loader
Technologie

Co przyniesie nam łączność bezprzewodowa 60 GHz?

Na ostatnich targach International CES 2019, wiele firm zaprezentowało produkty wykorzystujące technologię bezprzewodową 60GHz o niskich opóźnieniach wyjściowych. Producenci od lat demonstrują urządzenia bezprzewodowe pracujące w paśmie milimetrowym. Nie zdobyły one jeszcze popularności na rynku, ale to tylko kwestia czasu. Wygląda na to, że nadszedł ten czas.

Kalifornijska firma Keyssa specjalizuje się w wysokoprzepustowej łączności bezprzewodowej w bliskim polu, na przykład ich technologia Kiss zapewnia półdupleksowy transfer danych z prędkością do 6 Gbit/s, o ile urządzenia nadawczo-odbiorcze są oddalone od siebie o mniej niż centymetr lub są połączone krótkimi plastikowymi falowodami.

Na targach CES 2018 firma zademonstrowała stację dokującą, która strumieniuje wideo z mobilnego gadżetu do telewizora z minimalnym opóźnieniem.

W tegorocznej demonstracji użyto telewizora Foxconn, który wysłał sygnał HDR o rozdzielczości 8K z bitrate 96Gbps. W celu zapewnienia łączności telewizor został wyposażony w 32-kanałową kartę RX-TX z tyłu urządzenia, z których każda może przesyłać dane z prędkością do 3 Gb/s. Koncepcja firmy zakłada, że telewizor będzie montowany w urządzeniu jako w pełni bezprzewodowa podstawka (zasilanie również będzie dostarczane bezprzewodowo).

Keyssa pokazała również naścienne panele LED na magnesach działające na częstotliwości 60GHz - są one bardzo łatwe w montażu i wymianie, jak elementy układanki, panel łączy się automatycznie za pomocą anten spolaryzowanych kołowo.

Kolejnym źródłem "60GHz newsów" była firma Peraso z Toronto, która od kilku lat koncentruje się na szybkich bezprzewodowych urządzeniach USB dla Wi-Fi 802.11ad.

Przy tej częstotliwości sygnał nie jest w stanie przejść przez stałe przeszkody (w tym ludzi), ale może się od nich odbijać. Ze względu na niewielką długość fali (kilka milimetrów), konstruktorzy z łatwością zaimplementowali sterowanie wiązką. Dla każdego kanału można teraz zastosować więcej niż jedno połączenie odbiornik-nadajnik, bez zakłóceń między nimi.

Kolejną zaletą częstotliwości 60 GHz jest wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ transmisja może być zhakowana tylko bezpośrednio pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem.

W szczególności zademonstrowano trójpasmowy punkt dostępu bezprzewodowego: pasma 2,4, 5 i 60 GHz, sześć dostępnych kanałów 2 GHz zapewni naprawdę szybkie połączenie. To nie pierwszy raz, kiedy takie punkty dostępowe (WAP) są pokazywane na targach CES. Ale to jest pierwszy produkt dostępny do kupienia, a nie prototyp.

Innym ciekawym rozwiązaniem są adaptery bezprzewodowe USB-C. Na pokazie takie urządzenie zapewniało transfer danych ze średnią prędkością ponad 200 Mb/s (dwa razy szybciej niż strumień wideo 4K z HDR na płytach Ultra HD Blu-ray).

Ponieważ przepustowość kanałów 2 GHz jest 100 razy większa niż kanałów 2,4 i 5 GHz, transmisja danych może odbywać się w tle podczas oglądania wideo 4K na tym samym kanale!

Qualcomm również aktywnie włączył się w ten temat. Na stoisku firmy szybka rozgrywka z pary smartfonów z połączeniem bezprzewodowym była dostarczana do telewizorów UHD z niemal zerowym opóźnieniem dzięki standardowi 802.11ad. Cóż, z Qualcomm w mix, technologia ta będzie wkrótce wszędzie.

Oznacza to, że w końcu doczekamy się bezprzewodowego przesyłania dźwięku i obrazu o wysokiej rozdzielczości bez opóźnień i kompresji.