loader
Kino domowe

Jakiego typu głośnika potrzebuję?

Jaki typ głośnika powinienem wybrać?

Warto zapoznać się z różnymi typami głośników i ich parametrami. To, do czego zamierzamy wykorzystywać urządzenia audio i gdzie, to najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Wielkość pomieszczenia powinna być brana pod uwagę przy określaniu wydajności głośników. Ważne jest, aby znać właściwości akustyczne pomieszczenia lub studia. Zaleca się wykonanie pomiarów akustycznych i, w razie potrzeby, wykończenie pomieszczenia przy użyciu odpowiednich elementów akustycznych. Nawet jeśli kupisz najlepsze głośniki na świecie, jeśli akustyka nie będzie idealna, nie będziesz w stanie cieszyć się dźwiękiem.

Jakie czynniki decydują o wyborze głośnika na konferencję?

  • To mit, że im większe i droższe głośniki, tym lepszy dźwięk wytwarzają! Rozmiar nie jest najważniejszym czynnikiem!
  • Weź pod uwagę, czy głośnik jest wbudowany, czy przenośny.
  • Szukamy dźwięku przestrzennego stereo lub wielokanałowego dźwięku przestrzennego.
  • Wybrany głośnik ma połączenie przewodowe lub bezprzewodowe.
  • Ważny jest typ głośnika i wytwarzany przez niego dźwięk.
  • Ważne jest również czyszczenie i konserwacja sprzętu audio.
  • Producenci zazwyczaj podają czułość głośników w decybelach. Wyższa wartość oznacza wyższą czułość. Oznacza to, że można uzyskać większą głośność przy mniejszej mocy.

Głośniki Bluetooth

Powiedzenie "pieprz jest mały, ale potężny" jest bardzo prawdziwe w przypadku głośników Bluetooth. Głośniki te są łatwe do przenoszenia i można je podłączyć do telefonu lub innego urządzenia. Wydajność baterii (akumulatorów) powinna być tak wysoka i stała, jak to tylko możliwe. Pasywny głośnik kaloryczny może zapewnić pełniejszy, głębszy dźwięk.

Za pomocą mikro hi-fi można również słuchać radia lub ulubionej płyty CD. Najlepiej jest kupić urządzenie, które ma więcej niż 10 W mocy.

Do telewizora można podłączyć kompaktowy projektor dźwięku lub soundbar. Rozmiar ekranu telewizora będzie miał wpływ na rodzaj wybranego projektora. Istnieją również wersje bezprzewodowe i przewodowe.

Systemy kina domowego składają się z kilku urządzeń. Prawdziwy dźwięk przestrzenny można uzyskać, uważnie śledząc dostępne na rynku produkty audio. Zalecamy jednostki z membranami z włókna aramidowego zamiast jednostek z membranami plastikowymi. Systemy 5.1-kanałowe są doskonałe pod względem dźwięku, ponieważ uzyskujemy 360-stopniowy dźwięk we wszystkich kierunkach, dzięki głośnikom skierowanym w pięciu różnych kierunkach. Kompaktowe systemy kina domowego są również dostępne, ponieważ są dostarczane ze wszystkim gotowym do pracy, więc nie ma potrzeby wybierania komponentów osobno. Wadą jest to, że jakość dźwięku muzyki może nie być tak dobra.

Dostępne są zarówno głośniki aktywne, jak i pasywne. Głośniki aktywne posiadają również wzmacniacz. Aby uzyskać dźwięk przestrzenny, najważniejszymi czynnikami są: siła głosu, zrozumiałość i dźwięk bez zniekształceń.

Zobacz, jakie rodzaje głośników są dostępne!

Głośnik o pełnej częstotliwości

Ten typ obejmuje wszystkie ścieżki dźwiękowe w zakresie 20-20 000 Hz. Ten typ jest duży, drogi i ciężki. Ze względu na swój rozmiar i wagę można go umieścić wyłącznie na podłodze. Ten typ głośników zapewnia bogaty, czysty dźwięk.

Głośnik o ograniczonej częstotliwości

Obejmuje dźwięki o częstotliwości od 45 do 20 000 Hz. Jego niewielki rozmiar pozwala na umieszczenie go na stole.

