loader
Kino domowe

Żyjemy w hałaśliwym otoczeniu - izolacja akustyczna

 • Pułapka basowa (element narożny) 428 bez podatku
 • Panele ścienne 3D - Jeśli wygląd jest ważny 180 zł bez podatku. Podatek

Izolacja akustyczna i hałas:

Hałas to mieszanina dźwięków i wibracji o różnym natężeniu. Może powodować uszkodzenie układu nerwowego lub narządów słuchu ze względu na jego wpływ na organizm. Intensywność hałasu może również wpływać na stopień uszkodzenia słuchu. Utrata słuchu może być spowodowana innymi czynnikami:

 • Siła dźwięku
 • Wysokość dźwięku
 • Czas trwania
 • Rozkład dźwięku w czasie
 • Płeć i wiek osoby

NARAŻENIE NA HAŁAS: KONSEKWENCJE

Nawet jeśli hałas mieści się w dopuszczalnych granicach, może powodować poważne problemy. Nawet niewielkie dźwięki mogą być szkodliwe dla organizmu, w zależności od wieku, płci i stanu zdrowia. Dźwięki o niskiej częstotliwości, które są długotrwałe, mogą być bardzo szkodliwe. Ich negatywne skutki zwykle nie pojawiają się natychmiast, lecz stopniowo. Istnieje wiele czynników, które wpływają na sposób, w jaki hałas oddziałuje na ludzi.

Rodzaje dźwięków:

Dźwięki przenoszone przez powietrze: Dźwięki, które rozprzestrzeniają się w powietrzu i są powodowane przez ściany bez izolacji akustycznej.

Dźwięki kroków: Dźwięki przenoszone przez ściany

Dźwięki akustyczne: Odbijają się od ścian

Czy izolacja akustyczna (retrospektywnie) jest idealna?

Niestety, nie ma sposobu na osiągnięcie doskonałej izolacji akustycznej z mocą wsteczną. Nie jest możliwe osiągnięcie dźwiękoszczelności w budynkach mieszkalnych. Musimy zaakceptować fakt, że redukcja hałasu może stworzyć zdrowsze i przyjemniejsze środowisko, ale nigdy nie będzie idealna.

Jakie są problemy z domową izolacją akustyczną?

Nie zaszkodzi, jeśli masz podstawową wiedzę na temat akustyki i tego, jak analizować dźwięki. Dźwięk to energia, a wygłuszanie to proces pochłaniania energii dźwiękowej. Warto zająć się tą kwestią, zanim zmarnujemy pieniądze i nerwy na bezużyteczne produkty! Lepiej poszukać ekspertów w dziedzinie akustyki, niż przyjmować "mądre rady" z internetowych forów dyskusyjnych lub od osób, które nie są ekspertami w tej dziedzinie. Mogą oni zapewnić dokładne pomiary, przydatne porady i sugestie dotyczące nowo wybudowanej nieruchomości lub starszego lub używanego domu.

Izolacja akustyczna

Musimy być przygotowani na możliwość wystąpienia zaburzeń psychicznych i chorób w wyniku ciągłego narażenia na hałas. Dzieci i niemowlęta są bardziej wrażliwe na efekty dźwiękowe, które mogą być szkodliwe, więc w ich najlepszym interesie jest opracowanie izolacji akustycznej.

"Złe sąsiedztwo to Turecka klątwa"

Izolacja akustyczna

Jeśli nasi sąsiedzi urządzają imprezy do białego rana lub wracają późno z pracy, albo jeśli z ich mieszkania dobiegają głośne kłótnie, to nie pozostaje nam nic innego, jak się przeprowadzić... lub zastosować izolację akustyczną! Ważne jest, aby sprawdzić pochłanianie dźwięku przed zakupem nowo wybudowanego mieszkania lub domu. Wiele osób było rozczarowanych, gdy okazało się, że ich drogi i pięknie zaprojektowany dom stał się niezdatny do zamieszkania z powodu niewystarczającej absorpcji dźwięku. Materiały stosowane w starszych budynkach często pozwalają na lepsze pochłanianie dźwięku niż w nowoczesnych domach. Jednak przestarzałe drzwi i ramy okienne mogą powodować problemy z izolacją. Wymiana drzwi i okien może pomóc w absorpcji dźwięku. Idealne są wielowarstwowe materiały dźwiękochłonne. Ściany pokryte styropianem, regipsem czy styrodurem nie wytłumią żadnego dźwięku. Musimy również wziąć pod uwagę rodzaj surowców, z których wykonujemy ściany dźwiękochłonne. Sufity i ścianki działowe powinny być lekkie, ale nie mocno wygłuszone. Podczas projektowania tłumienia dźwięku ważne jest, aby upewnić się, że elementy dźwiękochłonne nie spowodują wypadku, jeśli zostaną przesunięte. Eksperci mogą pomóc nam znaleźć najlepsze rozwiązanie, jeśli w przyszłości będziemy musieli rozwiązać problem z tłumieniem dźwięku. Z perspektywy czasu izolacja akustyczna była znacznie trudniejsza.

