loader
Kino domowe

Jak przygotować mieszkanie do zimy?

Miesiące zimowe mogą być trudne w mieszkaniu ze względu na zimno, szczególnie jeśli okna i izolacja są nieszczelne. Izolacja jest ważna dla ogrzewania mieszkania, ale nie zawsze tak jest. Starsze domy i mieszkania często mają problemy z izolacją, które są trudne do naprawienia. Istnieją jednak inne sposoby na przygotowanie mieszkania do zimy.

Ulepszona izolacja nie zawsze jest opłacalną opcją

Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana starych drzwi i okien na nowsze. Budynek można również odpowiednio zaizolować. Niestety, ta opcja nie zawsze jest dostępna. Ostatnie wzrosty cen materiałów budowlanych i wynagrodzeń sprawiły, że wiele osób nie może sobie pozwolić na izolację termiczną.

Nie ma również możliwości wykonania ocieplenia ścian zewnętrznych w domach wielorodzinnych. Wynika to z faktu, że można to zrobić tylko w jednym domu. Warto zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami, które są dostępne dla każdego. Mogą one poprawić ciepło w domu i zmniejszyć koszty ogrzewania. Jednym z przykładów są kurtyny termoizolacyjne.

Wiele małych rozwiązań może być skutecznych

Brak izolacji termicznej może być problemem, ponieważ ciepło ucieka z mieszkania, a nasze otoczenie łatwiej się wychładza. Oznacza to, że musimy więcej ogrzewać mieszkanie, aby osiągnąć ten sam efekt, co prowadzi do wyższych rachunków za ogrzewanie. Nie wspominając już o tym, że nie będziemy czuć się komfortowo w wilgotnym, chłodnym mieszkaniu.

Możemy zmniejszyć nasze koszty ogrzewania o zauważalną kwotę, jeśli zainwestujemy trochę więcej w izolację. Nasze mieszkanie będzie również cieplejszym i przytulniejszym miejscem do spędzania zimy. Nigdy nie pomyślelibyśmy o czynnikach, które mają na to wpływ!

Czy zasłona przed oknem działa jak izolator?

Zasłony są powszechnym elementem w mieszkaniach, ale mają wiele praktycznych zalet. Zasłony mogą ograniczać widoczność z zewnątrz (co jest ważne, na przykład, jeśli okna wychodzą na ulicę), ale mogą również zatrzymywać ciepło i pomagać w wychwytywaniu zimnego powietrza, na przykład, jeśli okna nie są zbyt nowoczesne.

Ważne jest, aby wybrać zasłonę okienną, która jest specjalnie izolowana. Są one wykonane z grubych, gęsto tkanych materiałów, które nie pozwalają na łatwy przepływ powietrza. Warto wymienić zasłony zaciemniające na zasłony termiczne, jeśli męczą nas przeciągi przy oknie. Zasłona umieszczona przed starszymi, słabo izolowanymi drzwiami może służyć jako zasłona drzwiowa.

Draft Catcher między oknami i drzwiami

Okna dwuskrzydłowe były starym rozwiązaniem zapewniającym lepszą izolację termiczną. Wyobraź sobie, że dwa okna są umieszczone w ramie z niewielką szczeliną między nimi. W tej przestrzeni można umieścić specjalne łapacze, które wyłapią zimne powietrze wpadające do środka. Dzięki temu w mieszkaniu będzie znacznie cieplej.

Można również umieścić łapacze pod drzwiami, jeśli w dolnej części drzwi znajduje się niewielka szczelina, przez którą dostaje się zimne powietrze. Pozwoli to na bezproblemowe otwieranie drzwi, przy jednoczesnym utrzymaniu ciepła w mieszkaniu.

Dywany akustyczne na podłogę

Czy zimno pochodzi z dołu? Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jak najgrubszego dywanu na podłodze. Może nie jest to oczywiste, ale może to zrobić ogromną różnicę. Nie tylko wygodniej jest chodzić po dywanie niż po zimnej powierzchni, ale może on również wychwytywać część zimna. Im grubszy i bardziej termoizolacyjny jest dywan, tym lepiej sprawdzi się w tym celu. Przy okazji można upiększyć swoje mieszkanie, łącząc jego kolor z innymi tekstyliami domowymi.

Design i funkcjonalność w jednym pakiecie

Kurtyny termiczne i wykładziny akustyczne są dostępne w wielu kolorach i wzorach. Nie ma potrzeby kompromisów: nasze izolowane mieszkania mogą być również piękne! Ważna jest harmonia kolorów. Świetnym rozwiązaniem jest dopasowanie zasłon i dywanu. Efekt ten można wzmocnić dekoracyjnymi poduszkami w podobnych kolorach, aby stworzyć harmonijny ogólny wygląd.

Nawet jeśli całkowita modernizacja energetyczna nie wydaje się wykonalna, nadal można zrobić wiele za pomocą tych prostych sztuczek, aby poprawić izolację domu podczas mroźnej zimy. Będzie to również odczuwalne w rachunkach za ogrzewanie, a także w komforcie domu.

IA