mają o wiele bardziej dynamiczny zakres niż większość muzyki. To znaczy, że głośne części mogą być dużo głośniejsze! Ważne jest, aby mieć odbiornik z rezerwą mocy, w przeciwnym razie głośne części będą zniekształcone. To nie tylko źle brzmi, ale może też zaszkodzić głośnikom. Lubię widzieć około 100 Watt na kanał lub więcej dla większości pomieszczeń i głośników. Jeszcze lepiej, niektóre odbiorniki mają z tyłu gniazda wyjściowe przedwzmacniacza, więc można później dodać wzmacniacz mocy, aby zwiększyć moc. To zabezpiecza twoją moc na przyszłość."

5. Jeśli chcesz dodać muzykę do innych pomieszczeń: Idź bezprzewodowo.
Czego należy szukać, jeśli chcesz bezprzewodowego dźwięku z wielu pomieszczeń.

W dawnych czasach, podobnie jak w roku 2015, jeśli chciałeś słuchać muzyki w innym pokoju, wywierciłeś wiele otworów w ścianach i podłogach, aby móc poprowadzić przewody do głośników. A jeśli miałeś ochotę, prowadziłeś też przewody do klawiatury na ścianie, aby móc kontrolować wszystko. To już historia.

Dzisiaj możesz zrobić to samo, minus wiercenie i przewody, przechodząc bezprzewodowo. (Pewnie słyszeliście o Sonosie, ludziach, którzy opanowali bezprzewodową muzykę wielopokojową). I są dwa sposoby, aby to zrobić. 

Wiele z dzisiejszych najnowszych amplitunerów AV ma wbudowane własne możliwości bezprzewodowe (np. HEOS by Denon, MusicCast by Yamaha, itp.) i można je kontrolować za pomocą łatwej w obsłudze aplikacji w telefonie, tablecie lub komputerze. Miej oko na te połączenia podczas zakupów. W zasadzie możesz mieć 7-pokojowy dom, w którym w każdym pokoju gra się inny utwór w tym samym czasie, bez żadnych przewodów. (Należy zauważyć, że na zewnątrz są jeszcze klawiatury ścienne, ale wiele z nich jest teraz także bezprzewodowych).

Chociaż niektóre odbiorniki mają już wbudowany system bezprzewodowy, można go dodać do niemal każdego systemu dźwiękowego. Yamaha, Bose i Sonos tworzą malutkie pudełka, które łączą się z odbiornikiem podobnie jak odtwarzacz CD i pozwalają na bezprzewodowe przesyłanie prawie każdej muzyki przez system audio. Jako bonus, większość z nich pozwala na przesyłanie strumieniowe stacji radiowych FM z całego kraju (czasami z całego świata) bez obawy o odbiór radiowy, ponieważ jest on "przez Internet", a nie "na antenie".

Jest na to aplikacja.
Wiele z najnowszych odbiorników kina domowego można łatwo obsługiwać za pomocą aplikacji na iPhone'ie, tablecie lub komputerze. Na wyciągnięcie ręki: pełna kontrola operacyjna z dowolnego pomieszczenia w domu. Często aplikacje te można dostosować do własnych potrzeb - można je dostosować tak, aby "działały" w danym domu. Weźmy na przykład aplikację HEOS by Denon. Zamiast przycisków, możesz mieć zdjęcia swoich własnych pokoi, więc kiedy jest 21:00 i impreza naprawdę się zaczyna, nie musisz nawet myśleć. To tylko "otwórz aplikację, zobacz pokój, stuknij pokój, odtwórz muzykę". A ponieważ robisz to wszystko za pośrednictwem sieci domowej, nie ma znaczenia, gdzie znajduje się Twój amplituner AV. (Znaczy się: Nie musisz wskazywać na nic, co robisz z pilotem). Babcia mogłaby przejąć kontrolę, nie ma problemu.

6. Upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca.

Odbiorniki są często większe, niż ci się wydaje.

Amplituner AV z 5-11 amperami w środku musi odprowadzać ciepło, dlatego zalecam pozostawienie 6 cali nad nim w celu wentylacji. Im chłodniejszy kawałek elektroniki pozostaje, tym dłużej trwa. Odbiorniki AV są zazwyczaj głębsze niż odbiorniki stereo, więc zwykle zalecam pozostawienie 20 cali na głębokość. Jeśli miejsce jest ciasne, dostępne są zestawy wentylatorów, które mogą utrzymać cyrkulację powietrza, aby zapobiec przegrzaniu się odbiornika.

Jedno jest pewne: dzisiejsze nowe odbiorniki AV są znacznie większe i cięższe od swoich przodków. Umieszczenie go na delikatnym szklanym etagere lub plastikowej półce nie wystarczy - będziesz chciał czegoś solidnego. (Albo chaos i zniszczenie w typowym filmie o potworach może rozlać się w domu).