Jakimi metodami możemy walczyć z takimi sytuacjami?

Nie wystarczy obłożyć ścian styropianem, pojemnikami na jajka, włóknistym materiałem izolacyjnym czy tapetą. Produkty te są bezwartościowe i często przynoszą odwrotny skutek. Izolacja akustyczna powinna również uwzględniać materiał i konstrukcję budynku. Po pierwsze, czy trzeba usuwać ściany? Cegły dźwiękochłonne mogą być najlepszym rozwiązaniem dla nowych ścian. Przy projektowaniu nowych ścian domu zaleca się stosowanie elementów ceramicznych lub wapienno-piaskowych. Producenci zawsze określą, który rodzaj muru może mieć efekt izolacyjny. Obliczenia są wymagane w celu określenia, czy nieruchomość może wytrzymać wielokrotne obciążenia, jeśli zastosowano cegły dźwiękoszczelne. Jeśli istniejące ściany lub drzwi nie są dobrze izolowane, sytuacja będzie inna.

Przeszkody

 • Giga panel membranowy bass panel PS349-PS472 (bez podatku) Rated 5.00 out 2 customer reviews
 • Absorber basowy z podwójną skórzaną membraną 313 (PLN) 658 (PLN) bez podatku

Izolacja akustycznaCegły dźwiękoszczelne nie są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy wygłuszyć istniejącą ścianę. Jakie inne metody możemy rozważyć? Najlepszą opcją są wielowarstwowe okładziny. Mają one strukturę składającą się z pustek powietrznych z materiałami dźwiękochłonnymi. Do separacji akustycznej należy użyć wełny mineralnej, materiałów akustycznych lub włóknistych. Unikaj stosowania styropianu i pianek! Warto skonsultować się z wyspecjalizowanymi producentami w celu określenia rodzaju izolacji, która powinna być zastosowana w szczelinach powietrznych. Izolacja o grubości 10 cm może mieć duże znaczenie.

"Na każdym kroku"

Pod wykładziną podłogową można umieścić materiał izolacyjny, aby stłumić hałasy dochodzące z sufitu. W tym przypadku oprócz materiałów akustycznych można zastosować styropian i pianki z tworzyw sztucznych. Lepiej nadają się one na dach. Przed zakupem jakichkolwiek materiałów dźwiękochłonnych należy skonsultować się z profesjonalistą.

Szczelina w pancerzu

Szczeliny między drzwiami a oknem powinny być uszczelnione, niezależnie od tego, czy drzwi są używane, czy nie. Progi są najważniejszym elementem izolacji. Do rozwiązania problemu izolacji akustycznej drzwi można użyć profili gumowych i pianek samoprzylepnych.

Izolacja akustyczna

Jaka jest nazwa kodowa konstrukcji dachu?

Najlepszą izolację akustyczną stropu można uzyskać w trakcie budowy. Jeśli taka możliwość pojawi się dopiero później, zaleca się zainstalowanie podwieszanej podłogi. Nie wyeliminuje to całego hałasu, ale go zredukuje.

Jakie są najczęstsze błędy?

Możemy popełnić wiele błędów, jeśli wykonujemy izolację samodzielnie. Jakość konstrukcji ściany może być zagrożona, jeśli użyjemy desek zamiast metalu. Nigdy nie należy iść na skróty, jeśli chodzi o materiały izolacyjne. Jeśli to zrobimy, materiał wypaczy się i zdeformuje podczas użytkowania, a tym samym nie spełni swojej zamierzonej funkcji. Wiele forów internetowych zaleca stosowanie pojemników na jajka jako izolacji akustycznej i pochłaniaczy dźwięku. Chcę podkreślić, że pojemniki na jajka nie mogą być używane do żadnych celów. Są łatwopalne i zbierają brud i kurz. Regipsy będą wzmacniać niepożądane dźwięki, jeśli nie użyjemy na nich materiału wygłuszającego.

