loader
Technologie

Rejestrator Olympus LS-14

Olympus LS-14 jest dyktafonem wybieranym przez tych, którzy chcą nagrywać w prosty sposób i z zachowaniem wysokiej jakości. W przeciwieństwie do LS-100, który obsługuje nagrywanie wielościeżkowe i gniazda combo XLR, LS-14 jest znacznie prostszy i bardziej kompaktowy, ale jego jakość nagrań jest porównywalna.

LS-14 posiada dwa kierunkowe mikrofony stereo, umieszczone w odległości 90 stopni od siebie, jak również opcjonalny mikrofon dookólny do nagrywania częstotliwości basowych. Tak więc, całkowita czułość matrycy mikrofonowej, nazwanej przez producenta Tresmic, odpowiada zakresowi 20 - 20000 Hz. Nawiasem mówiąc, młodszy model, LS-12, nie ma dodatkowego mikrofonu i tam czułość na niskie częstotliwości jest mniejsza.

Ponadto na obudowie LS-14 znajdują się dwa wejścia mini-jack 3,5 mm: wejście liniowe (impedancja 10 kOhm) oraz gniazdo dla dodatkowego mikrofonu (impedancja 2 kOhm). Trzecie gniazdo 3,5 mm to wyjście słuchawkowe (8 ohm).

Główną cechą aparatu Olympus LS-14 jest profesjonalna jakość nagrywania bez żadnych kłopotów. Pokrętło umieszczone z prawej strony obudowy pozwala na wybór trybów pracy rejestratora. Ma do wyboru cztery różne tryby: szybki, ręczny, inteligentny oraz tryb tunera z ikoną kamery. Przy okazji, zamiast nagrywania wielościeżkowego jak w LS-100, LS-14 posiada funkcję nakładania nowego nagrania na stare.

Tryb szybki pozwala na rozpoczęcie nagrywania natychmiast po naciśnięciu przycisku Rec. Dobre w sytuacji, gdy nie ma czasu na regulację czegokolwiek, ale i sama jakość dźwięku (w szczególności zniekształcenia spowodowane przekroczeniem amplitudy zakresu czułości audio) nie jest szczególnie niepokojąca.

W sytuacjach, gdy w tle jest stały hałas, lepiej skorzystać z trybu Smart - rejestrator sam dostosowuje czułość do dźwięków otoczenia. Nawet jeśli stoisz z mikrofonem w hałaśliwym tłumie, LS-14 odbierze mowę od osoby oddalonej o kilka metrów, po prostu informując ją (w ustawieniach), czy jest to muzyka czy mowa.

Jeśli chcesz samodzielnie dostosować czułość (np. spodziewasz się głośnych dźwięków podczas nagrywania), możesz przełączyć się na tryb ręczny. W takim przypadku, po naciśnięciu przycisku Rec, rejestrator pozwoli na regulację czułości zgodnie z odczytami czujnika poziomu, a po ponownym naciśnięciu Rec rozpocznie się nagrywanie.

Ciekawą funkcją LS-14 jest "pre-recording". Reakcja człowieka jest daleka od doskonałości, a gdy np. jakiś celebryta nagle zaczyna mówić coś ciekawego - mało kto ma czas na natychmiastowe włączenie dyktafonu. Z LS-14 nie musisz się martwić - plik wynikowy nie tylko rejestruje wszystko, co słyszysz po naciśnięciu przycisku Rec, ale także kilka sekund przed tym momentem.

Inne funkcje LS-14, przydatne już muzykom, to metronom, tuner chromatyczny i overdubbing. Metronom nie tylko odlicza takty, ale również miga diodami nad ekranem, co jest szczególnie przydatne przy nagrywaniu z mikrofonami - dzięki temu dźwięk metronomu nie psuje nagrania.

LS-14 wykorzystuje dwie baterie AA, ale rejestrator może być również zasilany przez złącze mini-USB. W związku z tym, czas pracy na baterii zależy nie tylko od sposobu użytkowania rejestratora, ale także od samych baterii, dlatego trudno jest podać konkretne wartości.

Cena nagrywarki 15-16 tysięcy rubli może wydawać się wysoka, ale to normalne dla tej klasy urządzeń - nawet mniej funkcjonalni konkurenci (na przykład od Sony) kosztują mniej więcej tyle samo.