loader
Kino domowe

Odtwarzacz DVD Toshiba XD-E500 - Benchmark

Wprowadzenie

Pamiętam czasy, gdy Toshiba oferowała odtwarzacze DVD klasy podstawowej, a także kosztowne modele flagowe, takie jak SD-9200. Gdy odtwarzacze DVD stały się towarem, Toshiba logicznie skoncentrowała się na odtwarzaczach klasy średniej, takich jak recenzowany tutaj XD-E500.

XD-E500 to odtwarzacz DVD w cenie 99,99$, oferujący wszystkie funkcje, które powinien posiadać odtwarzacz w tej cenie. Obejmuje to oczywiste odtwarzanie DVD, niemal powszechne wśród nowych odtwarzaczy DVD wsparcie dla odtwarzania DivX, Mp3 i WMA. Z wyjątkiem przetwarzania XDE, XD-E500 jest po prostu standardowym odtwarzaczem DVD z konwersją do góry.

Specyfikacja Konstrukcja: SD DVD Player Obsługiwane formaty: DVD-Video/DVD-R/DVD-RW/CD/CD-R/CD-RW/CD-DA DivX, Mp3, WMA Złącza wideo: Kompozytowe, S-Video, komponentowe, HDMI (wersja nieokreślona) Złącza audio: Dwukanałowe analogowe, Toslink Optical, SPDIF Coaxial Wymiary: 2″ wys. x 17″ szer. x 7,8″ gł. Waga: 3,5 funta Sugerowana cena detaliczna: 99,99 USD USA Toshiba

Toshiba pozostała poza rynkiem Blu-ray i zamiast tego twierdzi, że odtwarzacz XD-E500 może zapewnić wrażenia zbliżone do HD ze standardowych płyt DVD, wykorzystując przetwarzanie XDE. Czy odtwarzacz za mniej niż sto dolarów naprawdę może konkurować z Blu-ray pod względem jakości obrazu? Czy przetwarzanie XDE wyróżni go spośród innych odtwarzaczy DVD w tej cenie? Przekonajmy się, jak dobry jest odtwarzacz Toshiba XD-E500.

Konstrukcja

XD-E500 to dość przeciętny odtwarzacz DVD pod względem wzornictwa. Obudowa jest wykonana z tłoczonego metalu, dość cienka i sprawia wrażenie pustej w środku, nie jest cienka, ale jednocześnie nie emanuje wysoką jakością wykonania. Płyty umieszczane są na cienkiej tacce po lewej stronie odtwarzacza. Na środku przedniej ścianki znajduje się bardzo duże i bardzo jaskrawe logo XDE. Na szczęście można je wyłączyć w menu ustawień. Bardzo prosty wyświetlacz LED po prawej stronie odtwarzacza pokazuje numery rozdziałów, podczas gdy inna seria diod LED pokazuje wybraną rozdzielczość wyjściową.

Z tyłu, złącza są umieszczone centralnie na tylnym panelu. Wszystkie złącza są niklowane i dobrze oznakowane. Przewód zasilający nie jest odłączany, więc na szczęście ma przyzwoitą długość.

Pilot zdalnego sterowania również ma utylitarny wygląd i przeciętną jakość wykonania. Żaden z przycisków nie jest podświetlany. Przyciski są umieszczone blisko siebie i moje duże dłonie miały problem z naciśnięciem pożądanego przycisku bez przypadkowego naciśnięcia sąsiedniego przycisku. Nie jest to najlepszy pilot jakiego kiedykolwiek używałem, ani też najgorszy, jak się pewnie domyślacie, jest on dość przeciętny.

Wewnątrz odtwarzacz ma bardzo prostą konstrukcję. Mechanizm transportu jest fizycznie oddzielony od głównej płytki logicznej. Sama płytka logiczna jest niezwykle zwarta i dobrze rozplanowana.

Dekodowaniem obrazu i dźwięku zajmuje się procesor Zoran Vaddis 966. Toshiba zastosowała także układ Zoran HD Extreme 2 do skalowania obrazu.

Obok płytki logiki znajduje się dobrze zaprojektowany zasilacz impulsowy. Jest to bardzo elegancko zaprojektowany odtwarzacz, a jego konstrukcja wewnętrzna jest znacznie lepsza niż się spodziewałem po odtwarzaczu w tej cenie.

