loader
Technologie

Jak zorganizować transmisję na żywo?

  1. Wstęp

  2. Krótki przegląd platform streamingowych

  3. Wybór oprogramowania do transmisji strumieniowej

  4. Przegląd wymaganych elementów technicznych

  5. Zdjęcie

  6. Dźwięk

  7. Zaproszenie gościa do audycji

  8. Finale

Alexey Beliy, inżynier dźwięku monitorowego, rezydent Dr.Head i gospodarz naszego kanału PRO Audio Dr.Head:

Wstęp

Wydarzenia roku 2020 dyktują nowe warunki i zasady, a wielu z nas przeniosło swoją działalność do Internetu. Zwielokrotniła się liczba transmisji na żywo, rozmów czy szkoleń z wykorzystaniem Zoom, Skype i innych podobnych platform. Nie jestem wyjątkiem i poświęciłem swój wolny czas na rozwój mojego kanału Monitor World na Youtube. W tym czasie nauczyłem się metodą prób i błędów wielu nowych i przydatnych rzeczy na temat pracy z transmisjami i prezentacjami na żywo. Wszystko co Wam powiem przyda się nie tylko przy transmisjach na żywo, ale również przy video-spotkaniach i konferencjach online, a jak to mówią mężczyznę należy witać po ubraniu.

Od czego zacząć i gdzie oglądać?

Istnieje wiele platform, na których można przejść na żywo, lub po prostu powiedzieć coś przydatnego dla swoich odbiorców, lub zrobić zamkniętą prezentację dla potencjalnych klientów Twojej firmy. Najbardziej znane i popularne platformy streamingowe to Instagram, Facebook, VK i YouTube, gracze najchętniej korzystają z Twitcha. To, gdzie zdecydujesz się transmitować, zależy od tego, gdzie znajduje się większość Twoich odbiorców i od Twoich osobistych preferencji. W moim przypadku zacząłem streamować na Instagramie, a po licznych prośbach od moich widzów przeniosłem się na YouTube. Jeśli chcesz przesyłać strumień do więcej niż jednej platformy w tym samym czasie, możesz użyć restream.io do przesyłania strumienia do różnych platform w tym samym czasie.

Od czasu do czasu korzystam z Instagrama i Facebooka, aby utrzymać swoją aktywność, ale staram się oddzielać te treści tak bardzo, jak to tylko możliwe.


Jak wybrać program, który ma trafić na antenę

To pytanie zadawane mi jest dość często. Istnieją dwa główne sposoby: pierwszy z nich odbywa się za pośrednictwem różnych platform internetowych, a drugi za pośrednictwem oprogramowania zainstalowanego na komputerze.

Co to jest platforma internetowa? Istnieje kilka usług, które zajmują się całą obróbką wideo, a wszystko, czego potrzebujesz, to komputer i przeglądarka internetowa. Wchodzisz na stronę, np. Streamyard (używam jej od dłuższego czasu). Główną zaletą jest to, że nie trzeba mieć potężny komputer do strumienia (przetwarzanie wideo zajmuje dużo zasobów), plus kilka plusików, które są włączone domyślnie, takich jak możliwość wyświetlania komentarzy na ekranie, zaproszenie do gościa na antenie, a także możliwość strumienia dla wielu platform jednocześnie bez korzystania z oddzielnych usług. Z minusów mogę wymienić ograniczone możliwości (choć wiele funkcji jest stopniowo dodawanych), np. nie wszystkie platformy internetowe obsługują nakładanie obrazów z przezroczystym tłem, nadawanie tytułów, pracę z wieloma kamerami itp.

Drugim sposobem jest użycie specjalnego oprogramowania, najbardziej znanym i rozpowszechnionym jest oczywiście OBS, jest całkowicie darmowy, może zrobić prawie wszystko, możesz znaleźć wiele zasobów i filmów w Internecie, ale aby go użyć, będziesz musiał grzebać w ustawieniach. Dla mnie wybrałem EcammLive, jest on dostępny tylko dla macOS i trzyma się ideologii tej platformy, wszystko jest bardzo proste i nieskomplikowane, interfejs nie jest przeładowany ustawieniami. Dla mnie głównym powodem jego użycia była obsługa aparatów Canon bez żadnych dodatkowych programów czy urządzeń, wystarczy jeden kabel USB i aparat jest gotowy do użycia. Przegląd wszystkich funkcji tego programu będzie wkrótce dostępny na moim kanale. Do korzystania z tych programów potrzebny jest dość mocny komputer, ponieważ cała obróbka wideo odbywa się bezpośrednio na urządzeniu.


