loader
Technologie

Dyktafon Olympus LS-100

Oprócz najwyższej klasy optyki, zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i domowych, Olympus szczyci się swoim doświadczeniem w dziedzinie audio, które obejmuje szeroką gamę rejestratorów - LS-100 jest zdecydowanie najbardziej zaawansowanym z nich.

Przede wszystkim warto zauważyć, że Olympus LS-100 nie jest dyktafonem. Dokładniej rzecz ujmując, jego możliwości znacznie wykraczają poza zwykłe rozumienie funkcjonalności zarówno rejestratora głosu, jak i rejestratora liniowego. Jako taki, będzie bardziej odpowiedni dla muzyków niż dla dziennikarzy lub pisarzy (lub, krótko mówiąc, każdego, kto jest przyzwyczajony do robienia notatek głosowych). Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Olympus LS-100 to kompletne przenośne studio muzyczne.

Co więc jest takiego wyjątkowego w LS-100? Oprócz dwóch mikrofonów o wysokiej czułości (20 - 44000 Hz) ustawionych pod kątem 90 stopni względem siebie oraz wejścia liniowego i dodatkowego wejścia mikrofonowego 3,5 mm, rejestrator ten posiada dwa gniazda combo XLR, pozwalające na podłączenie zarówno "jacka" 1/4'' (mono), jak i zbalansowanego XLR. XLR-y obsługują nawet zasilanie phantom 48/24V.

Ale to nie wszystko. LS-100 rejestruje dźwięk w formacie Linear PCM z przepływnością do 24 bitów i częstotliwością próbkowania do 96 kiloherców (istnieje możliwość bezpośredniego zapisu do formatu MP3, jak również późniejszej konwersji do tego formatu). Poza tym, niższy model LS-14 również posiada tę funkcję, ale LS-100 dodatkowo posiada możliwość nagrywania wielościeżkowego: do 8 ścieżek mono lub do 4 ścieżek stereo. Ścieżki stereo i mono mogą być łączone w ramach tego samego projektu: na przykład, utwórz 4 ścieżki mono i 2 ścieżki stereo. Jeśli potrzeba więcej ścieżek, kilka z już nagranych ścieżek można połączyć w jedną.

Ale być może najbardziej niezwykłą rzeczą w Olympus LS-100 jest to, że może on funkcjonować jako zewnętrzny interfejs audio USB dla komputera osobistego. Typowy scenariusz dla tej funkcji jest, gdy jesteś muzykiem i idziesz w trasę lub nawet w kraju, chcesz być w stanie tworzyć muzykę (komponowanie piosenek, szkicowanie, próby, itp.). Karty dźwiękowe wbudowane w laptopy są zazwyczaj słabej jakości, a poza tym laptopy rzadko mają coś innego niż wejście liniowe 3,5 mm. Można by oczywiście podłączyć tę samą gitarę przez przejściówkę, ale takie połączenie miałoby niską trwałość (przewód by się "rozleciał") i bardzo słabą jakość nagrania. Zewnętrzne karty dźwiękowe są niewygodne do zabrania ze sobą - są nieporęczne i zazwyczaj wymagają zewnętrznego zasilacza.

Olympus LS-100 to doskonały zewnętrzny interfejs audio do odtwarzania muzyki z dala od domu i w studio. Podłącz gitarę, gitarę basową (przy okazji, w rejestratorze znajduje się tuner z profilami dla różnych instrumentów), klawisze lub nawet mikrofon i możesz tworzyć muzykę. Jedyną rzeczą, której brakuje LS-100 są wbudowane efekty. Ale to byłoby zbyt doskonałe.

Z dość egzotycznych funkcji: LS-100 potrafi nagrywać płyty CD po podłączeniu zewnętrznego napędu CD-R/RW przez port mini-USB oraz za pomocą figur Lissajous wyświetlać różnicę fazową między mikrofonami, co może być przydatne w studiu nagraniowym lub na scenie koncertowej przy ustawianiu mikrofonów i instrumentów względem głośników.

Rejestrator zasilany jest wbudowanym akumulatorem, który można ładować poprzez złącze mini-USB. Czas pracy jest w dużym stopniu uzależniony od sposobu użytkowania. Jeśli nagrywasz dźwięk za pomocą wbudowanego mikrofonu stereo w maksymalnej jakości, ładowanie trwa około 8-9 godzin. Ale jeśli użyjemy złącza XLR z zasilaniem phantom - tylko 2 godziny i trochę. Zmniejszenie jakości nagrywania prowadzi do wydłużenia czasu pracy baterii: nagrywanie przy użyciu zintegrowanego mikrofonu stereo 44.1kHz w trybie mono trwa około 12 i pół godziny, podczas gdy nagrywanie przy użyciu złącza XLR z zasilaniem fantomowym trwa prawie trzy godziny.

Oczywiście, przy wszystkich swoich zaletach i funkcjach, LS-100 nie może być tani. Stąd też cena: 25 000 rubli. Oczywiście istnieją tańsze studia przenośne, ale po pierwsze nie mają one zazwyczaj wysokiej jakości mikrofonów zewnętrznych, a po drugie nie są tak przenośne. Wysokiej jakości przenośne studia z nagrywaniem wielościeżkowym kosztują od 20 tysięcy rubli i mają znacznie większe rozmiary niż LS-100, który można nosić jak każdy inny rejestrator - w małej torbie (prawdopodobnie nie zmieści się w kieszeni).