Zestaw funkcji

Toshiba XD-E500 oferuje zwykłą konwersję DVD do 480p, 720p, 1080i, 1080p60 i bardzo unikalną 1080p/24. 1080p 24 usuwa efekt 3:2 pull down używany do konwersji filmu z 23,98 klatek na sekundę do 29,97 klatek stosowanych w systemie NTSC. Rekonstrukcja filmu z 29,97 do 24 klatek na sekundę powinna zapewnić bardziej płynny obraz, wolny od artefaktów związanych z ruchem. Aby skorzystać z zalet 1080p/24, potrzebny jest kompatybilny wyświetlacz zdolny do wyświetlania sygnału z częstotliwością skanowania będącą wielokrotnością 24hz. Takie wyświetlacze stają się coraz bardziej powszechne, niestety dla mnie moja plazma Panasonic nie jest jednym z takich wyświetlaczy. Udało mi się jednak przetestować tryb 1080p/24 na wyświetlaczu LCD Samsunga w moim biurze i mogę potwierdzić, że działa on dobrze. Na dobrze napisanych płytach tryb 1080p/24 sprawił, że powolne przesuwanie było płynniejsze i bardziej płynne.

Najważniejszym elementem XD-E500 są tryby XDE. XDE posiada trzy tryby, które oferują wyraźnie różne ulepszenia obrazu. Tryby te to: Sharp, Color i Contrast.

Według Toshiby, tryb Sharp zapewnia zwiększoną szczegółowość krawędzi. Toshiba zapewnia, że obraz jest wyostrzany w sposób inteligentny w obszarach, które tego wymagają i nie stosuje przetwarzania w częściach obrazu, które tego nie wymagają. Sugerują także, że obraz będzie ostrzejszy bez efektów ubocznych typowych dla filtrów wyostrzających.

Tryb Kolor wzmacnia błękity i zielenie w obrazie, aby stworzyć bardziej żywy obraz z większym nasyceniem i głębią.

Po trzecie mamy tryb Kontrastu dla poprawy szczegółów w ciemniejszych scenach.

Jak więc dobrze działają tryby XDE? Czy XD-E500 może rywalizować ze źródłem Blu-Ray i czy XD-E500 jest konkurencyjny w stosunku do innych odtwarzaczy DVD w tym przedziale cenowym? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.

W użyciu

Konfiguracja XD-E500 jest niezwykle prosta. Menu ustawień jest intuicyjne, dobrze rozplanowane i szybko reaguje na polecenia przycisków. Ogólnie rzecz biorąc jest to bardzo czuły i szybki odtwarzacz. Szybko się włącza, szybko wysuwa, szybko odtwarza, jest szybki podczas przerw w odtwarzaniu warstw itd. Toshiba to po prostu sprawny odtwarzacz DVD, co w dobie powolnych odtwarzaczy Blu-Ray jest bardzo miłe.

Podczas wstępnej konfiguracji ustawień HDMI można ręcznie wybrać rozdzielczość wyjściową lub kazać odtwarzaczowi automatycznie określić najwyższą rozdzielczość obsługiwaną przez wyświetlacz. Automatyczna konfiguracja jest przydatna dla tych, którzy nie znają się na wideo. Co dziwne, XD-E500 w trybie automatycznym wybrał rozdzielczość 720p jako rozdzielczość wyjściową. Moja 50-calowa plazma Panasonic TH-50PX60U obsługuje 480i, 480p, 720p, 1080i oraz 1080p60. Dlaczego Toshiba domyślnie wybrała 720p, jest niezrozumiałe.

Nie stanowiłoby to większego problemu, gdyby nie jeden prosty fakt: przetwarzanie XDE działa tylko przez HDMI, a i to tylko przy 1080i, 1080p60 i 1080p24. Naciśnięcie przycisku trybu XDE (oznaczonego Pic Mode na pilocie) w trybie 480p lub 720p powoduje po prostu wyświetlenie ostrzeżenia "Not Allowed At The Moment" (Niedozwolone w danej chwili). Brak możliwości korzystania z trybów XDE w znacznym stopniu ogranicza zestaw funkcji odtwarzacza. Jeśli odtwarzacz źle ustawi auto konfigurację, tak jak w moim przypadku, mogę sobie wyobrazić użytkownika sfrustrowanego tym, że jego odtwarzacz DVD odmawia korzystania z jednej z funkcji, dla której kupił XD-E500.

Mam nadzieję, że jest to wyjaśnione w instrukcji obsługi. Ponieważ nie otrzymałem instrukcji wraz z próbką, nie mogę się wypowiedzieć na ten temat. Ponadto Toshiba nie udostępnia instrukcji jako pliku do pobrania na swojej stronie internetowej. Moim zdaniem jest to duże ograniczenie i mam nadzieję, że Toshiba pracuje nad jego usunięciem.