Przyjrzyjmy się poziomowi głośności niektórych dźwięków.

Wentylator komputera, brzęczenie komarów, szelest liści: 10 dB

Grzechotka, tykanie zegara: 20 dB

Szept, oddychanie: 30 dB

Hałas z ulicy: dB 40

Cichy deszcz, lodówka w kuchni, radio: 50 dB

Rozmowy, śpiew ptaków: 60 dB

Pojazdy w ruchu: 70 dB

Głośna mowa: 70-85 dB

Motocykl: 80 dB

Krzyk: 80 do 100 dB

Fortepian: 60-95 dB

Kosiarka i burza z piorunami: 90 dB

Maszyna do pisania: 95 dB

Młot pneumatyczny: 100 decybeli

Hale widowiskowe, piła tarczowa: 110 dB

Wodospad: 120 dB

Silnik odrzutowy: 130 dB

Otwarcie poduszki powietrznej: 160 dB

Fajerwerki: 170 dB

Wystrzał z pistoletu: 180dB

Poziom hałasu i szkodliwe skutki:

Powyżej 40 dB jest szkodliwy dla uczenia się i koncentracji

Uszkodzenie słuchu może być spowodowane stałym poziomem hałasu powyżej 60 dB.

Stały hałas powyżej 65 dB zwiększa ryzyko chorób serca nawet o 20%.

Hałas powyżej 85 dB może powodować poważniejsze uszkodzenia.

Uszkodzenie słuchu może wystąpić nawet po krótkim czasie, jeśli poziom hałasu przekracza 120 dB.

Jakie mogą być objawy zanieczyszczenia hałasem?Hałas w uchu, dzwonienie w uszach

Zawroty głowy, zaburzenia równowagi,

Głuchota,

Siatka szumów: po raz pierwszy słyszalna przy 4000 Hz i obejmuje wysokie tony. Nerwowy ubytek słuchu.

Możemy stworzyć zdrowsze, szczęśliwsze i spokojniejsze środowisko, redukując hałas w naszym domu.

Każdego roku poziom szkodliwych dźwięków i niepokojących hałasów wzrasta o jeden decybel na naszej planecie. Około 40% populacji Unii Europejskiej i 25% populacji Węgier, czyli około dwa i ćwierć miliona osób, musi pracować lub mieszkać w hałasie na poziomie 50-60 decybeli. Zanieczyszczenie hałasem może być szkodliwe dla zdrowia. Chociaż obecnie dostępnych jest wiele różnych rodzajów materiałów dźwiękoszczelnych i dźwiękochłonnych, tylko niewielka liczba wykonawców zwraca uwagę na redukcję hałasu.

Hałas może pozbawić nas lat życia

Według badań WHO, każdego roku w Europie traci się milion lat życia z powodu chorób wywoływanych przez hałas! WHO zaleca, aby poziom hałasu w naszych domach i miejscach pracy nie przekraczał odpowiednio 35-40 dB i 30 dB w ciągu dnia, aby uniknąć negatywnego wpływu na nasze zdrowie i zakłócać naszą produktywność i koncentrację. W badaniu WHO z 2011 r. porównano wpływ zanieczyszczenia hałasem na współczesne zdrowie i duszę ze skutkami dżumy. Około 3000 Europejczyków umiera każdego roku z powodu chorób serca wywołanych hałasem! Traktuj zanieczyszczenie hałasem poważnie!

Izolacja akustyczna - DŹWIĘK CISZYCisza może sprzyjać regeneracji komórek mózgowych i poprawiać pamięć, emocje i zdolność uczenia się. Łagodzi stres i relaksuje umysł, który może przetwarzać informacje w stanie spoczynku. Ma również pozytywny wpływ na ciśnienie krwi i krążenie mózgowe. Spędzamy bardzo mało czasu w ciszy i jesteśmy stale narażeni na efekty dźwiękowe. Otaczający nas świat wymaga naszej ciągłej uwagi. Nasz mózg może się zrelaksować, gdy stworzymy spokojne i ciche otoczenie. Cisza jest również wykorzystywana terapeutycznie, na przykład w leczeniu depresji. Mózg nieustannie filtruje bodźce, a nawet może zapobiegać docieraniu do niego niektórych sygnałów. Nie możemy zamknąć uszu, więc nie możemy wykluczyć dźwięków. Wynika to prawdopodobnie z przyczyn prehistorycznych. Prehistoryczny człowiek chciał słyszeć wszystkie dźwięki, nawet podczas snu. Nasz mózg przetwarza każdy dźwięk, który do nas dociera. Im więcej się kłócimy, tym bardziej zestresowany staje się nasz mózg. Nie są one w stanie odpocząć, a nasza zdolność do nauki i koncentracji może ulec pogorszeniu.