Wymagane elementy techniczne

Ogólny przegląd wymaganych elementów technicznych, wybór miejsca, stoiska i inne.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą do streamingu jest dobrej jakości internet, jeśli masz zamiar streamować online upewnij się, że masz odpowiednią prędkość dla niego, jeśli używasz komputera sugeruję uruchomić kabel nad nim, to sprawia, że połączenie jest bardziej stabilne. Jeśli używasz wifi, sprawdź, czy sygnał jest stabilny w miejscu, w którym będziesz się znajdować. Jeśli jesteś w nowej lokalizacji, zrób strumień testowy, niekoniecznie publiczny, ale prywatny i upewnij się, że masz odpowiedni poziom dźwięku i obrazu. Jeśli używasz telefonu do streamingu, polecam zaopatrzyć się w podstawkę, nie zawsze wygodnie jest trzymać telefon w dłoni, zwłaszcza jeśli zamierzasz trzymać go dość długo, a obraz nie będzie się odbijał.


Zdjęcie, wybór aparatu fotograficznego i związanego z nim sprzętu, praca ze światłem

Ważnym elementem jest zdjęcie. Najważniejszą rzeczą dla zdjęcia jest światło i niezależnie od tego, czy używasz aparatu wbudowanego w komputer, czy zewnętrznego profesjonalnego z drogim układem optycznym, kluczem do dobrego zdjęcia jest światło. Gorąco polecam sprawdzić ten kanał. Khokhlov Sabatovsky, to od nich nauczyłem się jak prawidłowo ustawiać światło. Kamerzyści uczą się tego całe życie, a temat light placement jest bardzo głęboki, bym mógł go poruszyć w tym artykule. Dobrym minimum jest dobrej jakości źródło światła (np. okrągła lampa) o odpowiedniej mocy, ale dla uzyskania trójwymiarowego obrazu wskazane jest posiadanie trzech źródeł światła: przedniego, górnego i tylnego.

Kamera. Od prostego do złożonego. Najprostszym rozwiązaniem jest kamera internetowa na laptopie lub urządzeniu mobilnym, jakość zależy oczywiście od marki i wieku urządzenia, dla poziomu podstawowego można zrobić całkiem dobrze. Następnym krokiem jest użycie głównego aparatu telefonu, z roku na rok stają się one coraz lepsze i często obraz będzie lepszy niż z wbudowanej kamery internetowej. Będziesz potrzebował specjalnego oprogramowania do tego, jak DroidCam, iP Webcam, iVCam. Sukces zależy w dużej mierze od tego, jaki rodzaj telefonu i komputera masz, będę szczery - nie udało mi się użyć mojego androida w połączeniu z Apple jako aparat, ja naprawdę nie spojrzał ciężko, ponieważ mam aparat cyfrowy i byłem naturalnie szuka sposobów, aby użyć go jako mojego podstawowego urządzenia, ale może masz więcej szczęścia niż ja.

Kamera jako kamera internetowa. Jeśli masz lustrzankę lub aparat bezlusterkowy - warto spróbować go użyć, to da Ci dobry obraz. Niektórzy producenci sprzętu foto i video (Canon, Sony, Lumix) wydali oprogramowanie do swoich urządzeń, które pozwala na podłączenie aparatu do komputera i używanie go jako kamery internetowej bez żadnych dodatkowych urządzeń, za pomocą jednego przewodu USB. Do moich streamów używam pakietu Canon EOS 6D plus program EcammLive, ponieważ ten program może pracować z kamerami Canon przez kabel USB bez żadnych dodatkowych programów i urządzeń. Najlepszym sposobem jest użycie karty przechwytującej wideo (od prostych nonime z aliexpress do profesjonalnych rozwiązań od Elgato) i kamery. Wiele nowoczesnych aparatów to potrafi, ale warto wcześniej poznać szczegóły dotyczące posiadanego aparatu.