Innym dziwactwem operacyjnym modelu XD-E500 jest to, że po ustawieniu wyjścia na 1080i/1080p60/1080p24 i włączeniu jednego z trybów XDE nie można już wybrać rozdzielczości 480p lub 720p jako rozdzielczości wyjściowej. Ponownie, może to być bardzo mylące dla zwykłego użytkownika. Tryby XDE nie działają również na analogowych wyjściach komponentowych w 480i lub 480p, co jest zrozumiałe.

Odtwarzanie DivX na XD-E500 było przyzwoite. Obraz z plików DivX był znacznie bardziej płaski i mniej angażujący. Gdy te same pliki były odtwarzane na PS3 (jednym z najlepszych odtwarzaczy DivX, jakie znalazłem), PS3 było zdecydowanym zwycięzcą. Toshiba czasami cierpiała również z powodu rozrywania obrazu, a odtwarzanie zacinało się przy przejściach między scenami i dużym natężeniu ruchu. Jest to miła funkcja, ale nie polegałbym na XD-E500, jeśli głównym celem użytkownika jest oglądanie plików DivX na ekranie telewizora.

Jeszcze jedna ciekawa sprawa, XD-E500 i mój Oppo DV-981HD używają dokładnie tych samych kodów pilota. Jestem pewien, że niewiele osób napotka ten problem, niemniej jednak warto o nim wspomnieć. Mogłoby to być niemiłe przebudzenie, gdybyś przyniósł do domu XD-E500 i umieścił go na szczycie swojego Oppo i magicznie oba włączyły się w tym samym czasie, i tak dalej.

Wideo

Po skonfigurowaniu Toshiby pierwszą rzeczą, jaką chciałem się dowiedzieć, było to, czy rzeczywiście jest ona w stanie zapewnić szczegółowość i jakość obrazu na poziomie zbliżonym do HD. Zsynchronizowałem Toshibę XD-E500 z moim PS3, używając odcinka Days of Days z filmu Band Of Brothers. Zarówno DVD jak i Blu-Ray to jedne z najlepszych transferów, jakie kiedykolwiek widziałem na jakimkolwiek formacie.

Usiadłem i zacząłem oglądać Toshibę z wyłączonym przetwarzaniem XDE w 1080p60. Obraz był przyjemny i solidny jak skała, bez większych zastrzeżeń. Kolory były naturalne, obraz był dobrze rozdzielczy i ogólnie dość ostry. Ziarno filmowe wyglądało tak, jak powinno (niektóre odtwarzacze mają tendencję do rozmywania ziarna filmowego, co sprawia, że obraz wygląda na miękki i rozpikselowany) z ładną równowagą między szczegółami i głębią.

W tym momencie poczułem, że nic mi nie brakuje, że nie oglądam źródła HD. Zacząłem się zgadzać z oświadczeniem prasowym firmy Toshiba. Jednak po porównaniu z moim PS3 dość łatwo można było określić różnicę w jakości między filmami DVD poddanymi konwersji do góry a płytami Blu-ray. W przypadku dysków Blu-ray obraz nabierał subtelnego realizmu i głębi, której nie dorównywały skonwertowane DVD. Szczegóły były nie tylko ostrzejsze, ale i bardziej trójwymiarowe. Kolory były głębsze i bogatsze, liście drzew w tle były wyraźniej zarysowane, a na twarzach postaci widoczne były linie śmiechu i pory. Choć dobry, XD-E500 nie generuje obrazu, który mógłby konkurować z płytami Blu-ray czy nawet własnym formatem HD-DVD firmy Toshiba. Wynika to z bardziej wyrafinowanej kompresji wideo Blu-ray, szerszej palety barw i struktury pikseli, która jest czterokrotnie większa niż w przypadku DVD. Podczas gdy XD-E500 wyświetla obraz w rozdzielczości 1080p, robi to poprzez interpolację brakujących pikseli zamiast wyświetlania rzeczywistych szczegółów obecnych na nośniku.

Zamiast tego, oceniałem XD-E500 pod kątem jego zalet jako odtwarzacza DVD z funkcją konwersji w górę, i w tym kontekście XD-E500 wypada całkiem dobrze pomimo swojej skromnej ceny.