Cisza sama w sobie nie jest lecznicza, ale może zmniejszyć lub nawet zneutralizować negatywne skutki. Nie musisz dążyć do całkowitej ciszy. Kiedy idziesz na plażę lub do lasu, panuje tam hałas. Ptaki ćwierkają, liście szeleszczą, a szum fal przerywa ciszę. Dźwięki te nie są niepokojące ani nieprzyjemne. Nie chodzi o sam dźwięk, ale o to, jak on wygląda. Szczególnie korzystne jest słuchanie kojących, subtelnych nut i dźwięków. Dobrze zaaranżowana, przyjemna muzyka może wprawić nas w doskonały nastrój, zwiększyć naszą energię i poprawić nasze zdrowie. Ważne jest, aby stworzyć przyjemną, zrównoważoną akustykę, aby słuchanie muzyki i oglądanie filmów, a także nasz popołudniowy odpoczynek były naprawdę relaksujące.

Redukcja hałasu za pomocą paneli dźwiękochłonnych

 1. Pracownicy muszą nosić sprzęt ochronny w miejscach pracy, w których poziom hałasu stale przekracza 80 dB. W biurach telefony ciągle dzwonią. Komputery, kserokopiarki i współpracownicy głośno rozmawiają. Ograniczenie hałasu jest niezbędne do wydajnej pracy.
 2. Izolację akustyczną można rozwiązać za pomocą dywanów i innych materiałów dźwiękochłonnych. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę strukturę i powierzchnię ścian, ponieważ w niektórych pomieszczeniach dominują głębokie tony, co czyni je bardziej rezonansowymi. W innych pomieszczeniach wysokie tony mogą przeszkadzać. Powinieneś poprosić eksperta od akustyki o wizualną inspekcję pomieszczenia, aby upewnić się, że kupujesz odpowiednie materiały i sprzęt.
 3. Dywany i zasłony są bardziej miękkie niż płytki i twarde, płaskie kafelki i lepiej pochłaniają dźwięk. Meble te są doskonałe nie tylko ze względu na ich właściwości dźwiękochłonne, ale także dlatego, że możemy dostosować styl i atmosferę mieszkania do naszych upodobań. Możemy zauważyć pozytywną różnicę, izolując nasze podłogi.
 4. Obecnie biura jednopokojowe stały się bardziej powszechne. Hałas można zredukować za pomocą ścianek działowych, kurtyn akustycznych lub ekranów. Staramy się unikać dużych płaskich powierzchni na ścianach podczas pracy w mieszkaniu lub apartamencie, aby zmniejszyć odbicie dźwięku. Zaleca się również pokrycie parkietu lub płytek kamiennych miękkimi powierzchniami na powierzchniach poziomych.
 5. Jeśli to możliwe, unikaj umieszczania urządzeń lub maszyn wytwarzających hałas w pobliżu ludzi. Zamiast tego umieść je w oddzielnym miejscu lub otocz materiałem tłumiącym hałas.
 6. Hałas można zmniejszyć, stosując materiały dźwiękochłonne lub osłony, oprócz sprzętu generującego hałas.
 7. Dobrym pomysłem jest robienie sobie od czasu do czasu krótkich przerw w pracy, jeśli jest to możliwe.
 8. Jeśli masz taką możliwość, użyj słuchawek, aby posłuchać relaksującej muzyki. Upewnij się, że muzyka nie jest zbyt głośna. Poprawi to również Twój nastrój.
 9. Dźwiękoszczelne okna i drzwi z gumową lub gąbkową taśmą to dobry sposób na ochronę przed hałasem z zewnątrz.

Nie jest prawdą, że plastikowe arkusze pianki mogą być używane jako izolacja akustyczna. Materiały te są dobre do izolacji termicznej, ale nie do pochłaniania dźwięku. Twardość ich struktury ma tendencję do odbijania dźwięku. Do izolacji akustycznej wybieramy materiały porowate z wieloma warstwami, aby zapewnić pożądaną redukcję hałasu.

IA