loader
Kino domowe

Dynamiczna muzyka

Dynamika muzyki

Dzisiaj omówimy dynamikę muzyki. Jest to jeden z kluczowych elementów muzyki.
Z mojego doświadczenia wynika jednak, że mamy tendencję do zajmowania się tym tematem w niewłaściwy sposób.
Wiele osób myli ciśnienie akustyczne z poziomem dźwięku. Może się to wydawać kontrowersyjne, ale podam krótką definicję: "to nauka o natężeniu dźwięku w muzyce".

Gdzie są ukryte szczegóły

Korzystanie z takich odniesień pozostawiono samym muzykom aż do połowy XVIII wieku.

Najważniejsze jest to:

Dynamika muzyki jest jednym z najlepszych narzędzi do wzbudzania zainteresowania. Dynamika ma również wiele wspólnego z rytmem i kontrapunktem.

Dźwięk nigdy nie może być zbyt głośny lub zbyt cichy. Jego siła jest zawsze mierzona w porównaniu do innego dźwięku. Dynamika to różnica między głośnymi i cichymi dźwiękami. Bardzo ważna jest również długość i rozmiar ciszy.

Muzyka zawsze była pod wpływem stopniowego zwiększania głośności w przejściu muzycznym, znanego jako "Crescendo" i stopniowego zmniejszania głośności w przejściu, znanego jako "Decrescendo".
Muzyka barokowa wykorzystuje mniejszą i umiarkowaną dynamikę, podczas gdy muzyka klasyczna jest bogata w efekty dynamiczne.

Dynamika może być zarówno stała, jak i zmienna, lub wzrastać stopniowo i gwałtownie.
Dynamika muzyki nie jest wielkością precyzyjną. Jest to subiektywna koncepcja, która zależy od wielu czynników, w tym fizycznej odległości między wykonawcą a publicznością, akustyki w miejscu i rodzaju używanego źródła dźwięku (instrument, wokalista lub wykonawca).

W dzisiejszej muzyce można usłyszeć wiele różnych dynamik. Możemy znaleźć różne rodzaje dynamiki, w tym stopniową, zmienną i wybuchową.
Nie ma wątpliwości, że gra na gitarze jest sensacją.

Życzę wspaniałego dnia

Autor: Robert Polgar

IA