Po odtworzeniu kilku płyt DVD z wyłączonymi udoskonaleniami XDE, obejrzałem je ponownie by przetestować trzy tryby XDE. Pierwszym trybem, który wypróbowałem był tryb ostry. Na niektórych płytach tryb XDE Sharp nie budził zastrzeżeń. Zapewniał on nieco więcej ostrości obrazu. Ogólnie jednak, tryb Sharp sprawiał, że obraz wyglądał sztucznie i był nadmiernie przetworzony. Krawędzie po przekątnej przybierały wygląd schodków, a czasami wokół jasnych obiektów na ciemnym tle pojawiały się pierścienie i aureole. Było to bardzo widoczne w nocnych scenach z Band Of Brothers Episode Day of Days dvd.

Następną płytą była Almost Famous, z XDE w trybie ostrym ziarno filmowe było przesadzone, a obraz sprawiał wrażenie zbyt przetworzonego, niemal "wideo". Po kilku kolejnych płytach doszedłem do wniosku, że wolę działanie odtwarzacza z wyłączonym XDE. Z włączoną funkcją Sharp obraz stawał się bardziej płaski i mniej angażujący. Dodatkowo samo podkręcenie ostrości na moim wyświetlaczu spełniało tę samą funkcję i wprowadzało mniej dzwonienia niż tryb ostry XDE.

Następnie ponownie obejrzałem te same sceny i płyty z włączonym trybem XDE Color. Ogólnie rzecz biorąc tryb Color nie zrobił wiele z większością płyt. Wpływ na jakość obrazu mógł być równie łatwo odtworzony poprzez użycie ustawienia nasycenia na moim wyświetlaczu. Jedynym DVD, na którym preferowałem tryb kolorowy był Gunbuster, Aim For The Top, mój ulubiony tytuł anime. W Gunbuster tryb kolorów XDE pomógł nadać animacji trochę dodatkowego popu i żywości, sprawiając, że animacja wydawała się hiper realistyczna.

Tryb Kontrastu był dla mnie zagadkowy. Wszystko co wydawało się robić to podnosić poziom czerni i być może krzywą gamma od 0-30 IRE. Sprawił on, że sceny zrzutu z samolotu w Band Of Brothers wyglądały na zbyt jasne. Sceny te rozgrywają się w bliskiej ciemności z przytłumionymi kolorami i szczegółami. Z włączonym trybem Contrast, sceny wyglądały tak jakby ktoś zaczął świecić latarką na obszary o wysokim kontraście. Dla mnie, tryb Contrast nigdy nie poprawił obrazu na żadnej z płyt, które oglądałem. Uważam, że jest to najmniej przydatny tryb i we wszystkich przypadkach pogarszał obraz.

Jak zauważono w testach porównawczych, techniczną piętą achillesową wydajności wideo Toshiby są wyjścia komponentowe i wydajność usuwania przeplotu. Prawdę mówiąc, odtwarzacz ten nie powinien być używany z analogowymi wyjściami komponentowymi, ponieważ w ten sposób można zniweczyć cały cel przetwarzania XDE. Pomijając te niedociągnięcia, jakość obrazu z wyjść komponentowych była bardzo dobra jak na analogowy sygnał 480p. Była bardzo porównywalna z połączeniem HDMI przy 480p, z dodatkowym szumem w obrazie.

Audio

Toshiba bez problemu przepuszczała sygnały DTS i Dolby Digital przez HDMI, Toslink i Coax. Szczególnie podoba mi się to, że wszystkie trzy wyjścia są aktywne jednocześnie.Jednoczesna aktywność wyjść HDMI, Toslink i Coax zapewnia wysoki stopień elastyczności instalacji i jest jak najbardziej pożądana.

Nie testowałem wyjść analogowych w Toshibie, ponieważ przetworniki analogowo-cyfrowe w moim amplitunerze źle znoszą sygnały analogowe. Testowane połączenia to HDMI i koaksjalne. Ogólnie rzecz biorąc, dźwięk odtwarzacza Toshiba XD-E500 jest wyjątkowy, jak na swoją cenę. Z łatwością pobił on wewnętrzne dekodowanie i wydajność strumienia bitów PS3 przy połączeniu HDMI. Porównałem również wyjścia HDMI i koaksjalne z moim Oppo DV-981HD.