Dźwięk: najważniejsza rzecz, ponieważ większość streamingu jest słuchana, a nie oglądana. Pierwszym z nich jest konieczność obróbki akustycznej pomieszczenia, drugim - dobór mikrofonu (armatni, kardioidalny, pętlowy), jego umiejscowienie, karty dźwiękowe, statywy

W niektórych przypadkach dźwięk będzie ważniejszy niż obraz, wielu widzów oglądać tylko sam początek strumienia, a następnie słuchać i iść o ich działalności.

Jakość dźwięku jest bardziej zależna od tego, jak brzmi pomieszczenie, niż od wyboru mikrofonu. Zdecydowanie odradzam używanie wbudowanych mikrofonów w laptopie: po pierwsze, nie zawsze są one wysokiej jakości, a po drugie, gdy laptop się nagrzeje, wentylatory zaczną pracować, a ten hałas będzie dość głośny nad Twoim głosem.

Najprostszym rozwiązaniem jest przewodowy zestaw słuchawkowy z telefonu, mikrofon jest bliżej źródła dźwięku, a jakość jest znacznie lepsza niż mikrofon w laptopie. Można, ale nie polecam używania słuchawek bezprzewodowych z wbudowanym mikrofonem, to zawsze loteria, czasem mogą działać dobrze, ale z mojego doświadczenia wynika, że zdarzały się przypadki utraty dźwięku.

Kolejnym krokiem jakościowym jest użycie mikrofonu zewnętrznego, jednym z jego głównych parametrów będzie dla nas kierunkowość, interesuje nas kardioida lub superkardioida, mikrofon dookólny będzie "słyszał" całe pomieszczenie, natomiast mikrofon kierunkowy potrafi oddzielić źródło od hałasu zewnętrznego. Wybór mikrofonu zależy od scenariusza streamingu - co innego, gdy siedzisz przy stole, a co innego, gdy np. dużo się przemieszczasz w kadrze - to determinuje wybór mikrofonu. Zdecydowanie polecam kontakt z naszym sklepem, gdzie nasi konsultanci pomogą Ci dobrać mikrofon do Twoich potrzeb.

Jeśli streamujesz na żywo przy biurku i nie przeszkadza Ci mikrofon w ramce, możesz kupić mikrofon z wbudowanym interfejsem USB, np. AT2020 USB+. Wskazane jest, aby mikrofon znajdował się jak najbliżej źródła dźwięku, maksymalnie 5-10 cm. Jeśli mówisz zbyt blisko mikrofonu, wtedy wybuchowe dźwięki B-P zostaną wystrzelone, itp.

Jeśli nie czujesz się komfortowo z mikrofonem w ramce, możesz rozważyć mikrofon Boye lavaliere lub mikrofon armatni tego samego producenta.

Jeśli potrzebujesz więcej niż jednego mikrofonu do przesyłania strumieniowego, będziesz potrzebował karty dźwiękowej, takiej jak Focusrite Scarlett 2i2 3rd Gen, lub dedykowanego rozwiązania do przesyłania strumieniowego, takiego jak Rode RodeCaster Pro, do którego możesz podłączyć oba mikrofony i dźwięk z telefonu.

Wybór należy do Ciebie, a jeśli utkniesz, zawsze możesz poprosić nas o radę na naszym kanale Telegram. ProAudio Dr.Head lub konsultanci w sklepie.


Zaproszenie gościa na antenę

Moje streamingi są zbudowane wokół dialogu z gościem. Używam do tego celu Skype'a i jest on obsługiwany przez EcammLive, którego używam do nadawania na żywo. Platformy online, o których wspomniałem wcześniej, pozwalają na dodawanie gości poprzez proste wysłanie im linku gościnnego. Powiedz gościowi wcześniej to, o czym pisałem wyżej, położenie kamery, dźwięk itp.

Na zakończenie, słowo rady

Na koniec chciałbym przypomnieć, że treść Twojego strumienia jest ważniejsza od jego strony technicznej - treść jest czasem ważniejsza od obrazu. W sieci jest wiele świetnych filmów, które mogą Ci pomóc.