Subwoofery

Sprawia, że fale dźwiękowe o bardzo niskiej częstotliwości są słyszalne. Możemy cieszyć się doskonałą jakością dźwięku nawet przy 30 Hz. Aktywne subwoofery są teraz dostarczane ze zintegrowanym wzmacniaczem. W tym przypadku występuje krótki kabel głośnikowy. Najpopularniejszym typem jest subwoofer bass reflex lub subwoofer z komorą strojoną. Subwoofery w obudowie zamkniętej są również bardzo popularne. Subwoofery bass reflex są głośniejsze, tańsze i nie wymagają wzmacniacza o dużej mocy. Są jednak wolniejsze w reakcji i przekazują mniej dokładny dźwięk. Głośniki w obudowach zamkniętych (w których wibracje membrany wpływają na dźwięk) wymagają większej mocy i sztywniejszej obudowy w porównaniu do głośników typu reflex. Głośniki te są w stanie wytworzyć czysty, głęboki dźwięk, ale są drogie. Strojenie systemów tubowych typu reflex jest również bardzo ważne. Materiał, ilość i średnica głośników mogą również wpływać na ich głębokie brzmienie. Głęboki dźwięk wytwarzany przez pomieszczenie będzie głębszy, jeśli będzie w nim więcej głębokich głośników o większej średnicy.

Głośniki do kina domowego

Zestaw składa się z pięciu głośników: dwóch przednich, dwóch tylnych (surround), jednego głośnika centralnego (odpowiedzialnego za czystość i wyrazistość dialogów, muzyki i efektów dźwiękowych) oraz subwoofera. Najlepsze głośniki centralne mają konfiguracje trójdrożne. Nie zanikają, jeśli są umieszczone na wysokości uszu. Głośniki centralne są niezbędnymi elementami systemów kina domowego, ponieważ 70 procent dźwięku w większości filmów jest przez nie przesyłane!

Przydatne informacje

Producenci zazwyczaj oznaczają wartość zmiany częstotliwości na produkcie przy zakupie głośników. Na przykład 50 Hz - 25 kHz, +/- 3 dB. Oznacza to, że przy określonej częstotliwości dźwięk będzie miał -3 dB. (Nie można używać dźwięków poniżej częstotliwości 50 Hz.) W przykładzie 50 Hz to dolna granica zakresu częstotliwości głośników. Górna granica to 25 kHz. Im niższa dolna częstotliwość, tym głębszy dźwięk może emitować głośnik. Im głośniejszy dźwięk, tym wyższa będzie jego częstotliwość.

Co to jest impedancja?

Jednostką Ohm rezystancji prądu przemiennego jest impedancja. Jej wartość nie jest stała; zależy ona od częstotliwości i rezystancji prądu chwilowego. Większość głośników ma rezystancję około 8 omów.

Jakie materiały są używane do produkcji dobrej jakości głośników?

Najlepszym materiałem do produkcji głośników jest drewno, ale nie ma znaczenia jego rodzaj czy jakość.

Papier jest najtańszym surowcem, ale ma najniższą jakość.

Płyta MDF ma wyższą jakość, ale jest mniej trwała niż sklejka. Jest idealna do subwooferów, ale nie może być przenoszona zbyt daleko ze względu na swoją wagę.

Sklejka, najdroższy materiał, jest również najmocniejsza, najsolidniejsza i najlepsza pod względem akustycznym. Nadaje się również do zastosowań profesjonalnych.

Głęboki dźwięk i wielkość pomieszczenia

Ważne jest, aby dopasować typ, rozmiar i liczbę głośników do wielkości pomieszczenia. Ważne jest, aby rozważyć, gdzie umieścić głośniki. Przyjrzyjmy się niektórym wymiarom pomieszczenia i zalecanej mocy głośników, rozmiarowi... itd. (dla subwoofera)

Wielkość pomieszczenia - Zalecana odległość odsłuchu - Minimalne ciśnienie akustyczne Moc wzmacniacza - Minimalna średnica głośnika.

70 metrów sześciennych 2 metry 105 dB 105 W 15 cm

85 metrów sześciennych 2,8 metra 113 dB 115 W 20 cm

115 metrów sześciennych 3,5 metra 117 dB 250 W 25 cm

175 metrów sześciennych 500 W 30,5 cm

250 metrów sześciennych 6,2 metra 129 dB 1000 W 38 cm

Głośniki bezprzewodowe

Termin "bezprzewodowy" nie oznacza jednak braku kabli. Nazwa sugeruje, że głośnik jest bezprzewodowo podłączony do innych urządzeń, takich jak telewizory, telefony, tablety itp. Głośnik można podłączyć za pomocą kabla do źródła zasilania, które jest potrzebne do ładowania akumulatorów. Głośniki bezprzewodowe można podłączyć do starszych urządzeń przewodowych, takich jak gramofony, odtwarzacze CD itp. Połączenia bezprzewodowe wymagają połączenia Bluetooth i Wi-Fi. Bluetooth umożliwia podłączenie dwóch urządzeń w promieniu 10 metrów. Nie ma potrzeby łączenia się z Internetem, a jakość dźwięku jest doskonała. Wi-Fi nie dba o odległość między urządzeniami, a jakość dźwięku może być tylko nieznacznie lepsza niż Bluetooth. Aby korzystać z urządzenia, połączenie Wi-Fi musi być silne lub połączone.

IA