Toshiba była bardziej przejrzysta i miała większe pole dźwiękowe niż PS3 i Oppo. Dźwięk z Toshiby emanował daleko poza fizyczne umiejscowienie każdego z głośników. Model XD-E500 był także znakomity w lokalizowaniu poszczególnych dźwięków lub aktorów w konkretnym miejscu w przestrzeni. Pod względem tonalnym Toshiba brzmiała nieco szczuplej niż Oppo, przy czym Oppo był nieco cieplejszy w zakresie średnich tonów, ale brakowało mu głębi i otaczającego pola dźwiękowego Toshiby. Jedynym obszarem, w którym Toshiba przegrywała z Oppo było odtwarzanie płyt CD i Mp3/WMA. Ogólnie rzecz biorąc, dodatkowe ciepło Oppo sprawiało, że odsłuch był bardziej muzykalny i przyjemniejszy. Oppo miało również większą zdolność do rozdzielania drobnych szczegółów.

Użyteczność

Ten odtwarzacz błyszczy jeśli chodzi o użyteczność. Posiada szybkie przeskakiwanie rozdziałów i ogólnie jest niezwykle responsywny. XD-E500 ma niemal bezproblemową zmianę warstw, która jest najszybszym odtwarzaczem, z jakim kiedykolwiek się zetknąłem (Adrian).

Wydajność w testach porównawczych

XD-E500 osiągnął dobre wyniki w naszych głównych testach wideo. Odtwarzacz przeszedł wszystkie testy Chroma, nasz test opóźnienia Y/C i nie wykazał żadnych problemów z przycinaniem pikseli w rozdzielczościach standardowych i high def. Poziom bieli w odtwarzaczu testowany był na nieco gorącym, ale akceptowalnym poziomie 102 IRE, a XD-E500 przekazuje sygnał poniżej czerni. Pasmo przenoszenia wykazało dość równomierny rozkład ze stopniowym spadkiem w najwyższych częstotliwościach.

W naszych testach usuwania przeplotu XDE-500 wykazywał drastycznie różne rezultaty przy wyjściu z wyjścia HDMI i komponentowego wyjścia wideo. Przy wyjściu HDMI odtwarzacz XD-E500 przeszedł wszystkie testy Secrets Benchmark i uzyskał doskonały wynik w tej części testu. Odtwarzacz potrafi poprawnie zdekodować wszystkie kadencje 3-2, ma szybki czas odzyskiwania, a także jest adaptacyjny do ruchu. Podczas gdy zaobserwowałem pewne drobne opóźnienia podczas blokowania się na kadencjach, nie były one wystarczające, aby nie zaliczyć testów. Wydajność wideo była równie dobra i odtwarzacz przeszedł wszystkie testy.

Podczas odtwarzania z komponentowych wyjść wideo wyniki były dalekie od dobrych i nie udało mi się sprawić, by odtwarzacz zablokował się na jakichkolwiek kadencjach filmu lub wideo. Przekłada się to na utratę szczegółów podczas oglądania materiałów, które nie są dobrze napisane. Jeśli twój monitor lub system AV nie posiada wejść HDMI, to nie jest to zalecany wybór.

Wnioski

Toshiba XD-E500 jest wyjątkowo dobrym, niedrogim odtwarzaczem DVD z funkcją konwersji w górę przy użyciu złącza HDMI i uzyskała doskonały wynik w sekcji HDMI benchmarku Secrets. Wyraźny kontrast stanowiły wyniki usuwania przeplotu przy użyciu komponentowych wyjść wideo, które były jednymi z najgorszych, jakie widzieliśmy. Przy włączonych trybach XDE, obraz zawsze miał hiper realistyczny wygląd. Obraz może być bardzo subiektywny i mogą być tacy, którzy uznają niemal hiper realistyczny obraz za atrakcyjny. Dla tych osób ten odtwarzacz jest świetnym wyborem. Dla tych z nas, którzy poszukują filmowego, głębokiego, trójwymiarowego obrazu, obecnego na nośnikach Blu-ray, Toshiba jest trochę za słaba. Jeśli twój budżet wynosi 100 dolarów, to ten odtwarzacz DVD z funkcją konwersji w górę jest świetnym wyborem. Toshiba ustępuje jedynie takim odtwarzaczom jak Oppo DV-981HD, które kosztują prawie trzy razy więcej. To naprawdę dobra pochwała.

System recenzencki

Amplituner: Denon AVR-3808CIGłówne głośniki: B&W 805sKanał centralny: B&W HTM4Głośniki surround: B&W DS6 DipoleSubwoofer: Rel R-305Odtwarzacz DVD: OPPO DV-981HDHD Player: Sony Playstation 3HDWyświetlacz: Panasonic TH-50PX60U 50″ Plazma